Ухвала від 23.01.2024 по справі 757/3072/24-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/3072/24-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2024 року

слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: ОСОБА_1 ,

при секретарі: ОСОБА_2 ,

за участю:

прокурора: ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката: ОСОБА_4 ,

підозрюваної: ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання Старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України підполковника поліції ОСОБА_6 , погоджене Заступником Генерального прокурора ОСОБА_7 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000000520 від 28.03.2023 року, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України підполковник поліції ОСОБА_6 , за погодженням з Заступником Генерального прокурора ОСОБА_7 , звернувся до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000000520 від 28.03.2023 року до шести місяців, тобто, до 26.04.2024 року.

В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000000520 від 28.03.2023 року за підозрою ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

У ході розслідування провадження досліджуються обставини за яких ОСОБА_5 перебуваючи на посаді голови Національної служби здоров'я України, (далі - НСЗУ) 30.05.2022 о 16 год 33 хв вчинила службову недбалість під час проведення фінансово-господарських операцій за договором від 27.01.2022 № 26 з ДП «Електронне здоров'я», що призвело до завдання збитків НСЗУ в сумі 2 158 621,80 грн, що більш ніж у двісті п'ятдесят разів перевищує встановлений законодавством неоподаткований мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками, за таких обставин.

27.01.2022 року за результатами проведеної процедури закупівлі між НСЗУ, в особі її голови ОСОБА_5 (далі - замовник), з однієї сторони і ДП «Електронне здоров'я» (далі - виконавець), в особі виконувача обов'язків генерального директора ОСОБА_8 , з другої сторони, укладений договір про закупівлю № 26, предметом якого є послуги з адміністрування центральної бази даних електронної системи охорони здоров'я.

Встановлено, що у звіті про надані послуги за квітень 2022 року до акта здачі-приймання наданих послуг № 4 у зазначеному періоді ДП «Електронне здоров'я» значиться такий фактичний стан виконання послуги з порядковим № 3 «Інформація про надання технічної підтримки операторам з питань підключення, відключення, взаємодії МІС з ЦБД, підтвердження впровадження нових функціональних можливостей системи, саме: підготовлено проекти технічних вимог для тестування сумісності електронних медичних інформаційних систем розроблено 0 проектів; проведено технічних зустрічей з операторами МІС щодо стану ЦБД - проведено 0 зустрічей; залученість працівників (годин) 0 годин 0 хвилин.

Вказане призвело до завищення обсягу наданих послуг на суму 2 158 621,80 грн, оплату за які НСЗУ здійснено в повному обсязі, що суперечить умовам пункту 3.4, 4.4, 4,5 договору № 26 і вимогам частин першої та другої статті 193 Господарського кодексу України, частини першої статті 526 та частини першої статті 629 Цивільного кодексу України.

Як наслідок, НСЗУ у межах договору № 26 проведено зайве витрачання коштів Державного бюджету України за КПКВК 2308060 та КЕКВ 2240 на оплату послуг, які фактично ДП «Електроне здоров'я» не надавалися, через що завдано збитків на суму 2 158 621,80 гривень.

