Рішення від 07.02.2024 по справі 300/8094/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" лютого 2024 р. справа № 300/8094/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Боршовського Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 та Першого відділу Калуського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) 23.11.2023 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Першого відділу Калуського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Івано-Франківській області (далі - відповідач 1, 1 відділ Калуського РТЦК) та Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач 2, ВЧ НОМЕР_1 ), в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати наказ тимчасово виконуючого обов'язків начальника Калуського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Івано-Франківській області Ярослава Лебеденко № 178 від 29.08.2023 про призов по мобілізації осіб офіцерського, рядового і сержантського складу; визнати протиправним та скасувати п 1.17 наказу командира Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 № 243 від 29.08.2023 про призначення ОСОБА_1 на посаду курсанта навчального взводу навчальної роти 3 навчального батальйону школи індивідуальної підготовки та зараховано до списків особового складу частини.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 з 29.08.2023 призваний на військову службу по мобілізації згідно Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», яку проходить у військовій частині НОМЕР_1 . Зазначає, є працівником ВП «Запорізька АЕС» на посаді монтажника санітарно-технічних систем і устаткування ЦТПК та підлягає бронюванню на період мобілізації (на період воєнного часу) відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року №76, згідно з яким підлягають бронюванню працівники підприємств паливно-енергетичного комплексу незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності, що підтверджується листом т.в.о. генерального директора ВП ЗАЕС № 21-5136/53-вих від 28.08.2023. Абзацом 1 пункту 252 Указу Президента від 10.12.2018 року №1153/2008 «Про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» передбачено, що у разі оголошення мобілізації і настання особливого періоду проводиться призов на військову службу військовозобов'язаних і резервістів, за винятком осіб, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також прийом громадян на військову службу за контрактом. Таким чином, його зарахування до списків військової частини, могло мати місце у випадках: або призову позивача на військову службу за мобілізацією за власним бажанням; або укладення контракту на проходження військової служби. Оскільки він не був призваний на військову службу за мобілізацією за власним бажанням та ним не укладався контракт про проходження військової служби, то ОСОБА_1 вважає його зарахування до військової частини неправомірним.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.11.2023 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 11.12.2023 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

08.01.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Першого відділу Калуського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Івано-Франківській області від 03.01.2024 № 1/3/78 на позовну заяву, в якому представник відповідача 1 заперечив проти задоволення позову. У відзиві 1 відділ Калуського РТЦК зазначив, що відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі - Закон №3543-XII) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Порядок бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану; затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 за № 76 (далі - Порядок). Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), погодженими Генеральним штабом Збройних Сил (військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, - за списками, погодженими СБУ, Службою зовнішньої розвідки). Заброньованим військовозобов'язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі - відстрочка). Орган державної влади, інший державний орган, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа і організація видає військовозобов'язаному витяг із зазначеного рішення за формою згідно з додатком 3 коментованого Порядку. Витяг, завірений підписом керівника та печаткою (у разі її наявності) відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, є документом, що підтверджує надання військовозобов'язаному відстрочки. Витяг видається військовозобов'язаному під розпис у відомості видачі бланків спеціального військового обліку, складеній за формою згідно з додатком 4 цього Порядку. Зважаючи на відсутність у справі рішення Міністерства економіки України про бронювання ОСОБА_1 , відповідач 1 вважає, що позивач не є заброньованим на період мобілізації та на воєнний час за підприємством у якому він працює, у розумінні статті 23 Закону №3543-XII, а тому підлягав мобілізації. Інформація, що міститься в довідці ВП «Запорізька АЕС» від 28.08.2023 за №21-5136/53-вих не може слугувати самостійною підставою ля надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оскільки бронювання військовозобов'язаних здійснюється на підставі рішення Міністерства економіки України. Просить відмовити в задоволенні позову.

Відповідач 2 не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву. За таких обставин, керуючись частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про те, що справа може бути вирішена за наявними в ній матеріалами.

Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:

ОСОБА_1 є працівником ВП «Запорізька АЕС», посада: монтажника санітарно-технічних систем і устаткування ЦТПК, що підтверджується листом Державного підприємства Національна атомна Енергогенеруюча компанія ВП «Запорізька АЕС» від 28.08.2023 за № 21-5136/53 (а.с.8).

