про залишення позовної заяви без руху
06 лютого 2024 року Київ № 320/5220/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С., перевіривши матеріали заяви ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
30.01.2024 до Київського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, у якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Державної Казначейської Служби України щодо не виконання Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31.01.2022 року по справі №360/5970/21, провадження №п/360/6070/21;
- зобов'язати Державну Казначейську Службу України виконати Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31.01.2022 року по справі №360/5970/21, провадження №п/360/6070/21, та виплатити за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 недотриману суддівську винагороду за період з 18 квітня 2020 року по 27 серпня 2020 року включно у розмірі 175 750, 22 грн. (з обов'язковим утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті) шляхом безспірного списання коштів з бюджетної програми 0501150 “Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апарату суду”, головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України.
За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями Київського окружного адміністративного суду справа №320/5220/24 передана 02.02.2024 до розгляду судді Парненко В.С.
Відповідно до пунктів 3, 6 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Так, за приписами ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
У свою чергу статтею 383 КАС України передбачено, що заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду (частина 4 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України).
При цьому, процесуальним наслідком недотримання встановленого процесуальним законом строку для подання заяви є її повернення заявнику.
Зі змісту наведених норм слідує, що для звернення до адміністративного суду з даною заявою встановлено десятиденний строк і цей строк обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до заяви про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Як убачається з матеріалів справи, що позивач про порушення своїх прав дізнався з листа відповідача від 03.05.2023, а дану заяву направив на адресу суду 25.10.2023, отже останнім пропущено процесуальний строк звернення до суду з даною заявою.
Судом досліджено матеріали справи та установлено, що позивачем не надано вмотивованого клопотання та докази на його підтвердження про своєчасне звернення з даною заявою до суду в межах десятиденного строку.
Відповідно до частин 1, 2 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
На підставі викладеного, суд залишає подану заяву без руху та надає позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали суду шляхом:
- надання вмотивованого клопотання про поновлення строку звернення до суду з належними доказами на підтвердження поважності пропуску, з урахуванням правової позиції суду.
Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 169, 171, 248, 256, 383 КАС України, суддя,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали суду шляхом:
- надання клопотання про поновлення строку звернення до суду з належними доказами на підтвердження поважності пропуску, з урахуванням правової позиції суду.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно направити на адресу позивача.
Роз'яснити позивачу, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Суддя В.С. Парненко