26.10.2023 року ОСОБА_5 , в порядку і з підстав, визначених ст. ст. 276-278 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Під час досудового розслідування встановлені обставини, які дають обґрунтовані підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, що у повному обсязі підтверджуються наступними матеріалами кримінального провадження: повідомленням Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБ України щодо вчинення кримінального правопорушення, яке полягає у порушенні вимог чинного законодавства з боку посадових осіб Національної служби здоров'я України та представників коме5рційних структур під час розробки, впровадження та адміністрування центральної бази даних електронної системи охорони здоров'я; довідкою (висновком) від 26.05.2023 участі спеціаліста Державної аудиторської служби України, відповідно якої НСЗУ здійснило оплату послуг за квітень 2022 року з надання технічної підтримки операторам з питань підключення, відключення, взаємодії електронної медичної інформаційної системи з центральною базою даних, підтвердження впровадження нових функціональних можливостей системи на суму 2 158 621,80 грн, які фактично ДПІ «Електронне здоров'я» не надавало, через що НСЗУ не дотримано умови пункту 3.4 Договору № 26 i, як наслідок, не дотримано вимоги частини першої статті 193 Господарського кодексу України, частини першої статті 526, частини першої статті 629 Цивільного кодексу України. Внаслідок цього, НСЗУ завдано збитки на суму 2 158 621, 80 грн., через зайве витрачання грошових коштів на оплату послуг, які фактично ДП «Електронне здоров'я» не надавалися. Таким чином, відповідальність за внесення недостовірних даних на суму 2 158 621, 80 грн. до Акту №4 за Договором №26 несуть особи, які склали та підписали ці документи, а саме: з боку НСЗУ - Голова ОСОБА_5 , з боку ДП «Електронне здоров'я» - в.о. генерального директора ОСОБА_9 ; висновком експерта №СЕ-19-23/35643-ЕК від 23.08.2023 за результатами проведення судової економічної експертизи, відповідно до якого встановлено, що висновки перевірки зазначені в пункті 2 довідки державної аудиторської служби України від 26.05.2023, в частині завдання збитків Національній службі охорони здоров?я України через зайве витрачення грошових коштів в сумі 2 158 621,80 грн. на оплату послуг, які фактично ДП «Електронне здоров?я» не надавалися, документально підтверджуються; листом №11253/5/99-00-22-04-02-05-1 від 12.09.2023 Державної податкової служби України в якому зазначається, що ОСОБА_5 (РНОКПІ НОМЕР_1 ), як посадова особа Національної служби здоров?я України отримує електронні довірчі послуги (далі - ЕДП) у Надавача з 24.11.2021 (термін дії сертифікатів закінчується 23.11.2023 та 22.12.2024). Електронну печатку Національна служба здоров?я України отримує у Надавача з 11.05.2018 (термін дії сертифікатів закінчується 14.08.2025). Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про електронні довірчі послуги» (далі - ЗУ про ЕДП) встановлено, що компрометація особистого ключа це будь-яка подія, що призвела або може призвести до несанкціонованого доступу до особистого ключа. Відповідно до частини другої статті 12 ЗУ про ЕДП користувачі електронних довірчих послуг зобов?язані забезпечувати конфіденційність та неможливість доступу інших осіб до особистого ключа, а також невідкладно повідомляти надавача електронних довірчих послуг про підозру або факт компрометації особистого ключа та не використовувати особистий ключ у разі його компрометації. ОСОБА_5 не зверталася до Надавача для скасування кваліфікованих сертифікатів у зв?язку з компрометацією особистого ключа; постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1101 Про утворення Національної служби здоров'я України; положеннями про Національну службу здоров'я України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1101 Про утворення Національної служби здоров'я України; постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №411 про Деякі питання електронної системи охорони здоров'я; порядком функціонування електронної системи охорони здоров'я затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №411 про Деякі питання електронної системи охорони здоров'я; порядком опублікування відомостей з електронної системи охорони здоров'я Національною службою здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №411 про Деякі питання електронної системи охорони здоров'я; змінами, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №411 про Деякі питання електронної системи охорони здоров'я; розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.11.2021 №1459-р Про призначення ОСОБА_5 . Головою Національної служби здоров'я України; листом ТОВ «Центр сертифікації ключів «Україна» в якому зазначається, що в період 2022 - 2023 роках ОСОБА_9 , як заступник генерального директора ДП "ЕЛЕКТРОННЕ ЗДОРОВ'Я", отримував кваліфіковані сертифікати електронного підпису шляхом автопродовження, без подання копій документів. Національна служба здоров?я (ЕДРПОУ 42032422) кваліфіковані сертифікати електронного підпису в ТОВ «ЦЕНТР СЕРТИФІКАШІ КЛЮЧІВ «УКРАЇНА» не отримувала. TOB «ЦЕНТР СЕРТИФІКАЦІЇ КЛЮЧІВ «УКРАЇНА» не відомі факти несанкціонованого використання, втрати, користування сторонніми особами електронного підпису Голови Національної служби здоров?я України ОСОБА_5 ; протоколом огляду відомостей, отриманих в ході проведення тимчасових доступів від 21.09.2023, яким зафіксовані документи та цифрові носії інформації отримані із банківських установ; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 15.09.2023, який являється працівником ДП «Електронне здоров'я»; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 20.09.2023, який являється працівником ДП «Електронне здоров'я»; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 15.09.2023, який являється в.о. генерального директора ДП «Електронне здоров'я»; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 15.09.2023, який являється працівником ДП «Електронне здоров'я»; договором про закупівлю від 27.01.2022 № 26 укладеного між Національною службою здоров'я України та ДП «Електроне здоров'я», із адміністрування центральної бази даних електронної системи охорони здоров'я; додатком №1 до договору №26 від 27.01.2022 - «Специфікація»; додатком №2 до договору №26 від 27.01.2022 - «Перелік та опис послуг»; додатком №3 до договору №26 від 27.01.2022 - «Калькуляція щомісячної вартості послуг»; додатком №4 до договору №26 від 27.01.2022 - «Акт здачі-приймання наданих послуг» укладеного між Національною службою здоров'я України та ДП «Електроне здоров'я»; додатком №5 до договору №26 від 27.01.2022 - «Звіт про надані послуги до Акту здачі-приймання наданих послуг» укладеного між Національною службою здоров'я України та ДП «Електронне здоров'я»; актом здачі-приймання наданих послуг №4 укладеного між Національною службою здоров'я України та ДП «Електронне здоров'я, відповідно до якого проведено зайве перерахування (витрачення) коштів Державного бюджету України за оплату послуг, які фактично ДП «Електронне здоров'я» (Виконавець) не було надано, на суму 2 158 621, 80 грн.; звітом про надані послуги за квітень 2022 року до Акту здачу-приймання наданих послуг №4укладеного між Національною службою здоров'я України та ДП «Електронне здоров'я; протоколом створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису; платіжним дорученням №46904 від 30.05.2022, відповідно до якого НСЗУ з рахунку НОМЕР_2 перерахувала на банківський рахунок АТ КБ «Приватбанк» НОМЕР_3 ДП «Електронне здоров'я» грошові кошти в сумі 5 680 584, 18 грн., у тому числі зайве перерахування коштів на суму 2 158 621, 80 грн; іншими доказами у їх сукупності.

