про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду
06 лютого 2024 рокусправа № 380/2647/24
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Брильовський Р.М., розглянувши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної прикордонної служби України (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 26, ЄДРПОУ 00034039) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
Встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної прикордонної служби України, в якому просить суд:
- визнати протиправну бездіяльність посадових осіб Державної прикордонної служби України, в частині порушень вимог статей 3,40 Конституції України, ЗУ" Про звернення громадян", а саме: Статті 18. Порушення права громадянина при розгляді заяви чи скарги, а саме Громадянину ОСОБА_1 , який звернувся із заявою про дозвіл на перетин кордону держави Україна з підстав отримання "статусу біженця" до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян,а саме посадових осіб Державної прикордонної служби не було надано право: -особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; -знайомитися з матеріалами перевірки; -подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; -бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; -користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це; - уповноваження у встановленому законом порядку; -одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; -висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; -на прохання громадянина скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, -невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, -виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; -забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; -письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; -вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу, чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необгрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; Про що не було повідомлено позивачу та відповідно відмовлено у його правах.
- зобов'язати посадових осіб Державної прикордонної служби України надати результати службової перевірки звернення, та законне обгрунтування підстав заборони у виїзді родини до кордону іншої договірної держави з підстав отримання "статусу біженця" протягом 10-діб на електронну адресу позивача ІНФОРМАЦІЯ_1
Відповідно до п.4 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно з ч.1 ст.25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Отже, процесуальне законодавство визначає правило альтернативної територіальної підсудності, зокрема, щодо вирішення спору з приводу оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яка допущена стосовно конкретної фізичної особи. При цьому, вибір суду, якому саме територіально підсудна справа, є виключним правом позивача.
Як видно з матеріалів позовної заяви, місцем проживання позивача є АДРЕСА_2 ; місцезнаходженням відповідача є м. Київ, вул. Володимирська, 26.
З урахуванням викладеного, суд приходить висновку, що ця адміністративна справа не належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Львівського окружного адміністративного суду.
Пунктом 2 ч.1 ст.29 КАС України визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
А тому, з метою дотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) адміністративних справ, суд вважає за необхідне передати адміністративну справу №380/2647/24 до Київського окружного адміністративного суду, а саме за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
При цьому, суд звертає увагу, що розгляд цієї справи Львівським окружним адміністративним судом по суті, в силу вимог ч.1 ст.319 КАС України, незалежно від змісту прийнятого рішення суду, призведе до порушення прав учасників справи, оскільки порушення правил предметної юрисдикції (підсудності) є безумовною підставою для скасування рішення суду із закриттям провадження.
Керуючись ст.ст.26, 29, 30, 171, 243, 248, 250, 256, 286, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Ухвалив:
передати адміністративну справу №380/2647/24 за позовом ОСОБА_1 до Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії на розгляд Київського окружного адміністративного суду (01133, м. Київ, бульвар, Лесі Українки, 26).
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку передбаченому ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України та у строки визначені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяБрильовський Роман Михайлович