Наказом Калуського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по основній діяльності) від 29.08.2023 за № 178 солдата ОСОБА_1 призвано на військову службу по мобілізації 1 відділом Калуського РТЦК (м.Долина) до Військової частини НОМЕР_1 (а.с.13).

Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 (по стройовій частині) від 29.08.2023 за №243 солдата запасу ОСОБА_1 призначено на посаду курсанта навчального взводу навчальної роти 3 навчального батальйону школи індивідуальної підготовки, який прибув із Першого відділу Калуського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Івано-Франківській області, з 29.08.2023 позивача зараховано до списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 . З 29.08.2023 вважати таким, що проходить військову службу в Збройних Силах України в складі Військової частини НОМЕР_1 (а.с.9).

02.08.2023 ОСОБА_1 оформив рапорт на ім'я командира Військової частини НОМЕР_1 , в якому просив звільнити його з військової служби на підставі абзацу 2 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як заброньованого на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Вказав на те, що є працівником ВП «Запорізька АЕС» та підлягає бронюванню на період мобілізації (на період воєнного часу) відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76. В підтвердження також вказав на лист т.в.о. генерального директора ВП ЗАЕС № 21-5136/53-вих від 28.08.2023, копію якого долучено до рапорту (а.с.11). Однак жодного доказу направлення чи вручення вказаного листа адресату до позовної заяви не долучено.

Вважаючи протиправними наказ тимчасово виконуючого обов'язків начальника Калуського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Івано-Франківській області Ярослава Лебеденка № 178 від 29.08.2023 про призов по мобілізації осіб офіцерського, рядового і сержантського складу та п 1.17 наказу командира Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 № 243 від 29.08.2023 про призначення ОСОБА_1 на посаду курсанта навчального взводу навчальної роти 3 навчального батальйону школи індивідуальної підготовки та зараховано до списків особового складу частини, представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про їх скасування.

При прийнятті рішення суд керується такими мотивами та нормами права:

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначені Законом України 25.03.1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-XII).

Статтею 1 Закону № 2232-XII визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Відповідно до частини другої статті 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Частиною першою статті 2 Закону № 2232-XII визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Згідно з частиною шостою статті 2 цього Закону № 2232-XII одним з видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (частина чотирнадцята статті 2 Закону № 2232-XII).

Згідно Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан.

Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 “Про загальну мобілізацію” постановлено про оголошення та проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Абзацом четвертим статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-XII визначено, що мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Як встановлено судом вище, ОСОБА_1 призваний на військову службу за мобілізацією та направлений для проходження служби у Військовій частині НОМЕР_1 .

Абзацом другим статті 23 Закону № 3543-ХІІ (Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації) передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час Мобілізації військовозобов'язані заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Отже, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані заброньовані на період мобілізації та на воєнний час.

Відповідно до статті 25 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” постановою від 27.01.2021 за № 76 Кабінет Міністрів України затвердив Порядок бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану (далі - Порядок). Цей Порядок визначає механізм бронювання під час дії воєнного стану військовозобов'язаних за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють:

- в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, у разі, коли це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів

- на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, коли це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень);

- на підприємствах, в установах і організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;

- на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Позивач стверджує, що він підлягає бронюванню в період мобілізації (на період воєнного часу) відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76, згідно з яким підлягають бронюванню працівники підприємств паливно-енергетичного комплексу незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності. В підтвердження таких доводів вказав на інформацію, викладену в листі за підписом т.в.о. генерального директора ДП НАЕК ВП «Запорізька АЕС» № 21-5136/53-вих від 28.08.2023.

З огляду на коментовані вище доводи ОСОБА_5 , та враховуючи предмет спору, суд вказує на таке.

Відповідно до пункту 2 Порядку бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), погодженими Генеральним штабом Збройних Сил (військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, - за списками, погодженими СБУ, Службою зовнішньої розвідки). Заброньованим військовозобов'язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі - відстрочка). У рішенні Мінекономіки зазначається строк дії відстрочки, який не може перевищувати: строку проведення мобілізації - для військовозобов'язаних, зазначених в абзаці другому пункту 1 цього Порядку; шість місяців - для військовозобов'язаних, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 1 цього Порядку.