Постановою прокурора другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора, ОСОБА_3 від 12.12.2023 року визначено підслідність та доручено проведення досудового розслідування Центральному апарату Державного бюро розслідувань.

Постановою заступника Генерального прокурора ОСОБА_13 від 26.12.2023 року продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023000000000520 до трьох місяців.

12.01.2024 року визначено підслідність та доручено проведення досудового розслідування слідчим Головного слідчого управління Національної поліції України.

Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні завершується 26.01.2024 року, проте, закінчити досудове розслідування у визначений термін неможливо, у зв'язку із тим, що в провадженні необхідно виконати значний обсяг слідчих та процесуальних дій, проведення та завершення яких потребує додаткового часу, зокрема: допитати працівників ДП «Електронне здоров'я», які були задіянні у виконанні робіт та наданні послуг в межах договору № 26 від 27.01.2022 року, укладеного між ДП «Електронне здоров'я» та НСЗУ в розрізі найменування пункту договору щодо найменування та описання послуги; допитати відповідних працівників НСЗУ, які були задіянні в межах договору № 26 від 27.01.2022 року, укладеного між НСЗУ та ДП «Електронне здоров'я» в розрізі найменування пункту договору щодо найменування та описання послуги; отримати висновок комп'ютерно-технічної експертизи; отримати висновок за результатами проведеного дослідження працівниками (спеціалістами) Державної аудиторської служби України щодо фінансово-господарських операцій НСЗУ та ДП «Електронне здоров'я» протягом 2022 року; провести слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення повного кола осіб, які можуть бути причетними до скоєння кримінального правопорушення, визначити їх ролі у вчинених злочинах, вирішити питання про повідомлення про підозру цим особам, а також обрання їм міри запобіжного заходу; провести інші слідчі (розшукові) дії, у яких виникне необхідність; забезпечити надання сторонам кримінального провадження доступу до матеріалів досудового розслідування; скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів кримінального провадження.

Відтак, враховуючи те, що зазначені слідчі (розшукові) та процесуальні дії не можуть бути здійснені та проведені у встановлений строк, виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування до шести місяців, тобто до 26.04.2024, року.

Згідно з ч. 4 ст. 107 КПК України, під час розгляду клопотання здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів.

Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання та просив його задовольнити з викладених у ньому підстав.

Захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_4 , в судовому засіданні щодо задоволення клопотання заперечував, оскільки досудове розслідування здійснюється неефективно, клопотання не містить належного обґрунтування необхідності продовження досудового розслідування, підозра є необґрунтованою.

Підозрювана в судовому засіданні підтримала позицію захисника.

