Постанова від 18.01.2024 по справі 208/2213/23

справа № 208/2213/23

№ провадження 3-в/208/4/24

ПОСТАНОВА

18 січня 2024 р. м. Кам'янське

Суддя Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області Похваліта С.М. розглянувши матеріали подання Державної установи «Центр пробації» філії державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області Заводського районного відділу щодо вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови суду по справі КУпАП відносно ОСОБА_1 , -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Заводського районного суду м. Дніпродзержинська від 06.06.2023 року, ОСОБА_1 визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП та нього накладено адміністративне стягнення у вигляді суспільно корисних робіт строком на 120 годин. Розгляд справи проводився з повідомленням ОСОБА_1 про час та місце проведення судового засідання, за відсутності правопорушника який не з'явився до суду, що відповідає нормам КУпАП.

Начальник відділу Державної установи «Центр пробації» філії державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області Заводського районного відділу звернулась до суду з поданням про вирішення питання про виконання зазначеної постанови, посилаючись на те, що за викликами до органу з питань пробації Рудовол Д.Ю. не з'являється. В ході проведення перевірки за місцем проживання правопорушника встановлено, що останній за адресою: АДРЕСА_1 не мешкає.

24.10.2023 співробітниками відділу було здійснено відвідування адреси проживання правопорушника: АДРЕСА_1 . Двері квартири ніхто не відкрив. Сусідка з квартири АДРЕСА_2 , ОСОБА_2 , в усній формі повідомила, що ОСОБА_1 уже тривалий час за вищевказаною адресою не живе, повідомити його можливе місце перебування та контактні дані не може, тому що не знає.

25.10.2023 з метою з'ясування можливого місця проживання чи перебування ОСОБА_1 було скеровано відповідні запити до органів реєстрації, закладів охорони здоров'я за місцем проживання правопорушника, моргів, територіального органу Національної поліції України.

Згідно отриманих матеріалів, які надійшли до Заводського районного відділу громадянин ОСОБА_3 за медичною допомогою до КНП КМР «МЛШМД», КН3 КМР «МЛ№1»» та KП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР» не звертався. На диспансерному обліку у вищезазначених закладах не перебував.

07.11.2023 за вх. № 2134 надійшла інформація з відділу формування та ведення реєстрів територіальної громади міста Кам?янської міської ради, що місце проживання ОСОБА_1 зареєстроване за адресою: АДРЕСА_3 з 22.07.2016 року по теперішній час.

07.11.2023 року за вх. 2140 надійшла довідка з КЗ «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» ДОР», що труп громадянина ОСОБА_1 до моргів не надходив та у «Журналі реєстрації трупів, що надійшли на розтин» за період з червня 2023 по теперішній час не числиться.

07.11.2023 за вх. № 2142 надійшла інформація з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, що в період з 01.01.2023 по 03.11.2023 відомостей щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією ОСОБА_1 в базі даних не виявлено.

14.11.2023 року за вх. № 2207 надійшла довідка Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам?янське Кам?янського району Дніпропетровської області

Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Одеса) не підтверджує факт реєстрації актового запису про державну реєстрацію смерті громадянина ОСОБА_1 14.11.2023 за вх. № 2214 Комунальне підприємство Кам?янської міської ради «Добробут» надали Акт про не проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

16.11.2023 за вх. № 2246 Заводський відділ державної виконавчої служби у місті Кам?янське повідомив, що немає законних підстав падати уповноваженому органу з питань пробації інформацію про можливе місце проживання правопорушника, однак додатково зазначили, що згідно матеріалів виконавчого провадження ОСОБА_1 , проживає за адресою АДРЕСА_1 .

16.11.2023 за вх. № 2241 Комунальний заклад «Центр надання соціальних послуг» Кам?янської міської ради повідомив, що ОСОБА_1 у відділі комплексного обслуговування та реінтеграції бездомних осіб не перебував, за отриманням послуг до закладу не звертався.

12.12.2023 за вх. № 2527 Кам?янський РУП ГУНП в Дніпропетровській області повідомив, що при відвідуванні місця мешкання за адресою: АДРЕСА_1 було встановлено, що ОСОБА_1 за вказаною адресою не проживає.

19.12.2023 за вх. № 2584 Кам?янський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив, що ОСОБА_1 для проходження військової служби ІНФОРМАЦІЯ_1 мобілізований не був.

