Постанова від 08.02.2024 по справі 183/12877/23

Справа № 183/12877/23

№ 3/183/187/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2024 року Дніпропетровська обл.,

м. Новомосковськ

Суддя Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області Ігнатьєв Д.П., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов зі Східного офісу Держаудитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, РНОКПП НОМЕР_1 , бухгалтер комунального закладу «Черкаський заклад дошкільної освіти «Червона калина» Черкаської селищної ради, адреса проживання: АДРЕСА_1 ,

за ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 04/0021/2023пр. від 09.11.2023 р., складений відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.164-14 КУпАП.

Із вказаного вище протоколу вбачається, що за результатами моніторингу установлено, що відповідно до Додатку 2 до тендерної документації «Перелік документів. вимагаються замовником для підтвердження відповідності учасника встановленим кваліфікаційним критеріям» встановлено, що Учасник надає інформацію про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають відповідні знання та досвід, а саме: надати документи щодо охорони праці, а саме витяги з протоколів та посвідчення, що підтверджують, зокрема, проходження навчань з правил охорони праці під час виконання робіт на висоті для: головного інженера, виконроба (майстра), та всіх працівників-робітників; Відповідно до довідки від 23.08.2023 №12 про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід (файл Пропозиція ч.2.rar, який надано у складі тендерної пропозиції учасника) зазначено: головний інженер ОСОБА_2 .

Водночас, у складі тендерної пропозиції учасника приватне науково-виробниче підприємство «ТЕПЛОКОМУНСЕРВІС» не надане посвідчення щодо проходження навчань з правил охорони праці під час виконання робіт на висоті для головного інженера ОСОБА_2 .

Враховуючи зазначене, за результатами проведеного моніторингу установлено, що на порушення вимоги підпункту 2 пункту 44 Особливостей (у редакції, що діяла на дату оголошення закупівлі) Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника закупівлі приватне науково-виробниче підприємство «ТЕПЛОКОМУНСЕРВІС», натомість визнав його переможцем процедури закупівлі та уклав договір від 17.09.2023 №58 на суму 64 282 602,00 гривень.

Порушення виявлене 09.10.2023 р. та вчинене 01.09.2023 р.

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що головного інженера приватного науково-виробничого підприємства «ТЕПЛОКОМУНСЕРВІС» ОСОБА_2 було надане до укладання відповідного договору.

Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.

У відповідності до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Згідно ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

До Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 04/0021/2023пр. від 09.11.2023 р., складений відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.164-14 КУпАП.

З цього протоколу вбачається, що за результатами моніторингу установлено, що відповідно до Додатку 2 до тендерної документації «Перелік документів. вимагаються замовником для підтвердження відповідності учасника встановленим кваліфікаційним критеріям» встановлено, що Учасник надає інформацію про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають відповідні знання та досвід, а саме: надати документи щодо охорони праці, а саме витяги з протоколів та посвідчення, що підтверджують, зокрема, проходження навчань з правил охорони праці під час виконання робіт на висоті для: головного інженера, виконроба (майстра), та всіх працівників-робітників; Відповідно до довідки від 23.08.2023 №12 про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід (файл Пропозиція ч.2.rar, який надано у складі тендерної пропозиції учасника) зазначено: головний інженер ОСОБА_2 .

Водночас, у складі тендерної пропозиції учасника приватне науково-виробниче підприємство «ТЕПЛОКОМУНСЕРВІС» не надане посвідчення щодо проходження навчань з правил охорони праці під час виконання робіт на висоті для головного інженера ОСОБА_2 .

Враховуючи зазначене, за результатами проведеного моніторингу установлено, що на порушення вимоги підпункту 2 пункту 44 Особливостей (у редакції, що діяла на дату оголошення закупівлі) Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника закупівлі приватне науково-виробниче підприємство «ТЕПЛОКОМУНСЕРВІС», натомість визнав його переможцем процедури закупівлі та уклав договір від 17.09.2023 №58 на суму 64 282 602,00 гривень.

В якості доказу вчинення ОСОБА_1 вказаного адміністративного правопорушення наданий висновок про результати моніторингу процедури закупівлі від 09.10.2023 р. № 552.

Висновки, викладені у висновку про результати моніторингу процедури закупівлі від 09.10.2023 р. № 552. є відображенням дій працівників Держаудитслужби, викладенням цими працівниками власних суб'єктивних висновків щодо зафіксованих обставин. У зв'язку з цим висновок про результати моніторингу процедури закупівлі від 09.10.2023 р. № 552 не є беззаперечним доказом вчинення ОСОБА_1 правопорушення та не звільняє особу, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, від обов'язку доводити ті висновки, які зазначені у висновку про результати моніторингу процедури закупівлі від 09.10.2023 р. № 552.

Однак, особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення на підтвердження висновків, які зазначені у висновку про результати моніторингу процедури закупівлі від 09.10.2023 р. № 552 не надано жодного доказу. Відповідно у суду відсутня можливість перевірити висновки, які встановлені у висновку про результати моніторингу процедури закупівлі від 09.10.2023 р. № 552.

Відповідно до ст.8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Норми Конституції є нормами прямої дії, а згідно з ч. 2 ст. 62 Основного Закону усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться виключно на її користь, тобто суд може притягнути особу до відповідальності лише на тих доказах, які спростовують усі розумні сумніви щодо вини особи.

Зазначене узгоджується і з правовою позицією ЄСПЛ, яка має пріоритет над національним законодавством і згідно якої «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом» (рішення від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» (Kobets v. Ukraine), п. 43 (з відсиланням на п. 282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey). Розумним є сумнів, який ґрунтується на певних обставинах та здоровому глузді, випливає зі справедливого та зваженого розгляду усіх належних та допустимих відомостей, визнаних доказами, або з відсутності таких відомостей і є таким, який змусив би особу втриматися від прийняття рішення у питаннях, що мають для неї найбільш важливе значення.

На підставі викладеного суд доходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.164-14, що в силу п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП є підставою для закриття провадження у справі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 9, 10, ч.1 ст.163-2, 245, 247, 251, 252, 280, 283, 284, 287, 289 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.164-14 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Д.П. Ігнатьєв