Справа № 420/15833/23
05 лютого 2024 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суду у складі головуючого судді Тарасишиної О.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву відповідача про роз'яснення рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 року у справі № 420/15833/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії щодо обмеження перерахованої пенсії максимальним розміром та зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії щодо обмеження перерахованої пенсії максимальним розміром та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 року позовну заяву ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження призначеної ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування і виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимального розміру.
24.01.2024 ухвалено додаткове рішення по справі №420/15833/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії щодо обмеження перерахованої пенсії максимальним розміром та зобов'язання вчинити певні дії.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.07.2019 року перерахованої пенсії ОСОБА_2 та визначення її розміру без урахування змін розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що відбулися до: ЗУ “Про Державний бюджет України на 2019 рік” - з 01.07.2019 року; ЗУ “Про Державний бюджет України на 2020 рік” - з 01.01.2020 року; ЗУ “Про Державний бюджет України на 01.01.2021; ЗУ “Про Державний бюджет України на 01.01.2022 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.07.2019 року по 31.07.2022 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 та провести її виплату з урахуванням різниці між нарахованою і фактично виплаченою сумою пенсії без обмеження її максимальним розміром з урахуванням раніше проведених виплат та змін розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що відбулися відповідно до ЗУ “Про Державний бюджет України на 2019 рік” - з 01.07.2019 року; ЗУ “Про Державний бюджет України на 2020 рік” - з 01.01.2020 року; ЗУ “Про Державний бюджет України на 01.01.2021; ЗУ “Про Державний бюджет України на 01.01.2022 року.
30.01.2024р. (вх. № 4115/24) від відповідача надійшла заява, в якій останній просить роз'яснити рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 року у справі № 420/15833/23.
Згідно ч. 3 ст. 254 КАС України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Відповідно до п. 10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Таким чином, враховуючи, що рішення по даній справі було прийнято судом в порядку письмового провадження, заяву відповідача про роз'яснення рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.01.2023 року у справі № 420/15833/23 розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши заяву відповідача, дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 254 КАС України, Суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження.
Враховуючи те, що судом було розглянуто дану справу в порядку письмового провадження, суд дійшов висновку про можливість розглянути заяву про роз'яснення рішення суду без повідомлення сторін в порядку письмового провадження.
Якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Як роз'яснив Пленум Вищого адміністративного суду України у постанові №7 від 20.05.2013 року "Про судове рішення в адміністративній справі", в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду (пункт 19).
Тобто, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.
Підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, а із змісту закону вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.
Суд зазначає, що з тексту поданої заяви не вбачається, в чому саме полягає незрозумілість рішення суду про задоволення позовних вимог від 18.09.2023 року у справі №420/15833/23 в контексті змісту ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням додаткового рішення суду від 24.01.2024 року.
З мотивувальної та резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 року, та додаткового рішення від 24.01.2024 року вбачається, що її текст труднощів для розуміння не викликає, суть його ясна та не двозначна, тому розширеного тлумачення шляхом його роз'яснення та винесення процесуального документу з цього приводу не потребує.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви відповідача про роз'яснення рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 року у справі №420/15833/23.
Керуючись положеннями ст.ст.6-9, 166, 241-243, 248, 250, 254, 256 КАС України, суд -
У задоволенні заяви відповідача про роз'яснення рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 року у справі №420/15833/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії щодо обмеження перерахованої пенсії максимальним розміром та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала підлягає оскарженню у встановлений статтями 295, 297 та Перехідних положень КАС України строк і порядок.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 256 КАС України.
Суддя О.М. Тарасишина