Вжитими заходами місцезнаходження правопорушника не встановлено.

Наслідки ухилення особи від відбування суспільно корисних робіт передбачені ст. 325-4 КУпАП, відповідно до якої у разі ухилення порушника від відбування таких робіт, така особа підлягає адміністративній відповідальності, а за злісне ухилення від відбуття такого виду стягнення передбачена її кримінальна відповідальність.

В даному випадку, суд позбавлений можливості застосувати зазначені положення КУпАП, оскільки відповідно до наданих матеріалів не можливо зробити висновок про обізнаність ОСОБА_1 про накладене на нього адміністративне стягнення, а таким чином визначити умисел на ухилення ОСОБА_1 від виконання суспільно корисних робіт.

Статтею 302 КУпАП визначено лише три підстави для припинення виконання постанов про накладення адміністративних стягнень:

- видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;

- скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;

- смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.

Визначений у ч. 1 ст. 303 КУпАП строк давності виконання постанов про накладення адміністративних стягнень - загальний і не залежить від виду стягнення, яке було призначено правопорушнику. Сутність строку давності виконання відповідних постанов полягає в тому, що він є граничним періодом у часі, протягом якого мають бути вчинені всі необхідні дії, спрямовані на виконання стягнення.

Перебіг строку давності постанови суду розпочинається від моменту звернення її до виконання. Постанова вважається звернутою до виконання, коли орган, який її виніс, вручає або надсилає її копію відповідній особі або надсилає органу, уповноваженому безпосередньо її виконувати. Таким чином, своєчасне направлення постанови для виконання (не більш ніж через три місяці з дня її винесення) визнається єдиним юридичним фактом, що має значення для встановлення, чи підлягає вона виконанню, незалежно від того, чи розпочато безпосереднє (реальне) виконання цієї постанови.

Згідно матеріалів справи, постанова суду щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, своєчасно звернута до виконання.

У чинній редакції ст. 303 КУпАП визначено не давність виконання постанови про накладення адміністративного стягнення, а давність звернення її до виконання, що, в свою чергу, створює правозастосовні проблеми на завершальній стадії провадження у справах про адміністративні правопорушення. Фактична безстроковість виконання постанов про накладення адміністративного стягнення суперечить принципу правової визначеності, що є складовою принципу верховенства права і широко застосовується Європейським судом з прав людини при оцінці порушень державами Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Необмежений строк виконання своєчасно надісланої постанови про накладення адміністративного стягнення суперечить принципу Рекомендації Комітету міністрів Ради Європи державам-членам стосовно адміністративних санкцій.

Правову позицію щодо дотримання справедливості Конституційний Суд України висловив у Рішенні від 30.01.2003 року № 3-рп/2003, зазначивши, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

У рішенні № 15-рп/2004 від 02.11.2004 року Конституційний Суд України зазначив, що відповідно до Основного Закону України людина, її права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, тобто панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, і вони як елементи права об'єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України тощо.

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 29.06.2010 року № 17-рп/2010 тлумачить принцип правової визначеності таким чином, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями.

Статтею 304 КУпАП передбачено, що питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Правопорушник за місцем реєстрації не мешкає, з дня винесення постанови суду про притягнення його до адміністративної відповідальності та накладення відповідного стягнення, тобто з 06.06.2023 року, до часу розгляду подання центру пробації у суді, пройшло майже 7 місяців, виконання адміністративного стягнення не проводилось.

Керуючись верховенством права, яке не обмежується лише законодавством, а й повинно відповідати ідеології справедливості, суд вважає, що постанова Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 06.06.2023 року, постановлена відносно ОСОБА_1 про застосування до нього адміністративного стягнення за ч.1 ст. 183-1 КУпАП у виді виконання суспільно корисних робіт на строк 120 годин, не підлягає виконанню, у зв'язку із закінченням строків давності її виконання.

На підставі викладеного, враховуючи неможливість застосування положень ст. 325-4 КУпАП, керуючись ст. ст. 303, 304 КУпАП, нормами Конституції України та наведеними рішеннями Конституційного Суду України, суд -

УХВАЛИВ:

Постанову Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 06.06.2023 року якою на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення за ч.1 ст. 183-1 КУпАП у виді виконання суспільно корисних робіт на строк 120 (сто двадцять) годин, визнати такою, що не підлягає виконанню.

Суддя С.М. Похваліта