Рішення від 06.02.2024 по справі 200/163/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2024 року Справа№200/163/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шувалової Т.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 13.11.2023 № 051330002695 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.11.2023 про перерахунок пенсії із зарахуванням до його пільгового стажу за Списком № 1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, періодів роботи: з 05.09.1999 по 29.09.1999 на шахті «Нова» в/о «Дзержинськвугілля» в якості забійника на відбійних молотках 6 розряду та з 01.01.2004 по 03.09.2004 на шахті «Південна» ДП «Торецьквугілля» в якості забійника на відбійних молотках 6 розряду підземного, здійснивши перерахунок в розмірі пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером та отримує пенсію за віком на пільгових умовах. 08 листопада 2023 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області) рішенням від 13.11.2023 № 051330002695 відмовило в перерахунку пенсії. Позивач вважає неправомірним не зарахування відповідачем до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи позивача з 05.09.1999 по 29.09.1999 та з 01.01.2004 по 03.09.2004. Вважаючи рішення відповідача протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідач заперечуючи проти позову, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач з 25.10.2021 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 частини першої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 08.11.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою № 2272 про перерахунок пенсії «зміна надбавки». За наслідком розгляду наявних матеріалів справи та індивідуальних відомостей про застраховану особу страховий стаж позивача становить 14 років 05 місяців 05 днів. До пільгового стажу позивача не зараховано періоди: з 05.09.1999 по 29.09.1999, оскільки згідно пільгової довідки № 16/615-1 від 28.05.2021 за цей період не проведено атестацію робочих місць; з 11.04.2004 по 03.09.2004 через відсутність в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за даний період відомостей щодо нарахування заробітної плати та сплати страхових внесків, необхідних для обчислення страхового стажу. Відповідач звертає увагу суду, що у зв'язку з відсутністю необхідного стажу, підстави для застосування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при обчисленні пенсії позивачу відсутні. На підставі викладеного, просив відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 січня 2024 року позов прийнято до провадження, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

На підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 , виданим Дзержинським МВ УМВС України в Донецькій області 14.01.1997.

Відповідно до записів в трудовій книжці серії НОМЕР_3 позивач у спірні періоди працював:

- з 13.05.1998 по 20.03.2000, що охоплює спірний період 05.09.1999 - 29.09.1999, на шахті «Нова» виробничого об'єднання «Дзержинськвугілля» забійником на відбійних молотках 6 розряду;

- з 14.06.2002 по 03.09.2004, що охоплює спірний період 01.01.2004 - 03.09.2004, на шахті «Південна» Державного підприємства «Торецьквугілля» забійником на відбійних молотках 6 розряду підземним.

08.11.2023 позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії та просив змінити надбавку відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 13.11.2023 № 051330002695 позивачу роз'яснено, що на день звернення до органів ПФУ 08.11.2023 він має 6 місяців страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії (заява від 12.11.2021 № 3826), тому право на перерахунок пенсії заявник набуде після 12.11.2023.

20.11.2023 позивач знову звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.

Відповідач листом від 27.11.2023 № 23514-22210/П-02/8-0500/23 повідомив позивача, що його страховий стаж врахований по 30.09.2021 та складає 36 років 5 місяців 29 днів. При розгляді документів, наданих для призначення пенсії до пільгового стажу не зараховано періоди: з 03.03.1998 по 16.03.1998, оскільки посада підсобний робітник на поверхні не відноситься до переліку посад за Списком № 1; з 05.09.1999 по 29.09.1999 на шахті «Нова», оскільки цей період не атестований; з 01.01.2004 по 03.09.2004, у зв'язку з тим, що за цей період роботи відсутні дані в індивідуальних відомостях про застраховану особу.

Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 28.05.2021 № 16/615-1, виданої Державним підприємством «Торецьквугілля», позивач у період з 16.05.1998 по 20.03.2000 працював підземним забійником на відбійних молотках 6 розряду, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, пункт 1010100а.

Крім того у вказаній довідці зазначено, що проводилась атестація робочих місць: накази № 286/о від 06.09.1994, № 293/о від 30.09.1999, № 377/о від 13.12.2004.

Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 28.05.2021 № 16/609-5, виданої Державним підприємством «Торецьквугілля», позивач у період з 14.06.2002 по 05.05.2004 працював підземним забійником на відбійних молотках 6 розряду, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, пункт 1.1а; з 06.05.2004 по 19.05.2004 працював підсобним робітником на поверхні; з 20.05.2004 по 03.09.2004 працював підземним забійником на відбійних молотках 6 розряду, що передбачено Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, пункт 1.1а.