Вислухавши думку прокурор в обґрунтування клопотання, пояснення захисника та підозрюваного, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Слідчим суддею встановлено, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000000520 від 28.03.2023 року за підозрою ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

26.10.2023 року ОСОБА_5 , в порядку і з підстав, визначених ст. ст. 276-278 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Під час досудового розслідування встановлені обставини, які дають обґрунтовані підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, що у повному обсязі підтверджуються наступними матеріалами кримінального провадження: повідомленням Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБ України щодо вчинення кримінального правопорушення, яке полягає у порушенні вимог чинного законодавства з боку посадових осіб Національної служби здоров'я України та представників коме5рційних структур під час розробки, впровадження та адміністрування центральної бази даних електронної системи охорони здоров'я; довідкою (висновком) від 26.05.2023 участі спеціаліста Державної аудиторської служби України, відповідно якої НСЗУ здійснило оплату послуг за квітень 2022 року з надання технічної підтримки операторам з питань підключення, відключення, взаємодії електронної медичної інформаційної системи з центральною базою даних, підтвердження впровадження нових функціональних можливостей системи на суму 2 158 621,80 грн, які фактично ДПІ «Електронне здоров'я» не надавало, через що НСЗУ не дотримано умови пункту 3.4 Договору № 26 i, як наслідок, не дотримано вимоги частини першої статті 193 Господарського кодексу України, частини першої статті 526, частини першої статті 629 Цивільного кодексу України. Внаслідок цього, НСЗУ завдано збитки на суму 2 158 621, 80 грн., через зайве витрачання грошових коштів на оплату послуг, які фактично ДП «Електронне здоров'я» не надавалися. Таким чином, відповідальність за внесення недостовірних даних на суму 2 158 621, 80 грн. до Акту №4 за Договором №26 несуть особи, які склали та підписали ці документи, а саме: з боку НСЗУ - Голова ОСОБА_5 , з боку ДП «Електронне здоров'я» - в.о. генерального директора ОСОБА_9 ; висновком експерта №СЕ-19-23/35643-ЕК від 23.08.2023 за результатами проведення судової економічної експертизи, відповідно до якого встановлено, що висновки перевірки зазначені в пункті 2 довідки державної аудиторської служби України від 26.05.2023, в частині завдання збитків Національній службі охорони здоров?я України через зайве витрачення грошових коштів в сумі 2 158 621,80 грн. на оплату послуг, які фактично ДП «Електронне здоров?я» не надавалися, документально підтверджуються; листом №11253/5/99-00-22-04-02-05-1 від 12.09.2023 Державної податкової служби України в якому зазначається, що ОСОБА_5 (РНОКПІ НОМЕР_1 ), як посадова особа Національної служби здоров?я України отримує електронні довірчі послуги (далі - ЕДП) у Надавача з 24.11.2021 (термін дії сертифікатів закінчується 23.11.2023 та 22.12.2024). Електронну печатку Національна служба здоров?я України отримує у Надавача з 11.05.2018 (термін дії сертифікатів закінчується 14.08.2025). Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про електронні довірчі послуги» (далі - ЗУ про ЕДП) встановлено, що компрометація особистого ключа це будь-яка подія, що призвела або може призвести до несанкціонованого доступу до особистого ключа. Відповідно до частини другої статті 12 ЗУ про ЕДП користувачі електронних довірчих послуг зобов?язані забезпечувати конфіденційність та неможливість доступу інших осіб до особистого ключа, а також невідкладно повідомляти надавача електронних довірчих послуг про підозру або факт компрометації особистого ключа та не використовувати особистий ключ у разі його компрометації. ОСОБА_5 не зверталася до Надавача для скасування кваліфікованих сертифікатів у зв?язку з компрометацією особистого ключа; постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1101 Про утворення Національної служби здоров'я України; положеннями про Національну службу здоров'я України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1101 Про утворення Національної служби здоров'я України; постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №411 про Деякі питання електронної системи охорони здоров'я; порядком функціонування електронної системи охорони здоров'я затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №411 про Деякі питання електронної системи охорони здоров'я; порядком опублікування відомостей з електронної системи охорони здоров'я Національною службою здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №411 про Деякі питання електронної системи охорони здоров'я; змінами, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №411 про Деякі питання електронної системи охорони здоров'я; розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.11.2021 №1459-р Про призначення ОСОБА_5 . Головою Національної служби здоров'я України; листом ТОВ «Центр сертифікації ключів «Україна» в якому зазначається, що в період 2022 - 2023 роках ОСОБА_9 , як заступник генерального директора ДП "ЕЛЕКТРОННЕ ЗДОРОВ'Я", отримував кваліфіковані сертифікати електронного підпису шляхом автопродовження, без подання копій документів. Національна служба здоров?я (ЕДРПОУ 42032422) кваліфіковані сертифікати електронного підпису в ТОВ «ЦЕНТР СЕРТИФІКАШІ КЛЮЧІВ «УКРАЇНА» не отримувала. TOB «ЦЕНТР СЕРТИФІКАЦІЇ КЛЮЧІВ «УКРАЇНА» не відомі факти несанкціонованого використання, втрати, користування сторонніми особами електронного підпису Голови Національної служби здоров?я України ОСОБА_5 ; протоколом огляду відомостей, отриманих в ході проведення тимчасових доступів від 21.09.2023, яким зафіксовані документи та цифрові носії інформації отримані із банківських установ; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 15.09.2023, який являється працівником ДП «Електронне здоров'я»; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 20.09.2023, який являється працівником ДП «Електронне здоров'я»; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 15.09.2023, який являється в.о. генерального директора ДП «Електронне здоров'я»; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 15.09.2023, який являється працівником ДП «Електронне здоров'я»; договором про закупівлю від 27.01.2022 № 26 укладеного між Національною службою здоров'я України та ДП «Електроне здоров'я», із адміністрування центральної бази даних електронної системи охорони здоров'я; додатком №1 до договору №26 від 27.01.2022 - «Специфікація»; додатком №2 до договору №26 від 27.01.2022 - «Перелік та опис послуг»; додатком №3 до договору №26 від 27.01.2022 - «Калькуляція щомісячної вартості послуг»; додатком №4 до договору №26 від 27.01.2022 - «Акт здачі-приймання наданих послуг» укладеного між Національною службою здоров'я України та ДП «Електроне здоров'я»; додатком №5 до договору №26 від 27.01.2022 - «Звіт про надані послуги до Акту здачі-приймання наданих послуг» укладеного між Національною службою здоров'я України та ДП «Електронне здоров'я»; актом здачі-приймання наданих послуг №4 укладеного між Національною службою здоров'я України та ДП «Електронне здоров'я, відповідно до якого проведено зайве перерахування (витрачення) коштів Державного бюджету України за оплату послуг, які фактично ДП «Електронне здоров'я» (Виконавець) не було надано, на суму 2 158 621, 80 грн.; звітом про надані послуги за квітень 2022 року до Акту здачу-приймання наданих послуг №4укладеного між Національною службою здоров'я України та ДП «Електронне здоров'я; протоколом створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису; платіжним дорученням №46904 від 30.05.2022, відповідно до якого НСЗУ з рахунку НОМЕР_2 перерахувала на банківський рахунок АТ КБ «Приватбанк» НОМЕР_3 ДП «Електронне здоров'я» грошові кошти в сумі 5 680 584, 18 грн., у тому числі зайве перерахування коштів на суму 2 158 621, 80 грн; іншими доказами у їх сукупності.

