Постанова від 15.10.2007 по справі 2-а-2667/2007

Справа № 2-а - 2667 / 07

Категорія 36

ПОСТАНОВА

іменем України

15 жовтня 2007 року

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої - судді Євпак В.В.

при секретарі Заполовській Т.Г.

за участю позивачів

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6до Житомирського обласного центру по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат, головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про стягнення заборгованості по невиплаченій разовій грошовій допомозі, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2007 року позивачі звернулися до суду із зазначеним позовом. Позивачі просять визнати дії Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, а позивачка ОСОБА_5. та позивач ОСОБА_6. просять визнати дії головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації по виплаті разової грошової допомоги у меншому розмірі передбаченому Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» неправомірними та просять стягнути з них різницю недоплаченої щорічної одноразової грошової допомоги. Вимоги мотивують тим, що їм, як учасникам бойових дій, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня повинна надаватися одноразова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. ОСОБА_5., ОСОБА_6. є інвалідами війни 2-ї групи і допомога повинна надаватися у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. ОСОБА_4. є інвалідом 1-ї групи і допомога повинна надаватись у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком. Однак за 2004-2007 роки вона виплачувалась Житомирським обласним центром по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат у неповному розмірі, чим були порушені їх права.

Позивачі в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просить визнати дії Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, а ОСОБА_5. та ОСОБА_6. дії головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації щодо виплати разової грошової допомоги в меншому розмірі неправомірними, оскільки вони мають право на виплату в повному розмірі. Також позивачі просять стягнути з обох відповідачів різницю у виплаті разової грошової допомоги за 2004-2007 роки на користь учасників бойових дій у розмірі по 4725 грн. 30 коп., на користь ОСОБА_5. , як інваліда війни 2-ї групи у розмірі 5462 грн., на користь ОСОБА_6., як інваліда війни 2-ї групи в

розмірі 8028 грн. 48 коп. та на користь ОСОБА_4., як інваліда війни 1-ї групи 9760 грн. 60 коп.

Представник відповідача Житомирського обласного центру по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат у судове засідання не з»явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлені вчасно та належним чином. Просять справу розглядати без їх участі. Проти позовних вимог заперечують з тих підстав, що вони не є розпорядниками коштів. В межах своїх повноважень вини здійснили разову виплату у повному розмірі.

Представник відповідача головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської ОДА в судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином. Причини неявки суду відповідач не повідомив. Заперечень суду не надали.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивачів, встановив: спірні правовідносини регулюються Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Встановлено, що позивачі ОСОБА_1. (посвідчення серії АБ № НОМЕР_1від 28.12.2004 року), ОСОБА_2. (посвідчення серії АА № НОМЕР_2від 05.02.1996 року), ОСОБА_3. (посвідчення серії АБ № НОМЕР_3від 21.01.2000 року) є учасниками бойових дій. Згідно ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Позивачі ОСОБА_5. (посвідчення серії Є № НОМЕР_4від 12.07.2005 року) та ОСОБА_6. (посвідчення серії Б № НОМЕР_5від 05.07.1996 року) є ветеранами війни-інвалідами 2-ї групи. Відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня ветеранам війни - інвалідам 2-ї групи виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Позивач ОСОБА_4. (посвідчення серії Б № НОМЕР_6від 22.11.2004 року) є ветераном - інвалідом війни 1-ї групи. Відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня ветеранам війни - інвалідам 1-ї групи виплачується разова грошова допомога у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком.

