Справа № 2-а - 2906 / 07
Категорія 36
іменем України
17 жовтня 2007 року
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої - судді Євпак В.В.
при секретарі Заполовській Т.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8до Житомирського обласного центру по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат, головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про стягнення заборгованості по невиплаченій разовій грошовій допомозі, -
У вересні 2007 року позивачі звернулися до суду із зазначеним позовом. Просять визнати дії відповідачів у виплаті належних їм сум разової грошової допомоги в меншому розмірі неправомірними та стягнути з відповідачів різницю недоплаченої їм щорічної одноразової грошової допомоги. Вимоги мотивують тим, що їм, як учасникам бойових дій, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня повинна надаватися одноразова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. ОСОБА_4. є учасником війни і допомога повинна надаватися у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком. Однак за 2006-2007 роки вона виплачувалась Житомирським обласним центром по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат у неповному розмірі, чим були порушені їх права.
Позивачі в судове засідання не з»явились, просять справу розглядати у їх відсутність.
Представник відповідача Житомирського обласного центру по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат в судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений вчасно та належним чином. Причини неявки суду не повідомили. Заперечень суду не надали.
Представник відповідача головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської ОДА в судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином. Причини неявки суду не повідомили. Заперечень суду не надали.
Суд, розглянувши матеріали справи, встановив: спірні правовідносини регулюються Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Встановлено, що позивачі ОСОБА_1. (посвідчення серії НОМЕР_1від 14.01.2000 року), ОСОБА_2. (посвідчення серії НОМЕР_2від 28.08.1998 року), ОСОБА_3. (посвідчення серії АБ № НОМЕР_3від 20.03.1998 року), ОСОБА_5. (посвідчення серії АБ № НОМЕР_4від 04.07.1997 року), ОСОБА_6. (посвідчення серії АБ № НОМЕР_5від 01.07.1996 року), ОСОБА_7. (посвідчення серії АБ № НОМЕР_6від 26.11.1999 року), ОСОБА_8(посвідчення серії АБ № НОМЕР_7від 25.04.2002 року), є учасниками бойових дій. Згідно ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Позивач ОСОБА_4. є учасником війни (посвідчення серії НОМЕР_8від 25.09.2003 року). Відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Як свідчать довідки Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, військових частин, позивачами - учасниками війни ОСОБА_1., ОСОБА_2., ОСОБА_3., ОСОБА_5. , ОСОБА_6., ОСОБА_7., ОСОБА_8. отримано разову грошову допомогу до 9 травня у 2006 році у розмірі 250 грн., у 2007 році - 280 грн.; позивачем ОСОБА_4., учасником війни, отримано допомогу у 2006 році у розмірі 50 грн., у 2007 - 55 грн., тобто з урахуванням обмежень, встановлених Законами України «Про державний бюджет України на 2006 рік», «Про державний бюджет України на 2007 рік».
Ст. 22 Конституції України закріпила, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни, а нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим законом, є недійсними.
Таким чином суд вважає, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі, зазначеному Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
З урахуванням отриманої позивачами - учасниками бойових дій - разової грошової допомоги за 2006-2007 роки в розмірі 530 грн., суд вважає необхідним стягнути на їх користь недоплачену разову грошову допомогу за вказаний період в розмірі 3315 грн. 30 коп.(1195 грн.+2050 грн.30 коп.-530 грн.) кожному.
З урахуванням отриманої позивачем ОСОБА_4. - ветераном війни-інвалідом 3-ї групи - разової грошової допомоги за 2006-2007 роки в розмірі 105 грн., суд вважає необхідним стягнути на його користь недоплачену разову грошову допомогу за вказаний період в розмірі 2202 грн. 18 коп.(1077 грн.+1230 грн.18 коп.-105 грн.).
Оскільки головним розпорядником коштів в області є саме головне управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної адміністрації, суд стягує дані виплати саме з зазначеного відповідача. Крім того відповідно до ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» саме органи праці та соціального захисту населення проводять зазначені виплати.
Щодо вимог заявлених до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання їх дій незаконними та стягнення з них недовиплаченої разової грошової допомоги, суд вважає, що відповідач діяв у межах своїх повноважень та не є розпорядником коштів. Тому в задоволенні позовних вимог до нього суд відмовляє.
На підставі викладеного і керуючись ст. 22 Конституції України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року, ст.ст. 86, 158-163, 254 КАС України, суд, -
Позови ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Головного управління праці та соціального захисту
населення Житомирської обласної державної адміністрації щодо виплати позивачам щорічної грошової допомоги за 2005-2007 роки в меншому розмірі ніж передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Стягнути з головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації (вул. Черняхівського, 105, м. Житомир, 10005) на користь ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8заборгованість по виплаті разової грошової допомоги в розмірі 3315 грн. 30 коп. кожному.
Стягнути з головного управління праці і соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації (вул. Черняхівського, 105, м. Житомир, 10005) на користь ОСОБА_4 заборгованість по виплаті разової грошової допомоги в розмірі 2202 грн. 18 коп.
У задоволенні позовних вимог до Житомирського обласного центру по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат відмовити за безпідставністю.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.В. Євпак