Справа № 509/5930/23
05 лютого 2024 року суддя Овідіопольського районного суду Одеської області Кочко В.К., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з ВП №1 ОРУП №2 ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 за ч.1 ст.184, ч.3 ст.184 КУпАП
До Овідіопольського районного суду Одеської області надійшли матеріали про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.184, ч.3 ст.184 КУпАП стосовно ОСОБА_1
ОСОБА_1 з'явився у судове засідання.
22.09.2023 р. о 21:00 год., ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , неналежно виконав свої батьківські обов'язки, що виразилось у тому, що його неповнолітній син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ображав нецензурною лайкою та забирав їжу у своєї бабусі ОСОБА_3 .
Вказані дії кваліфіковані за ч.1 ст.184 КУпАП.
25.09.2023 р. о 22:40 год., ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , неналежно виконав свої батьківські обов'язки, що виразилось у тому, що його неповнолітній син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 вчинив дрібне хуліганство по відношенню до своєї бабусі ОСОБА_3 .
Вказані дії кваліфіковані за ч.1 ст.184 КУпАП.
На підставі ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, по справах, що розглядаються одночасно одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції статті, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Отже, адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 об'єднати з адміністративним матеріалом стосовно нього ж за вчинення правопорушень, передбачених ч.1 ст.184, ч.3 ст.184 КУпАП, присвоївши номер №509/5930/23.
Згідно з п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Визначення на законодавчому рівні у статті 38 КУпАП тривалості строків накладення адміністративного стягнення безпосередньо повязано з можливістю реального впливу адміністративної відповідальності на суспільні відносини, поведінку субєктів, їхню правосвідомість тощо, тобто з можливістю реалізації функцій адміністративної відповідальності, яка втрачається з плином часу.
При вирішенні питання щодо закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у звязку із закінченням на момент розгляду такої справи строків накладення адміністративного стягнення, визначених статтею 38 КУпАП, необхідно враховувати положення статті 6 Конституції України, згідно з якою органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Пункт 7 частини першої статті 247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення. Крім того, логічне тлумачення абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають зясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Таким чином, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За правилами статті 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Як вбачається з протоколів про адміністративне правопорушення серії ВАВ №568067 від 22.09.2023 р. та серії ВАВ №818813 від 25.09.2023 р. стосовно ОСОБА_1 , правопорушення мали місце 22.09.2023 р. та 25.09.2023 р., тобто з моменту їх вчинення минуло більш ніж три місяці, тому суд прийшов до висновку про закриття провадження по справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у звязку з закінченням на момент розгляду справи строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Керуючись ст. 36, 38, п. 7 ч. 1 ст. 247, ст. 283, п.3 ч. 1 ст. 284 КУпАП, суддя
Адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП №509/5930/23 слід об'єднати в одне провадження з адміністративним матеріалом стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.184 КУпАП №509/5968/23, присвоївши номер 509/5930/23.
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.184, ч.3 ст.184 КУпАП закрити, у звязку з закінченням на момент розгляду справи строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів із дня її винесення.
Суддя: Кочко В.К.