07 лютого 2024 року м. Ужгород№ 260/9535/23
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, Управління державної казначейської служби України у Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа Управління державної казначейської служби України у Закарпатській області, в якому просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області щодо відмови в оформленні подання щодо повернення ОСОБА_1 безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області сформувати та подати до Державної казначейської служби України у Закарпатській області подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна за договором купівлі-продажу від 10.11.2022 року в розмірі 10225,50 грн.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що 10 листопада 2022 року за договором купівлі-продажу позивач вперше придбав нерухоме майно, а саме квартиру, у зв'язку з чим сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% вартості нерухомого майна у сумі 10225,50 грн. Однак оскільки згідно із законодавчими нормами громадяни, які придбавають житло вперше, не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області із вимогою щодо повернення надміру сплачених коштів. Разом з тим за результатами розгляду такого клопотання відповідач повідомив про неможливість повернення таких коштів з огляду на відсутність можливості встановлення факту придбання житла особою вперше.
18 грудня 2023 року відповідач надав до суду відзив на позовну заяву №0700-0902-8/71495 від 14.12.2023, в якому у задоволенні позову просить відмовити з мотивів безпідставності такого. Так, зазначає, що законодавчими нормами передбачено, що громадяни, які придбавають житло вперше, не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Разом з тим, законодавством не визначено хто та в який спосіб може прийняти рішення про те, що така особа не є платником такого збору. Позивач при зверненні до органу Пенсійного фонду України не надав жодних доказів, які б підтверджували факт придбання нерухомого майна вперше. В свою чергу орган Пенсійного фонду України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно. Вважає, що позивач, в даному випадку повинен був скористатися визначеним постановою Кабінету Міністрів України №866 від 23.09.2020 порядком.
20 грудня 2023 року позивач подав через особистий електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» відповідь на відзив, в якій з доводами відповідача не погоджується. Зазначає, що той факт, що він не скористався встановленим постановою Кабінету Міністрів України №866 від 23.09.2020 порядком, не спростовує помилковість сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за придбане вперше житло, а тому не є належною підставою для позбавлення його права на повернення таких коштів. Вважає, що надані ним докази на підтвердження факту придбання житла вперше є достатніми. В свою чергу у разі наявності у відповідача будь-яких сумнівів щодо такого він повинен самостійно спростувати таку обставину.
3-я особа своїх письмових пояснень щодо суті спору у встановлений судом строк не надіслала.
Дослідивши подані сторонами документи та матеріали справи, розглянувши доводи сторін, наведені ними в письмових заявах, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 10 листопада 2022 року на підставі договору купівлі-продажу квартири ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) придбав квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 33,9 кв.м.
Даний договір купівлі-продажу посвідчений приватним нотаріусом Ужгородського міського нотаріального округу Закарпатської області Колотухою Л.С. та зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності.
Судом встановлено, що під час укладання договору купівлі-продажу квартири від 10 листопада 2022 року ОСОБА_1 сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% з операції купівлі-продажу квартири в сумі 10225,50 грн, що підтверджується квитанцією №62 від 10.11.2022.
03 жовтня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - ГУ ПФУ в Закарпатській області) із заявою, в якій просив подати до Управління Державної казначейської служби України у м. Ужгороді подання про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 10225,50 грн. Заявлене клопотання аргументував помилковістю сплати такого збору з огляду на придбання житла вперше.
За результатами розгляду вищезазначеної заяви листом №0700-0604-8/57643 від 17.10.2023 ГУ ПФУ в Закарпатській області відмовило заявнику у поверненні коштів у сумі 10225,50 грн з огляду на відсутність інформації на підтвердження придбання житла вперше. Окрім того, ОСОБА_1 роз'яснено, що постановою Кабінету Міністрів України №866 від 23.09.2020 внесено зміни до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, що передбачають можливість нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсій страхування за наявності підтверджуючих документів.
Не погоджуючись із відмовою ГУ ПФУ в Закарпатській області, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 №400/97-ВР (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон).
Відповідно до п. 9 ст. 1 зазначеного Закону, платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
При цьому передбачено, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 2 Закону передбачено, що об'єктом оподаткування є: для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій врегульовано Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 (далі - Постанова №1740) (в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з абз. 1 п. 15-1 Порядку №1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пунктом 15-3 Порядку №1740 передбачено, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 року №866 внесено зміни до Порядку №1740 (далі - Постанова №866).
