Рішення від 07.02.2024 по справі 340/10290/23

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/10290/23

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (також - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з цим позовом, у якому просить визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати його здійснити з 01.02.2023 перерахунок і виплату пенсії в розмірі 58 % відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області від 18.10.2023 № 5501-6585/5517.1.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за вислугою років відповідно до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач зазначив, що звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі вказаної вище довідки про розмір свого грошового забезпечення, однак відповідач в порушення вимог чинного законодавства такий перерахунок не здійснив.

Представник відповідача подав до суду відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с.26-27).

Дослідивши подані сторонами документи, судом встановлено таке.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію по лінії МНС України за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 11.10.2023 у справі № 340/2822/23 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області склало довідку від 18.10.2023 № 5501-6585/5517.1 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 (а.с.16).

Вказана довідка була направлена Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області на адресу відповідача та долучена останнім до матеріалів пенсійної справи позивача (а.с.67).

06.11.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки 18.10.2023 № 5501-6585/5517.1 (а.с.14).

За результатами розгляду такої заяви відповідач листом повідомив позивача, що відсутні підстави для проведення відповідного перерахунку пенсії (а.с.15).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до частини 3 статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини першої, другої та четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Оскільки, зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, то з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Поряд із цим, алгоритм дій, який повинні вчинити, в даному випадку відповідач, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Алгоритм дій щодо проведення перерахунку пенсій, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393", яка набрала чинності 20.02.2008, та якою затверджено Порядок № 45.

Згідно приписів даного Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Головні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначаються у додатку 2 Порядку № 45.

Встановлені у справі обставини свідчать про те, що спірні правовідносини між сторонами в межах цієї справи виникли з приводу не вчинення пенсійним органом дій щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 18.10.2023 № 5501-6585/5517.1, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області.

Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Отже, після одержання вищевказаної довідки про розмір грошового забезпечення відповідач був зобов'язаний перерахувати пенсію позивачу.

Ознайомивсь із змістом листа відповідача від 17.11.2023 № 14533-15133/К-03/8-1100/23 (оскільки у відзиві з даного питання нічого не зазначено) вбачається, що аргументи відповідача щодо відсутності правових підстав для здійснення перерахунку пенсії фактично зводяться до його незгоди із визначеним розміром грошового забезпечення для перерахунку пенсії, який вказаний у довідці від 18.10.2023 № 5501-6585/5517.1, оскільки жодних змін у розмірі грошового забезпечення військовослужбовців з 01.01.2018 не відбулося.

З приводу такої позиції відповідача слід зазначити те, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, висловленій у справі № 328/4303/16-а (постанова від 20.11.2018).

Тобто, за наявності довідки про розмір грошового забезпечення, що видана державним органом, з якого позивач був звільнений зі служби, та яка містить інформацію про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, відповідач не мав повноважень самостійно визначати те, чи відбулося підвищення грошового забезпечення станом на 01.01.2023 та чи правильно таке підвищення було розраховано таким державним органом.

Також, право позивача на отримання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, визначеного станом 01.01.2023 було підтверджено судовим рішенням у справі № 340/2822/23, яке набрало законної сили.

Крім того, відповідач не враховує того, що з 05.03.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати пенсіонери мають право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Посилання відповідача на положення постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 суд також вважає безпідставними, оскільки вона набрала чинності 20.05.2023, а грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача визначалося станом на 01.01.2023.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем було допущено бездіяльність щодо не проведення перерахунку та не виплати позивачу пенсії з 01.02.2023 на підставі наданої довідки № 5501-6585/5517.1 від 18.10.2023, а тому позов слід задовольнити, визнавши протиправною таку бездіяльність та зобов'язавши відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 на підставі вищевказаної довідки.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії виходячи з 58 % відповідних сум грошового забезпечення, то суд вважає за необхідне зазначити, що обов'язковою умовою надання судом правового захисту є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Таке порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Водночас, суд зауважує, що права позивача в цій частині на час розгляду даної справи не порушені, оскільки перерахунок пенсії з 01.02.2023 не було проведено, а суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.

Отже, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають, з огляду на її передчасність.

Щодо доводів відповідача про те, що управління позбавлене функцій фінансування виплати пенсії, то суд вважає за необхідне зазначити, що питання щодо забезпечення фінансування виплати позивачу пенсії не є предметом розгляду справи та будь-яких рішень з цього питання Пенсійним фондом України не приймалось. Таким чином, оскільки виплата пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання, положенням про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі функції по виплаті та фінансуванню пенсій збережені, а Пенсійний фонд України здійснює відповідне спрямування та фінансування пенсій, суд вважає необґрунтованими доводи щодо втрати відповідачем функції по виплаті пенсії.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3 ст. 139 КАС України).

Фактично предметом позову є одна вимога немайнового характеру, яка хоч і задоволена частково, але розмір компенсації за сплачений судовий збір суд визначає, виходячи з кількості (а не з розміру) задоволених (незадоволених) позовних вимог. Саме такий механізм розподілу витрат зі сплати судового збору застосовано Верховним Судом у рішенні від 16.06.2020 по справі № 620/1116/20.

При зверненні до суду з даним позовом позивач сплатив судовий збір у сумі 1073,60 грн. (а.с.19), який підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у справі.

Керуючись статтями 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо непроведення з 01.02.2023 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області від 18.10.2023 року № 5501-6585/5517.1.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.02.2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області від 18.10.2023 року № 5501-6585/5517.1, з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 1073,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 20632802).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. ХИЛЬКО