Постановою прокурора другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора, ОСОБА_3 від 12.12.2023 року визначено підслідність та доручено проведення досудового розслідування Центральному апарату Державного бюро розслідувань.

Постановою заступника Генерального прокурора ОСОБА_13 від 26.12.2023 року продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №4 2023000000000520 до трьох місяців.

12.01.2024 року визначено підслідність та доручено проведення досудового розслідування слідчим Головного слідчого управління Національної поліції України.

Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні завершується 26.01.2024 року, проте, закінчити досудове розслідування у визначений термін неможливо, у зв'язку із тим, що в провадженні необхідно виконати значний обсяг слідчих та процесуальних дій, проведення та завершення яких потребує додаткового часу, зокрема: допитати працівників ДП «Електронне здоров'я», які були задіянні у виконанні робіт та наданні послуг в межах договору № 26 від 27.01.2022 року, укладеного між ДП «Електронне здоров'я» та НСЗУ в розрізі найменування пункту договору щодо найменування та описання послуги; допитати відповідних працівників НСЗУ, які були задіянні в межах договору № 26 від 27.01.2022 року, укладеного між НСЗУ та ДП «Електронне здоров'я» в розрізі найменування пункту договору щодо найменування та описання послуги; отримати висновок комп'ютерно-технічної експертизи; отримати висновок за результатами проведеного дослідження працівниками (спеціалістами) Державної аудиторської служби України щодо фінансово-господарських операцій НСЗУ та ДП «Електронне здоров'я» протягом 2022 року; провести слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення повного кола осіб, які можуть бути причетними до скоєння кримінального правопорушення, визначити їх ролі у вчинених злочинах, вирішити питання про повідомлення про підозру цим особам, а також обрання їм міри запобіжного заходу; провести інші слідчі (розшукові) дії, у яких виникне необхідність; забезпечити надання сторонам кримінального провадження доступу до матеріалів досудового розслідування; скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів кримінального провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження. Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину.

