Справа № 420/21605/23
06 лютого 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Одеській області, в якому просить:
- визнати незаконним повернення відповідачем заяви про виплату одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області оформити висновок про призначення одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського Чернєєву С.М. в розмірі 1073600 грн.;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області видати наказ про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського в розмірі 1073600 грн.;
- стягнути з Головного управління Національної поліції в Одеській області на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в разі втрати працездатності поліцейського в розмірі 1073600 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 13.07.2023 року він звернувся до ГУНП в Одеській області з заявою про виплату одноразової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського, додавши до заяви такі документи: копію Довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №722108 від 24.01.2020 р., завірену підписом голови медико-соціальної експертної комісії та відтиском мастичної печатки спеціалізованої травматологічної медико-соціальної експертної комісії; копію Акту розслідування №4 форми Н-1/ПВ від 26.04.2023 р., завірену підписом т.в.о. начальника ГУНП в Одеській області та відтиском мастичної печатки ГУНП в Одеській області; копію постанови ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку травми №19 від 12.07.2023 р., завірену підписом голови військово-лікарської комісії та відтиском мастичної печатки Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області; копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; копію РНОКПП.
Листом № 9/ч НОМЕР_1 від 24.07.2023 відповідач повернув заяву разом з додатками, обґрунтовуючи це тим, що відсутня довідка МСЕК про результати визначення ступеня втрати працездатності та копія довідки до акта огляду МСЕК.
Позивач наполягає, що копія довідки до акту огляду МСЕК ним була додаана до заяви від 13.07.2023, про що зазначено у самій заяві.
Також позивач вказав, що травму він отримав 25.06.2019 р. у період проходження служби під час виконання службових обов'язків, про що складено акт №4 розслідування нещасного випадку від 26.04.2023 р. за формою Н-1/пв, згідно постанови ВКЛ щодо встановлення причинного зв'язку травми №19 від 12.07.2023 р. встановлено: «травма, так, пов'язана з виконанням службових обов'язків».
Через отриману травму наказом начальника ГУНП в Одеській області №1001 о/с від 31.07.2020 р. ОСОБА_1 було звільнено зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію».
Як зазначив позивач, довідка МСЕК про результати визначення ступеня втрати працездатності подається у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності, отже, обов'язок подавати таку довідку у позивача відсутній.
Ухвалою від 22.08.2023 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
08.09.2023 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. У відзиві відповідач зазначив таке.
28.04.2023 року на адресу ГУНП в Одеській області за вх. ВДЗ ГУНП в Одеській області надійшла заява ОСОБА_1 , у якій останній просив прийняти рішення про виплату одноразової грошової допомоги внаслідок визначення інвалідності 1 групи внаслідок травми, отриманої під час виконання службових обов'язків.
До вказаної заяви було додано: копію довідки до акту МСЕК про встановлення інвалідності 1 групи; копію витягу з наказу ГУНП в Одеській області № 1001 о/с від 31.07.2020 про звільнення ОСОБА_1 ; копію акту № 4 від 26.04.2023 форми Н-1/ГТВ.
Виконавцем розгляду вказаної заяви за дорученням керівництва Головного управління було визначено управління кадрового забезпечення ГУНП в Одеській області, посадові особи якого, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.04.2023 року було підготовлено відповідь від 12.05.2023 року № 9/Ч-735 щодо переліку необхідних документів, передбачених наказом МВС України № 4 від 11.01.2016 року.
Таким чином, ОСОБА_1 було повідомлено про відсутність певних документів до заяви про виплату одноразової грошової допомоги, що, в свою чергу, унеможливлює вирішення питання про виплату одноразової грошової допомоги у разі визначення інвалідності.
У подальшому на адресу ГУНП в Одеській області надійшла заява ОСОБА_1 за вх. ВДЗ ГУНП в Одеській області № Ч-1271 від 17.07.2023 року, з якої вбачається, що на виконання листа 9/Ч-735 від 12.05.2023 для доповнення заяви про виплату одноразової грошової допомоги при визначені поліцейському інвалідності ОСОБА_1 було надано додаткові документи в додаток до попередніх: заява про виплату одноразової грошової допомоги при визначенні поліцейському інвалідності; копію Постанови ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку травми № 19 від 12.07.2023 року; копії сторінок паспорта ОСОБА_1 ; копію РНОКПП ОСОБА_1 , а також документи, які вже надавалися ОСОБА_1 до попередньої заяви.
