07 лютого 2024 р. № 400/13937/23
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного провадження без виклику сторін та проведення судового засідання, відповідно до процедури, передбаченої ст.263 КАС України, адміністративну справу,
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: 1) визнати противоправними дії Головного управлiння Пенсiйного фонду України в Миколаївськiй областi щодо відмови в перерахунку пенсії за віком на підставі заяви від 11.05.2023; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду у Миколаївській області зарахувати періоди роботи позивачки з 18.08.1992 по 13.04.2020 на посаді молодшої сестри стаціонарного відділення №1 Миколаївського обласного шкірно-венерологічного диспансеру до спеціального стажу роботи в подвійному розмірі та здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, починаючи з часу звернення з заявою про перерахунок пенсії.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що відповідач протиправно не обчислив у подвійному розмірі стаж за роботи позивачки з 18.08.1992 по 13.04.2020 року на посаді молодшої медичної сестри стаціонарного відділення №1 Миколаївського обласного шкірно-венерологічного диспансеру відповідно до ст.60 Закону України « Про пенсійне забезпечення» та протиправно відмовлено у перерахунку пенсії за віком, з врахуванням стажу.
Відповідач позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні. В письмовому відзиві зазначив, що за наслідками розгляду заяви позивачки від 11.05.2023 Головним управлінням прийнято рішення №143250012695 від 16.05.2023 про проведення перерахунку пенсії позивачки з 01.05.2023 із зарахуванням до стажу роботи у подвійному розмірі періодів роботи позивача з 18.08.1992 по 31.12.2003. Частиною 4 ст. 24 Закону № 1058 передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004), зараховуються до страхового стажу в порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 01.01.2004, застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років. Отже, до страхового стажу в подвійному розмірі можливо зарахувати періоди роботи до 31.12.2003, а проводити обчислення стажу в подвійному розмірі після 01.01.2004 не має правових підстав.
Суд розглянув справу 07.02.2024 за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (письмово провадження), відповідно до вимог ст.263 КАС України.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 05.06.2022 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
11.05.2023 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління ПФУ в Миколаївській області із заявою про перерахунок пенсії, зарахувавши періоди її роботи з 18.08.1992 по 13.04.2020 року на посаді молодшої медичної сестри стаціонарного відділення №1 Миколаївського обласного шкірно-венерологічного диспансеру в подвійному розмірі.
Головне управління ПФУ в Миколаївській області листом від 17.08.2023 №15957-15528/К-02/8-1400/23 повідомило позивачку про те, що згідно з пунктом 4 статті 24 Закону № 1058 пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений, законодавством, що діяло до 01.01.2004, за періоди після 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років. Відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788, який діяв до 01.01.2004, робота, зокрема, в інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі. Враховуючи вищевикладене, до страхового стажу зараховано період роботи з 18.08.1992 по 31.12.2003 в подвійному розмірі, та здійснено перерахунок пенсії.
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивачка звернулася з даним позовом до суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст.24 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
01.01.2004 набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до його Преамбули цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
За правилами частини 4 статті 24 цього Закону періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Крім того, за правилами пункту 16 Розділу XV «Прикінцеві положення» цього Закону до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Таке правове регулювання вказує на те, що положення Закону України "Про пенсійне забезпечення", в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах (в т.ч. щодо пільг по обчисленню стажу), станом на час звернення позивачки за перерахунком пенсії діяли і підлягали застосуванню відповідними суб'єктами під час виконання покладених на них функцій.
Відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у психіатричних закладах охорони здоров'я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.
Під час розгляду справи судом встановлено і не заперечується відповідачем, що протягом спірного періоду позивачка працювала у закладі охорони здоров'я на посаді молодшої сестри стаціонарного відділення №1 Миколаївського обласного шкірно-венерологічного диспансеру.
Таким чином, за правилами статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та в силу приписів пункту 16 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період роботи з 01.01.2004 по 13.04.2020 на посаді молодшої медичної сестри у стаціонарному відділенні №1 Миколаївського обласного шкірно-венерологічного диспансеру підлягає зарахуванню до стажу роботи на пільгових умовах у подвійному розмірі.
За таких обставин суд дійшов висновку про протиправність відмови відповідача зарахувати період роботи позивачки з 01.01.2004 по 13.04.2020 до стажу роботи на пільгових умовах.
Аналогічний правовий висновок висловлений у постановах Верховного Суду від 20.04.2022 у справі №214/3705/17 , від 06.06.2022 по справі № 510/1593/16-а.
Щодо періоду з 18.08.1992 по 31.12.2003 року, то в цій частині позов не підлягає задоволенню, оскільки цей період зараховано позивачці в подвійному розмірі відповідачем.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позов задовольнити частково.
При цьому, задовольняючи позовні вимоги повністю, суд використовуючи повноваження передбачені ч.2 ст.9 КАС України, самостійно визначає формулювання резолютивної частини судового рішення, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.
Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 805,20 підлягає відшкодуванню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 257-262, 263 КАС України, суд,
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 13844159) задовольнити частково.
2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області у зарахуванні ОСОБА_1 стажу роботи з 01.01.2004 по 13.04.2020 у подвійному розмірі.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159) здійснити з 11.05.2023 перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), зарахувавши під час обчислення пенсії стаж роботи з 01.01.2004 по 13.04.2020 у подвійному розмірі на підставі статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
4. В задоволенні позову ОСОБА_1 в частині позовних вимог щодо зарахування стажу роботи з 18.08.1992 по 31.12.2003 в подвійному розмірі відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 805,20 (вісімсот п'ять грн, двадцять коп.) гривень.
6. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 07.02.2024