Також у вказаній довідці зазначено, що проводилась атестація робочих місць відповідно до наказів: від 06.08.1993 № 414/1, від 24.06.1999 № 214, від 16.07.2004 № 331, від 15.07.2009 № 58-ОП, від 15.07.2014 № 53-ОП.

Згідно з наказами від 06.09.1994 № 286/о «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці», від 06.08.1993 № 414/1 «Про затвердження переліку професій для виходу на пенсі на пільгових умовах», від 24.06.1999 № 214 «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці», від 16.07.2004 № 331 «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці», від 15.07.2009 № 58-ОТ «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці», від 15.07.2014 № 53-ОП «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці» проведено атестацію робочих місць на шахті «Нова» виробничого об'єднання «Дзержинськвугілля» та на шахті «Південна» Державного підприємства «Торецьквугілля», зайнятість в яких посада/професія - забійник на відбійних молотках дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

Відповідно до форми РС-право стаж позивача, що дає право на зниження пенсійного віку - робота за Списком № 1 складає 14 років 5 місяців 7 днів.

Згідно з розрахунком ГУ ПФУ в Донецькій області від 14.11.2023 страховий (повний) стаж позивача складає 36 років 5 місяців 29 днів, робота за Списком 1 - 14 років 5 місяців 7 днів.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних мотивів.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини третьої статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Загальні умови, порядок нарахування та розмір пенсій визначаються, зокрема, Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-ІV).

Порядок звернення за призначенням пенсії, строки призначення та виплати пенсії, припинення та поновлення виплати пенсії передбачені статтями 44, 45, 49 Закону № 1058-IV.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною першою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Частиною п'ятою цієї статті передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

Пунктами 4.1, 4.2, 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Дані дії Пенсійного фонду визначені також у частині п'ятій статті 45 Закону № 1058-IV.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п.4.7 Порядку № 22-1).

Щодо незарахування до пільгового стажу періоду роботи позивача з 05.09.1999 по 29.09.1999 на шахті «Нова» в/о «Дзержинськвугілля» в якості забійника на відбійних молотках 6 розряду, суд зазначає наступне.

Статтею 114 Закону №1058-ІV врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-ІV, працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Аналогічна норма міститься у п. «а» статті 13 Закону № 1788-XII, а саме, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Списки № 1, 2 були затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 та застосовуються до пільгової роботи до 31 грудня 1991 року; якщо пільгова робота продовжується після 01 січня 1992 року (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11 березня 1994 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10; якщо пільгова робота продовжується після 11 березня 1994 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16 січня 2003 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, якщо пільгова робота продовжується після 16 січня 2003 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 03 серпня 2016 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, якщо пільгова робота продовжується після 03.08.2016 (або тільки почалась після цієї дати) - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461.

Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року №202 (далі - Список № 202).

Згідно з розділом І Списку №202 право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, мають усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

В спірні періоди роботи позивача застосовувався Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 та від 16.01.2003 № 36.

Відповідно до статті 62 Закону №1788-ХІІ, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі списками № 1 та № 2 деталізоване у Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383).

Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно з пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України та Міністерством фінансів України.

Аналіз вищезазначених положень свідчить, що право особи на призначення пільгової пенсії має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала на роботах, віднесених до Списків № 1 або № 2, і необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт за Списком № 1 або № 2.

За даними у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_3 щодо спірного періоду, останній працював:

- з 13.05.1998 по 20.03.2000, що охоплює спірний період з 05.09.1999 по 29.09.1999, на шахті «Нова» виробничого об'єднання «Дзержинськвугілля» забійником на відбійних молотках 6 розряду.

Суд зазначає, що професія за якою працював позивач «забійник на відбійних молотках» передбачена Списком № 1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року № 202.

Пільговий період роботи позивача за Списком №1 з 05.09.1999 по 29.09.1999 підтверджується пільговою довідкою від 28.05.2021 № 16/609-3, виданою Державним підприємством «Торецьквугілля».

Записи трудової книжки позивача виконані чітко, зрозуміло та в повному обсязі, містять інформацію про періоди роботи та займану посаду, мають реквізити відповідних наказів, на підставі яких вони внесені, тому надання позивачем довідок на підтвердження пільгового стажу не має бути обов'язковою умовою для такого підтвердження.

