Справа № 420/5592/19
05 лютого 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі судді Бутенка А.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку ст.382 КАС,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішень у вигляді картки відмови №UA500650/2019/00330 від 25.03.2019 року та №UA500650/2019/01016 від 16.07.2019 року.
25.01.2024 року від представника ОСОБА_1 надійшла заява в порядку ст.382 КАС України, в якій заявник просить:
- зобов'язати Одеську митницю (ЄДРПОУ 44005631) подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2019р. по справі №420/5592/19 із наданням аркушів коригування до митних декларацій №UA500650/2019/009418, оформленої 28.03.2019р. та №UA500650/2019/033780, оформленої 17.07.2019р. із внесенням змін до графи 33 щодо коду товару згідно УКТ ЗЕД 8703901090 та заповнення розділу 2 щодо сум митних платежів, які підлягали сплаті за вказаним кодом.
Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, суд дійшов наступних висновків.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішень у вигляді картки відмови №UA500650/2019/00330 від 25.03.2019 року та №UA500650/2019/01016 від 16.07.2019 року- задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення про відмову у митному оформленні автомобіля Chevrolet Volt другого покоління за поданою митною декларацією UA500650.2019.008364 від 20.03.2019, яке оформлено у вигляді картки відмови в митному оформленні (випуску) товарів № UA500650/2019/00330 від 25.03.2019 з причин прийняття рішення про визначення коду товару № KT-UA500650-0001-2019 від 25.03.2019.
Визнано протиправним та скасовано рішення про відмову у митному оформленні автомобіля Chevrolet Volt другого покоління за поданою митною декларацією UA500650.2019.033347 від 16.07.2019, яке оформлено у вигляді картки відмови в митному оформленні (випуску) товарів № UA500650/2019/01016 від 16.07.2019 з причин прийняття рішення про визначення коду товару № KT-UA500650-0003-2019 від 16.07.2019.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці ДФС (код ЄДРПОУ 39441717), сплачений судовий збір у розмірі 1536 (одна тисяча п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці ДФС (код ЄДРПОУ 39441717), суму витрат на правничу (правову) допомогу у розмірі 5000 (п'ять тисяч) гривень.
Рішення Одеського окружного адміністративного від 11.12.2019 року по справі № 420/5592/19 набрало законної сили .
Ухвалою суду від 30.12.2020 року замінено Одеську митницю ДФС (код ЄДРПОУ 39441717) як боржника у виконавчому листі від 26.11.2020 щодо примусового виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2019 по справі №420/5592/19 на Державну митну службу України (код ЄДРПОУ 43115923, адреса: 04119, місто Київ, вулиця Дегтярівська, буд. 11Г).
Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч.ч.2-3 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
Кодекс адміністративного судочинства України спрямовує правосуддя в адміністративних справах саме на забезпечення реалізації права особи на ефективний судовий захист, створюючи судам всі необхідні механізми для гарантування цього.
Суд вважає за доцільне звернути увагу на положення пунктів 53-55 Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи «Щодо якості судових рішень», які передбачають, що згідно з тлумаченням Європейського суду з прав людини право на справедливий суд, зафіксоване в статті 6 Конвенції, означає те, що судове рішення повинно бути таким, яке можна ефективно виконати на користь сторони, яка виграла справу; Конвенція не передбачає теоретичного захисту прав людини, а має на меті гарантувати максимальну ефективність такого захисту; рішення повинно бути сформульоване таким чином, щоб його можна було втілити в життя; нечітке рішення, яке можна тлумачити по-різному, підриває ефективність та надійність судового процесу.
Відтак, з метою виконання завдання адміністративного судочинства, передбаченого ч.1 ст.2 КАС України, щодо ефективного поновлення прав та інтересів фізичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, саме на суд покладено обов'язок ухвалення рішення, яке відновить права такої особи у сфері публічно-правових відносин від порушень.
Відповідно до ч.1 ст.2 та ч.4 ст.242 КАС України судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
При цьому, ч.2 ст.5 КАС України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У рішенні від 31.07.2003 року у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти Нідерландів», ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17.07.2008 року), Європейський суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Рішенням Конституційного Суду України у справі № 3-рп/2003р від 30.01.2003 року визначено, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
Суд зазначає, що інститут судового контролю за виконанням судового рішення спрямований на забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві.
При цьому суд враховує, що з огляду на правову позицію Великої Палати Верховного Суду по справі № 800/592/17 встановлення судового контролю може здійснюватися й після завершення розгляду справи.
Суд, під час вирішення питання щодо встановлення судового контролю враховує, що згідно приписів п.37 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 р. № 450 аркуш коригування заповнюється та оформлюється митним органом у разі необхідності виправлення відомостей, пов'язаних з доплатою або поверненням митних платежів, у тому числі у зв'язку із скасуванням рішення митного органу.
Суд зазначає, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2019 року по справі №420/5592/19 скасовано рішення про відмову у митному оформленні автомобіля Chevrolet Volt, другого покоління за поданою митною декларацією UA500650.2019.008364 від 20.03.2019, яке оформлено у вигляді картки відмови в митному оформленні (випуску) товарів № UA500650/2019/00330 від 25.03.2019 з причин прийняття рішення про визначення коду товару № KT-UA500650-0001-2019 від 25.03.2019 та рішення про відмову у митному оформленні автомобіля Chevrolet Volt другого покоління за поданою митною декларацією UA500650.2019.033347 від 16.07.2019, яке оформлено у вигляді картки відмови в митному оформленні (випуску) товарів № UA500650/2019/01016 від 16.07.2019 з причин прийняття рішення про визначення коду товару № KT-UA500650-0003-2019 від 16.07.2019, що є підставою для внесення змін до митних декларацій при належному виконанні такого рішення суду.
На підставі викладеного, беручи до уваги відсутність доказів на підтвердження повного виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2019 року по справі №420/5592/19, яке набрало законної сили, суд приходить до висновку про доцільність встановлення судового контрою у цій справі, шляхом зобов'язання Одеську митницю у 30-денний строк з моменту отримання копії ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 11.12.2019 року по справі №420/5592/19.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 370, 372, 373, 382 КАС України, суд,
1. Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку ст.382 КАС - задовольнити.
2. Встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.12.2019 року по справі №420/5592/19.
3. Зобов'язати Одеську митницю у 30-денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 11.12.2019 року по справі №420/5592/19.
Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.
Суддя А.В. Бутенко