Як визначено у ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу: 1) до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, заступником Генерального прокурора; 2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора; 3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею, за клопотанням слідчого, погодженим з Генеральним прокурором чи його заступниками.

Відповідно до ч. 1 ст. 295-1 КПК України, у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

Згідно п. 2 ч. 2 ст. 295-1 КПК України, у клопотанні про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру зазначаються: 1) прізвище, ім'я, по батькові підозрюваного; 2) найменування (номер) кримінального провадження; 3) суть повідомленої підозри і правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, у вчиненні якого підозрюється особа; 4) посилання на докази, якими обґрунтовується підозра; 5) процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу; 6) значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду; 7) строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій; 8) обставини, що перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше.

Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 295-1 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості. Крім підстав, передбачених частиною четвертою цієї статті, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об'єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.

Постановою прокурора другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора, ОСОБА_3 від 12.12.2023 року визначено підслідність та доручено проведення досудового розслідування Центральному апарату Державного бюро розслідувань.

Постановою заступника Генерального прокурора ОСОБА_13 від 26.12.2023 року продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №4 2023000000000520 до трьох місяців.

Згідно ч. 1 ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 295-1 КПК України, у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

Під час досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 42023000000000520 від 28.03.2023 року, проведено наступні слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії.

В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що закінчити досудове розслідування в даному кримінальному провадженні у встановлений строк до 26.01.2024 року немає можливості, оскільки необхідно допитати працівників ДП «Електронне здоров'я», які були задіянні у виконанні робіт та наданні послуг в межах договору № 26 від 27.01.2022 року, укладеного між ДП «Електронне здоров'я» та НСЗУ в розрізі найменування пункту договору щодо найменування та описання послуги; допитати відповідних працівників НСЗУ, які були задіянні в межах договору № 26 від 27.01.2022 року, укладеного між НСЗУ та ДП «Електронне здоров'я» в розрізі найменування пункту договору щодо найменування та описання послуги; отримати висновок комп'ютерно-технічної експертизи; отримати висновок за результатами проведеного дослідження працівниками (спеціалістами) Державної аудиторської служби України щодо фінансово-господарських операцій НСЗУ та ДП «Електронне здоров'я» протягом 2022 року; провести слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення повного кола осіб, які можуть бути причетними до скоєння кримінального правопорушення, визначити їх ролі у вчинених злочинах, вирішити питання про повідомлення про підозру цим особам, а також обрання їм міри запобіжного заходу; провести інші слідчі (розшукові) дії, у яких виникне необхідність; забезпечити надання сторонам кримінального провадження доступу до матеріалів досудового розслідування; скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів кримінального провадження.

Так, слідчий просить продовжити строку досудового розслідування до шести місяців, тобто, до 26.04.2023 року.

Крім того, слідчий суддя приймає до уваги п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 року у справі «Михалкова та інші проти України» в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.

За таких обставин, беручи до уваги, що з метою одержання доказів, які будуть використані під час судового розгляду, а також для завершення проведення слідчих та процесуальних дій, які не могли бути здійснені та завершені раніше з об'єктивних на те причин, слідчий суддя вважає, що клопотання Старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України підполковника поліції ОСОБА_6 , погоджене Заступником Генерального прокурора ОСОБА_7 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000000520 від 28.03.2023 року, є обгрунтованим та підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 107, 219, 294, 295, 295-1, 309, 376 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання Старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України підполковника поліції ОСОБА_6 , погоджене Заступником Генерального прокурора ОСОБА_7 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000000520 від 28.03.2023 року - задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000000520 від 28.03.2023 року до шести місяців, тобто до 26.04.2024 року включно.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Визначити час проголошення повного тексту ухвали о 08 год. 00 хв. 29.01.2024 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1