Судом встановлено, що вказаний вище період роботи позивача не зараховано у зв'язку з тим, що робота не підтверджена атестацією робочих місць. З цього приводу суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01,08.1992 р. №442 затверджено Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, пунктом 2 якого визначено, що відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за віком на пільгових умовах за Списками № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

Тобто атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці та розробленими на його виконання Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 р. № 41.

Верховний Суд в постанові від 23.10.2018 в справі №348/1079/17), постанові від 18 вересня 2018 року по справі №345/3301/17 та постанові від 01.11.2018 №455/1053/16-а зазначив, що атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації. Разом з цим, якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

Аналізуючи наведене у сукупності суд доходить висновку, що відповідач протиправно не врахував до пільгового стажу позивача за Списком №1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року № 202 відомості трудової книжки щодо періоду роботи позивача з 05.09.1999 по 29.09.1999.

Щодо незарахування до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи позивача з 01.01.2004 по 03.09.2004 року, суд зазначає наступне.

Як встановлено матеріалами справи позивач у період з 01.01.2004 по 05.05.2004 та з 20.05.2004 по 03.09.2004 працював на шахті «Південна» Державного підприємства «Торецьквугілля» забійником на відбійних молотках 6 розряду підземним, що відповідає Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 та до Списку № 202 від 31.03.1994, тобто відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу позивача вказані періоди.

Що стосується зарахування до пільгового стажу роботи період роботи позивача з 06.05.2004 по 19.05.2004, матеріалами справи встановлено, що позивач у цей період працював підсобним робітником на поверхні. Вказана посада не відноситься до переліку посад і показників на підземних роботах, затверджених Кабінетом Міністрів України з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, у зв'язку з чим, суд доходить висновку, що вказаний період роботи не підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача.

Таким чином, до пільгового стажу позивача за Списком № 1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 необхідно зарахувати період роботи з 01.01.2004 по 05.05.2004 та з 20.05.2004 по 03.09.2004.

Щодо застосування до розміру пенсії положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Статтею 8 Закону України від 2 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

У постанові від 21 січня 2020 року у справі № 640/4469/17 Верховний Суд зазначив наступне: «Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день».

З урахуванням висновків суду щодо пільгового характеру роботи позивача за Списком № 1 в спірні періоди, останній відпрацював на підземних роботах не менш як 15 років за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

У відзиві відповідача на позовну заяву не наведено підстав вважати невідповідність спеціального стажу позивача умовам, що визначені в статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про безпідставне незастосування до розміру пенсії позивача положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Згідно абзацу сьомого пункту 1.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через веб портал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Суд зазначає, що позивач 08.11.2023 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з додаванням всіх необхідних документів, а отже, з урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії із застосуванням до розміру пенсії положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Щодо обраного способу захисту порушеного права.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони. забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань. Крім того, Суд указав на те, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.

Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності «небезпідставної заяви» за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Ураховуючи викладене, з метою повного та всебічного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог позивача шляхом: визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 13.11.2023 № 051330002695 про відмову в перерахунку пенсії позивача та зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області повторно розглянути заяву позивача від 08.11.2023 про перерахунок пенсії, зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 періоди роботи: з 05.09.1999 по 29.09.1999 на шахті «Нова» в/о «Дзержинськвугілля» в якості забійника на відбійних молотках 6 розряду та з 01.01.2004 по 05.05.2004 та з 20.05.2004 по 03.09.2004 на шахті «Південна» ДП «Торецьквугілля» в якості забійника на відбійних молотках 6 розряду підземного, із застосуванням до розміру пенсії положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Ураховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини першої та третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позов містить декілька вимог (дві) немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, тому розмір компенсації судових витрат суд визначає виходячи з кількості (а не розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог.

Такий механізм розподілу витрат зі сплати судового збору застосовано Верховним Судом у рішенні від 16 червня 2020 року у справі №620/1116/20.

Таким чином поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень підлягає вся сума сплаченого судового збору.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 13.11.2023 № 051330002695 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.11.2023 про перерахунок пенсії, зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 періоди роботи: з 05.09.1999 по 29.09.1999 на шахті «Нова» в/о «Дзержинськвугілля» в якості забійника на відбійних молотках 6 розряду; з 01.01.2004 по 05.05.2004 та з 20.05.2004 по 03.09.2004 на шахті «Південна» Державного підприємства «Торецьквугілля» в якості забійника на відбійних молотках 6 розряду підземного, із застосуванням до розміру пенсії положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 копійок на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 06 лютого 2024 року.

Суддя Т.О. Шувалова