Як свідчать довідки Житомирського обласного центру по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат, позивачами - учасниками війни ОСОБА_1., ОСОБА_2. та ОСОБА_3. отримано разову грошову допомогу до 9 травня у 2004 році у розмірі 120 грн., у 2005 році - 250 грн., у 2006 році - 250 грн., у 2007 році - 280 грн., позивачами ОСОБА_6. та ОСОБА_5. ветеранами війни-інвалідами 2-ї групи отримано допомогу у 2004 році у розмірі 160 грн., у 2005 році - 330 грн., у 2006 році - 330 грн., у 2007 році - 360 грн., позивачем ОСОБА_4. ветераном війни-інвалідом 1-ї групи отримано допомогу у 2004 році у розмірі 160 грн., у 2005 році - 400 грн., у 2006 році - 400 грн., у 2007 році - 450 грн., тобто з урахуванням обмежень, встановлених Законами України «Про державний бюджет України на 2004 рік», «Про державний бюджет України на 2005 рік», «Про державний бюджет України на 2006 рік», «Про державний бюджет України на 2007 рік».

Ст. 22 Конституції України закріпила, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни, а нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим законом, є недійсними.

Таким чином суд вважає, що позивачі мають право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі, зазначеному Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Разом з тим суд вважає, що стягненню підлягає допомога за 2006-2007 роки, тобто в межах річного строку давності, передбаченого Кодексом адміністративного судочинства України. Так, початок перебігу строку давності стягнення заборгованості по зазначених виплатах за 2006 рік починається з 1 жовтня 2006 року - з дня закінчення строку даних виплат. Суд також вважає, що підлягає стягненню і одноразова допомога за 2007 рік, оскільки термін її виплати минув.

З урахуванням отриманої позивачами - учасниками бойових дій - разової грошової допомоги за 2006-2007 роки в розмірі 530 грн., суд вважає необхідним стягнути на їх користь недоплачену разову грошову допомогу за вказаний період в розмірі 3315 грн. 30 коп.(1195 грн.+2050 грн.30 коп.-530 грн.) кожному.

З урахуванням отриманої позивачами ОСОБА_5. та ОСОБА_6. - ветеранами війни-інвалідами 2-ї групи - разової грошової допомоги за 2006 рік в розмірі 330 грн., в 2007 рік в розмірі 360 грн., суд вважає необхідним стягнути на його користь недоплачену разову грошову допомогу за вказаний період в розмірі 5462 грн. 48 коп.(2872 грн. + 3280 грн. 48 коп. - 690 грн.) кожному.

На користь позивача ОСОБА_4. суд стягує разову грошову допомогу у розмірі 6840 грн. 60 коп. (3590 грн. + 4100 грн. 60 коп. - 850 грн.)

Оскільки головним розпорядником коштів в області є саме головне управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної адміністрації, суд стягує дані виплати саме з зазначеного відповідача. Крім того відповідно до ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» саме органи праці та соціального захисту населення проводять зазначені виплати.

Щодо вимог заявлених до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання їх дій незаконними та стягнення з них недовиплаченої разової грошової допомоги, суд вважає, що відповідач діяв у межах своїх повноважень та не є розпорядником коштів. Тому в задоволенні позовних вимог до нього суд відмовляє.

На підставі викладеного і керуючись ст. 22 Конституції України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року, ст.ст. 86, 158-163, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позови ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії головного управління праці та соціального захисту

населення Житомирської обласної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_5, ОСОБА_6щорічної грошової допомоги за 2006-2007 роки в меншому розмірі ніж передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Стягнути з головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації (вул. Черняхівського, 105, м. Житомир, 10005) на користь ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 заборгованість по виплаті разової грошової допомоги в розмірі по 3315 грн. 30 коп. кожному.

Стягнути з головного управління праці і соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації (вул. Черняхівського, 105, м. Житомир, 10005) на користь ОСОБА_5, ОСОБА_6заборгованість по виплаті разової грошової допомоги в розмірі по 5462 грн. 48 коп. кожному.

Стягнути з головного управління праці і соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації (вул. Черняхівського, 105, м. Житомир,

10005) на користь ОСОБА_4 заборгованість по виплаті разової грошової допомоги в розмірі 6840 грн. 60 коп.

В решті позовних вимог позивачам відмовити.

У задоволенні позовних вимог до Житомирського обласного центру по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат відмовити за безпідставністю.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.

Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.В. Євпак