Згідно з пунктом 3 Порядку керівники органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій відповідають за включення військовозобов'язаних працівників до списків, а також за відповідність облікових даних військовозобов'язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам. У разі потреби звіряння відповідності військово-облікових даних військовозобов'язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам здійснюється в установленому законодавством порядку.

Абзацами 7-9 пункту 8 Порядку визначено, що до підприємств, установ і організацій паливно-енергетичного комплексу, перелік яких затверджується Міненерго, не застосовується обмеження щодо кількості військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню, зазначені в абзаці сьомому цього пункту. Орган державної влади, інший державний орган, який встановив (довів) мобілізаційне завдання (замовлення), проводить перевірку повноти заповнення списку, наявності наданого до нього обґрунтування, а також дотримання вимог щодо кількості військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню, та у строк не більше ніж п'ять робочих днів з дня отримання списку подає його на погодження Генеральному штабу Збройних Сил (СБУ, Службі зовнішньої розвідки).

Відповідно до пункту 11 Порядку з метою оформлення військовозобов'язаним відстрочок Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов'язаних органам державної влади, іншим державним органам, якими подано списки, а також Генеральному штабу Збройних Сил (СБУ, Службі зовнішньої розвідки).

Генеральний штаб Збройних Сил (СБУ, Служба зовнішньої розвідки) у триденний строк доводить зазначене рішення до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки). Орган державної влади, інший державний орган, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа і організація видає військовозобов'язаному витяг із зазначеного рішення за формою згідно з додатком 3.

Витяг, завірений підписом керівника та печаткою (у разі її наявності) відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації, є документом, що підтверджує надання військовозобов'язаному відстрочки.

Витяг видається військовозобов'язаному під розпис у відомості видачі бланків спеціального військового обліку, складеній за формою згідно з додатком 4.

Отже, основним документом, що підтверджує право на відстрочку військовозобов'язаного з підстав бронювання є витяг з рішення Міністерства оборони України про бронювання.

Відповідно до пункту 8 Порядку територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку (відповідний підрозділ Центрального управління та/або регіональний орган СБУ, відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки), на підставі рішення про бронювання військовозобов'язаних зараховує у строк не більше ніж п'ять робочих днів з дня його отримання такого військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік.

З огляду на аналіз зазначених вище норм, суд констатує, що лист за підписом т.в.о. генерального директора ДП НАЕК ВП «Запорізька АЕС» № 21-5136/53-вих від 28.08.2023 не є належним доказом бронювання ОСОБА_1 , що дає йому право на відстрочку від мобілізації та звільнення з військової служби.

Натомість позивачем не подано ні відповідачам, на час прийняття спірного наказів, ні для суду такого Витягу з рішення Міністерства оборони України про його бронювання.

Калуський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Івано-Франківській області у відзиві на позов вказав на те, що на час прийняття оскарженого наказу про мобілізацію позивача, у нього не було даних про те, що ОСОБА_1 є заброньованим працівником ДП НАЕК ВП «Запорізька АЕС» згідно рішення Мінекономіки України.

Отже, суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування наказу № 178 від 29.08.2023 про призов на військову службу по мобілізації, з огляду на не доведення позивачем наявності в нього передбачених абзацом другим статті 23 Закону № 3543-ХІІ підстав для відстрочки від військової служби.

Як наслідок, є правомірним наказ командира Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 № 243 від 29.08.2023 про призначення ОСОБА_1 на посаду курсанта навчального взводу навчальної роти 3 навчального батальйону школи індивідуальної підготовки та зарахування до списків особового складу частини.

Підсумовуючи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Щодо розподілу судових витрат у справі:

Сторонами не понесено судових витрат у справі.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову повністю.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ).

Відповідач 1: Перший відділ Калуського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Івано-Франківській області (ідентифікаційний код - 26616402, вулиця Антоновича, 21, місто Долина, Калуський район, Івано-Франківська область, 77500).

Відповідач 2: Військова частина НОМЕР_1 (ідентифікаційний код - АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 ).

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.