Відповідно до п.15-2 Порядку №1740 (в редакції Постанови №866) збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо:
- право власності на житло, отримане фізичною особою в результаті його приватизації, відповідно до Закону України Про приватизацію державного житлового фонду;
- особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року);
- особа перебуває у черзі на одержання житла, що підтверджується документом, виданим органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Згідно п.15-3 Порядку №1740 (в редакції Постанови №866) нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Документом, що підтверджує сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, є платіжне доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства. Копія такого платіжного доручення зберігається в нотаріуса, який посвідчив договір.
Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються платниками, зазначеними у пункті 15-1 цього Порядку, за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса.
Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності зазначених у підпунктах в і г пункту 15-2 цього Порядку інформації та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло вперше.
Поряд з цим з 26 вересня 2020 року держава конкретизувала та деталізувала законодавство, яке регламентувало підстави та процедуру звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Зокрема, держава чітко визначила коло осіб, які у розумінні Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» вважаються такими, що придбавають житло вперше (до придбання житла особа не набувала права власності на інше житло в будь-який із перелічених способів: не приватизувала державний житловий фонд, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя); перелік документів, котрі особа повинна зібрати та надати для підтвердження того, що вона вперше придбаває житло.
Таким чином, починаючи з 26 вересня 2020 року в рамках чинного законодавства держава створила цілком дієвий механізм, за умови дотримання якого фізична особа, що придбаває житло вперше та, відповідно, не є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі нерухомого майна (житла), не сплачує збір при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу. Для цього фізична особа подає нотаріусу:
- заяву про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя);
- відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло,
- дані про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року).
За умови отримання від фізичної особи таких документів нотаріус на підставі абз. 4 п. 15-3 Порядку №1740 здійснює нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Поряд з цим, якщо особа помилково сплатила збір при посвідченні договору купівлі-продажу майна, то вона може подати заяву до органу Пенсійного фонду України про повернення помилково сплачених коштів з бюджету. До такої заяви особа має додати пакет документів, визначений пп. «в» п. 15-2 Порядку № 1740 на підтвердження того, що житло придбавається вперше.
Тобто, законодавець, у випадку помилкової сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, покладає на особу обов'язок подання певного пакету документів, встановленого Порядком №1740, для виникнення у пенсійного органу обов'язку формування подання про повернення помилково сплачених коштів.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 до поданої ГУ ПФУ в Закарпатській області заяви долучив наступні документи: копію договору купівлі-продажу; копію квитанції №62 про сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №314828431.
Разом з тим, усіх необхідних документів, визначених п. 15-2 Порядку №1740, на підтвердження того, що житло придбане позивачем вперше, надано не було.
При цьому суд відхиляє доводи позивача про те, що ним належними доказами підтверджено факт придбання житла вперше, оскільки чинне законодавство встановлює чіткі та конкретні вимоги, а також перелік документів, які мають бути подані для повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна.
Так, суд зазначає, що наданий ОСОБА_1 витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на придбану за договором купівлі-продажу від 10.11.22 квартиру не є належним доказом на підтвердження придбання житла вперше, а виключно посвідчує факт набуття позивачем права власності на конкретний об'єкт нерухомості.
Суд зауважує, що Порядок №1740 жодним чином не звужує права позивача, а відмова ГУ ПФУ в Закарпатській області не є перешкодою для повторно звернення до територіального органу Пенсійного фонду України із належно оформленою заявою про повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з документами, передбаченими пп. «в» п. 15-2 Порядку №1740.
Окрім того, суд не приймає до уваги посилання позивача на практику Верховного Суду викладену у постановах за 2018 рік, оскільки Верховним Судом у вказаних справах здійснено аналіз законодавства до внесення змін у Порядок №1740, яким з 26.09.2020 державою створений дієвий механізм, за умови дотримання якого фізична особа, що придбаває житло вперше, може не сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу такого житла.
Таким чином, аналізуючи наведені вище правові норми та встановлені фактичні обставини справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що поданий позивачем до відповідача пакет документів є недостатнім для прийняття позитивного рішення, тому відповідач правомірно відмовив у формуванні подання про повернення коштів з бюджету.
Жодних достатніх та належних доказів на підтвердження факту придання за договором купівлі-продажу від 10.11.2022 житла вперше ОСОБА_1 до суду також не надав.
Отже, провівши правовий аналіз законодавчих норми, що регулюють спірні правовідносини крізь призму встановлених обставин даної справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову питання розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (місцезнаходження: пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ - 204563063), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, Управління державної казначейської служби України у Закарпатській області (місцезнаходження: вул. П. Мирного, буд. 2а, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ - 37975895) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяР.О. Ващилін