За результатами розгляду повторної заяви ОСОБА_1 , управлінням кадрового забезпечення було підготовлено та направлено на адресу ОСОБА_1 відповідь від 24.07.2023 року за вих. № 9/Ч-1271, якою було повернуто усі надані ОСОБА_1 документи у зв'язку із відсутністю необхідних документів, встановлених наказом МВС України від 11.01.2016 року № 4.
У той же час, у листі УКЗ ГУНП в Одеській області № 9/Ч-1271 зазначено, що при наданні позивачем усього пакету документів питання щодо призначення виплати ОГД буде вирішено у найкоротший термін.
Відповідач вказав, що з вказаного листа не вбачається відмови ОСОБА_1 у вирішенні питання щодо призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з визначенням інвалідності, навпаки, ОСОБА_1 роз'яснено положення нормативно-правового акту, яким врегульовані спірні правовідносини, зазначено перелік документів, необхідних для вирішення питання щодо встановлення ОГД, тобто надано можливість останньому зібрати необхідний пакет документів та повторно звернутися до ГУНП в Одеській області з відповідною заявою.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що згідно Акту №4 розслідування нещасного випадку від 26.04.2023 року, комісія на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.12.2021 року у справі №420/10294/20 вирішила, що нещасний випадок, який стався 25.06.2019 року зі слідчим СВ Шевченківського ВП Приморського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області лейтенантом поліції Чернєєвим С.М., у відповідності до п.п.1 п.7 розділу ІІІ Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС України від 05.10.2020 року №705, стався в період проходження служби під час виконання службових обов'язків (а.с. 8-17).
Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серії 12ААБ № 722108 від 24.01.2020 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі акта огляду МСЕК № 95 встановлено групу інвалідності "Перша "Б" (а.с.7).
Як зазначено позивачем та не оспорюється відповідачем, наказом начальника ГУ НП в Одеській області від 31.07.2020 року № 1001 о/с лейтенанта поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу).
Відповідно до Постанови № 19 від 12.07.2023 року Медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ТМО МВС України по Одеській області», щодо ОСОБА_1 "травма, ТАК, пов'язана з виконанням службових обов'язків". Цією ж постановою відмінено постанову по причинному зв'язку травми в свідоцтві про хворобу № 221/2 від 17.07.2020. (а.с. 19).
28.04.2023 року на адресу ГУНП в Одеській області за вх.№ Ч-2435 ВДЗ ГУНП в Одеській області надійшла заява ОСОБА_1 , в якій останній просив прийняти рішення про виплату одноразової грошової допомоги внаслідок визначення інвалідності 1 групи внаслідок травми, отриманої під час виконання службових обов'язків (а.с. 37).
До вказаної заяви було додано: копію довідки до акту МСЕК про встановлення інвалідності 1 групи; копію витягу з наказу ГУНП в Одеській області № 1001 о/с від 31.07.2020 про звільнення ОСОБА_1 ; копію акту № 4 від 26.04.2023 форми Н-1/ПВ.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.04.2023 року було надано відповідь від 12.05.2023 року № 9/Ч-735 щодо переліку необхідних документів, передбачених наказом МВС України № 4 від 11.01.2016 року (а.с. 38-39).
17.07.2023 року до Відділу документального забезпечення ГУНП в Одеській області за вх. № Ч-1271 надійшла заява ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги при визначення поліцейському інвалідності, з якої вбачається, що на виконання листа 9/Ч-735 від 12.05.2023 року для доповнення заяви про виплату одноразової грошової допомоги при визначені поліцейському інвалідності ОСОБА_1 було надано додаткові документи в додаток до попередніх: заяву про виплату одноразової грошової допомоги при визначенні поліцейському інвалідності; копію довідки до акту МСЕК; копію акту № 4 від 26.04.2023 форми Н-1/ГТВ; копію Постанови ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку травми № 19 від 12.07.2023 року; копії сторінок паспорта ОСОБА_1 ; копію РНОКПП ОСОБА_1 (а.с. 42).
За результатами розгляду повторної заяви ОСОБА_1 управлінням кадрового забезпечення було підготовлено та направлено на адресу ОСОБА_1 відповідь від 24.07.2023 року за вих. № 9/Ч-1271, якою було повернуто усі надані ОСОБА_1 документи у зв'язку із відсутністю необхідних документів, встановлених наказом МВС України від 11.01.2016 року №4. У листі вказано, що в наданих документах відсутні: довідка медико-санітарної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати працездатності (у відсотках) та копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (а.с. 43-44).
