про залишення позовної заяви без руху
06 лютого 2024 року м. Київ № 320/4921/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши позовну заяву ТОВ "КР Консалтинг" до ГУ ДПС у м. Києві про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ "КР Консалтинг" з позовом до ГУ ДПС у м. Києві, в якому просить суд:
1. Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у м. Києві від 27.12.2023р. №10257638/35362160, від 24.11.2023р. №10245537/35362160, від 27.12.2023р. №10257640/35362160, від 09.01.2024р. №10331945/35362160, від 09.01.2024р. №10331944/35362160, від 22.12.2023р., від 19.01.2024р. №10402106/35362160, від 09.01.2024р. №10331943/35362160, від 19.01.2024р. №10402107/35362160 про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
2. Зобов'язати ГУ ДПС у м. Києві зареєструвати в ЄРПН податкові накладні №16 від 22.12.2023р., №9 від 15.12.2023р., №13 від 22.12.2023р., №3 від 06.12.2023р., №4 від 08.12.2023р., №22 від 29.12.2023р., №12 від 16.11.2023р., №22 від 27.11.2023р., №17 від 24.11.2023р., датою їх подання на реєстрацію.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 171 КАС України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Щодо суб'єктивного складу.
Згідно із п.9 ч.1 ст.4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Відповідно до пп. 14.1.60 п. 1 ст. 60 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі Порядок № 1246).
Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.
При цьому, згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується.
При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.
Як вбачається з позовної заяви, позивачем, окрім іншого, заявлено вимогу про зобов'язання зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, проте ДПС України не зазначена в якості відповідача по справі.
Щодо заявлених вимог.
Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Судом встановлено, що позивач просить визнати протиправними та скасувати вісім рішень Комісії ГУ ДПС у м. Києві про відмову у реєстрації податкових накладних в ЄРПН, водночас вказує на те, що реєстрації в ЄРПН підлягають дев'ять податкових накладних, що не відповідає кількості спірних рішень.
Встановлюючи конкретні вимоги до змісту та форми позовної заяви, а також до документів, які мають бути до неї додані, КАС України при цьому покладає обов'язок на суд перевірити виконання позивачем цих вимог та прийнятності позовної заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження по справі. Законодавством встановлено наслідки невиконання таких вимог, а саме постановлення судом ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене суд вважає, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків, а саме:
- визначитися із суб'єктним складом відповідачів та привести прохальну частину позову у відповідність із вже визначеним складом учасників справи, а також уточнити кількість спірних рішеь та податкових накладних, що підлягають реєстрації в ЄРПН.
Керуючись ст.ст. 161, 169, 171 КАС України, суд
1. Позовну заяву ТОВ "КР Консалтинг" до ГУ ДПС у м. Києві про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
2. Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
3. Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали надіслати позивачеві.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Марич Є.В.