Не погоджуючись з вказаними діями відповідача щодо розгляду його заяви, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 3 частини 1 ст.97 Закону України “Про Національну поліцію” визначено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, зокрема, у разі: визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Пунктом 3 частини 1 статті 99 Закону України “Про Національну поліцію” визначено, що розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату: визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 3, інвалідності: а) I групи - 400 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату; б) II групи - 300 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату; в) III групи - 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Статтею 101 Закону України “Про Національну поліцію” передбачено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком: а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням; б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом); г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.
Механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських центрального органу управління поліції, територіальних органів поліції, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - органи поліції), поліцейських у тому числі курсантів, слухачів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - заклади освіти), поліцейських, які були відряджені до державних (міждержавних) органів, установ та організацій із залишенням на службі в поліції, але зі звільненням із займаної посади (далі - органи державної влади) визначений Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 11 січня 2016 року №4 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 21 вересня 2017 року №788) (далі за текстом - Порядок № 4).
Згідно з підпунктом 2 пункту 1 розділу ІІ Порядку № 4, днем виникнення права на отримання ОГД є, зокрема: у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до п.2 розділу ІІ Порядку № 4 ОГД у разі загибелі (смерті) поліцейського чи втрати працездатності поліцейського призначається та виплачується у випадках та в розмірах, визначених Законом України «Про Національну поліцію», особам, які мають право на її отримання, відповідно до цього Закону.
Згідно з п.1 Розділу ІІІ Порядку №4 формування документів для призначення та виплати ОГД в органах поліції, закладах освіти здійснюється бухгалтерською службою у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці (далі - СДНОП), підрозділами правового забезпечення органів поліції та закладів освіти, а також працівниками медичних (військово-лікарських) комісій МВС (далі - ВЛК).
Формування документів для призначення та виплати ОГД поліцейським, які були відряджені до органів державної влади, здійснюється органом поліції, в якому особа займала посаду до відрядження, або органом поліції, наказом якого особа була звільнена зі служби в поліції.
СДНОП визначають обставини настання події та відповідають за правильність кваліфікації нещасних випадків, які призвели до втрати працездатності, згідно із законодавством України.
ВЛК відповідають за перевірку матеріалів на відповідність діагнозу, за яким установлено втрату працездатності, переліку хвороб, отриманих під час проходження служби, згідно із законодавством України.
Підрозділи кадрового забезпечення відповідають за достовірність інформації про періоди служби даним з особової справи та правильність визначення випадків для виплати грошової допомоги, згідно із законодавством України.
Бухгалтерські служби відповідають за правильність обчислення та перерахування до установ банку ОГД згідно з реквізитами, зазначеними в заяві (рапорті) особою, яка має право на цю виплату, згідно із законодавством України.
Керівники органів поліції, закладів освіти відповідають за правильність призначення сум ОГД, згідно із законодавством України.
Пунктом 3 розділу ІІІ Порядку №4 передбачено, що заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, закладів освіти за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до органів державної влади (далі - останнім місцем проходження служби).
Згідно з п.5 Розділу ІІІ Порядку №4, для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає:
1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності;
2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках);
3) довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати);
4) копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;
5) копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
6) копії акта (актів) розслідування нещасного випадку, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, за формами, визначеними МВС, зокрема про те, що цей випадок не пов'язаний з учиненням поліцейським кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;
7) копію посвідчення інваліда війни (за наявності);
8) копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;
9) копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Засвідчення копій документів, зазначених у підпунктах 4-6, здійснює керівник установи, організації, підрозділу, що видала(в) документ. Копії документів, зазначених у підпунктах 7-9, засвідчує своїм підписом фізична особа, що подає документи, та перевіряє особа, що їх приймає.
У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати ОГД члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають до органу поліції документи, копії документів, зазначених у підпунктах 1-9 цього пункту, та належним чином засвідчену копію відповідного рішення суду, за винятком випадків, коли орган поліції був учасником у справі.
Відповідно до п.6 Розділу ІІІ Порядку №4, графа «Відмітка кадрового підрозділу» на заяві (рапорті) заповнюється підрозділом кадрового забезпечення органу поліції, закладу освіти засвідчується підписом керівника цього підрозділу та скріплюється відповідною печаткою.
Згідно з п.1 розділу ІV Порядку №4 у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 5 розділу ІІІ, бухгалтерські служби готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою.
У разі надсилання запитів до органів поліції, інших підприємств, установ, організацій, заявника, строк підготовки висновку про призначення ОГД, може бути продовжено, до отримання відповідної інформації, для його належного оформлення, але не більш як на два місяці з дня відправлення запиту.
Висновок про призначення ОГД складається працівником бухгалтерської служби і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, закладу освіти, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.
Таким чином, положення п.3 ч.1 ст.97 Закону, яке наведене вище, застосовується виключно за обов'язкової одночасної наявності трьох умов (причина інвалідності, час настання інвалідності та причина звільнення): 1) інвалідність повинна наступити внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання особою службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції; 2) інвалідність повинна наступити не пізніше, ніж протягом шести місяців після звільнення особи з поліції; 3) причина звільнення такої особи з поліції повинна бути зумовлена захворюванням або пораненням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції.
Суд не бере до уваги доводи відповідача про те, що позивачем не було надано копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, оскільки, як вбачається з заяви ОСОБА_1 за вх. ВДЗ ГУНП в Одеській області № Ч-1271 від 17.07.2023 року (а.с. 42), на виконання вимог листа відповідача 9/Ч-735 від 12.05.2023 року для доповнення заяви про виплату одноразової грошової допомоги при визначенні поліцейському інвалідності ОСОБА_1 було надано додаткові документи, зокрема, копію довідки до акту МСЕК від 24.01.2020 року.
Як зазначено судом вище, згідно з положеннями розділу ІІ Порядку №4, днем виникнення права на отримання ОГД є: 1) у разі загибелі (смерті) поліцейського - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; 2) у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії; 3) у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата видачі довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках.
Отже, Порядком №4 осіб, які мають право на ОГД умовно поділено на дві групи - осіб, яким встановлено інвалідність, та осіб, що втратили працездатність без встановлення інвалідності.
Тому суд погоджується з доводами позивача про те, що довідка медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках) повинна подаватися у разі встановлення ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності.
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що згідно з довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією, 24.01.2020 року позивачу встановлена Перша «Б» група інвалідності, причина інвалідності - загальне захворювання, потребує стороннього догляду (а.с. 7).
Таким чином, суд дійшов висновку, що у відповідача не було підстав для не розгляду заяви позивача про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності та повернення її позивачу разом з доданими документами, оскільки позивачем було надано документи, визначені Порядком №4.
З огляду на вищевикладене, суд визнає протиправними дії Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо повернення та не розгляду заяви ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського.
При цьому, враховуючи протиправність дій відповідача щодо повернення та не розгляду заяви ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського, враховуючи, що подані позивачем документи відповідають вимогам Порядку №4, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Головного управління Національної поліції в Одеській області оформити висновок про призначення одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського Чернєєву С.М. відповідно до вимог наказу Міністерства внутрішніх справ України 11 січня 2016 року №4.
Саме такий спосіб захисту порушеного права позивача, на думку суду, є ефективним, враховуючи, що обставини, пов'язані з тим, що інвалідність позивача настала внаслідок травми, отриманої під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, були предметом судового розгляду у справі № 420/10294/20, де позивач оскаржував складення акту про нещасний випадок за формою Н5.
При цьому, суд зазначає, що зобов'язання оформити висновок про призначення одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності позивачу, з огляду на подання ним усіх необхідних для цього документів, є єдиним правомірним способом поведінки відповідача, а тому дискреційні повноваження відповідача в даному випадку відсутні.
Згідно підпункту 2 пункту 2 розділу IV Порядку №4 висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє: у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
Відповідно до п.3 розділу IV Порядку №4 у разі затвердження висновку про призначення ОГД керівником органу поліції або закладу освіти, в якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня його затвердження видається наказ про виплату ОГД.
Видання зазначеного наказу можливе лише за умови затвердження керівником ГУ НП висновку про призначення ОГД, що є дискреційним повноваженням зазначеного керівника, що вбачається зі змісту наведеного підпункту 2 пункту 2 розділу IV Порядку №4.
Таким чином, за відсутності висновку про призначення ОГД відсутні й протиправні дії (бездіяльність) щодо видання відповідного наказу. Отже, вимога позивача про зобов'язання Головне управління Національної поліції в Одеській області видати наказ про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського в розмірі 1073600 грн. є передчасною, а тому в її задоволенні слід відмовити.
Також передчасною є вимога про стягнення з Головного управління Національної поліції в Одеській області на користь ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського в розмірі 1073600 грн., оскільки відповідачем висновок ще не затверджено, наказ про виплату ОГД не видано.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати позивачем не понесені, а тому розподілу між сторонами не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції в Одеській області (адреса: вул. Єврейська, 12, м. Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 40108740) - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо повернення та не розгляду заяви ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області оформити висновок про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського відповідно до вимог наказу Міністерства внутрішніх справ України 11 січня 2016 року №4.
У задоволенні решти позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Андрухів