Рішення від 06.02.2024 по справі 140/31894/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2024 року ЛуцькСправа № 140/31894/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо обмеження індексації пенсії сумою 1500,00 грн; зобов'язання провести нарахування та виплату проіндексованої пенсії на коефіцієнт збільшення 1,197 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі Постанова №168) з 29.05.2023 року (з урахуванням раніше виплачених сум).

В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон №2262-XII). На виконання Постанови №168 відповідач з 01 березня 2023 року встановив підвищення до пенсії в розмірі 1500,00 грн з урахуванням пункту 10 цієї Постанови.

10 вересня 2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою про індексацію пенсії на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, у розмірі 1,197, проте ГУ ПФУ у Волинській області листом від 22 вересня 2023 року повідомило про відсутність підстав для виплати індексації пенсії в розмірі вищому за суму 1500,00 грн.

Позивач не погоджується із такими діями відповідача та вважає, що застосування для перерахунку пенсії положення пункту 10 Постанови №168 щодо обмеження прямо суперечить Конституції України, Закону №2262-ХІІ, Закону України 03 липня 1991 року №1282-XII Про індексацію грошових доходів населення (далі Закон №1282-XII), Закону України від 05 жовтня 2000 року №2017-III Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії (далі Закон №2017-III). Крім того, Кабінет Міністрів України визначає виключно порядок індексації пенсії, а визначення розміру індексації пенсії та інших доходів громадян проводиться виключно законами України.

З урахуванням наведеного позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) (арк. спр.24).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2023 року позовну заяву повернуто в частині позовних вимог, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії в частині позовних вимог за період з 01 березня 2023 року по 12 квітня 2023 року.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, доказів у спростування позовних вимог не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив.

У зв'язку із ненаданням відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд, керуючись вимогами частини шостої статті 162 КАС України, дійшов висновку про можливість розгляду даного спору за наявними у справі матеріалами.

Будь-яких інших заяв по суті справи чи клопотань на адресу суду від учасників справи не надходило.

Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-XII, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 26.10.2021 (а.с.12) .

Як вбачається з листа ГУ ПФУ про перерахунок пенсії, загальний розмір пенсії позивача з 01 березня 2023 року після перерахунку становить 13997,51 грн, з них: основний розмір пенсії 10962,73 грн; 1534,78 грн підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільшвразливих верств населення у 2022 році”, 1500 грн - підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”

Листом від 22 вересня 2023 року №30658-30618/О-02/8-0300/23 на заяву позивача про перерахунок індексації пенсії на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197, ГУ ПФУ у Волинській області повідомило про відсутність підстав для виплати індексації пенсії в розмірі вищому за суму 1500,00 грн (а.с.15).

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Згідно із частиною другою статті 22 Закону №2262-ХІІ розміри пенсій, передбачені абзацами другим і третім цієї статті, починаючи з 2023 року, щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 64 Закону №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

За приписами частини другої статті 42 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі Закон №1058-IV) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Статтею 19 Закону №2017-ІІІ передбачено, що виключно законами України визначаються: величина порогу індексації грошових доходів громадян.

За змістом статті 2 Закону №1282-ХІІ індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 8 розділу Прикінцеві положення Закону України від 03 листопада 2022 року №2710-ІХ Про Державний бюджет України на 2023 рік (далі Закон №2710-ІХ) установлено, що у 2023 році частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV Прикінцеві положення Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 49-51, ст. 376 із наступними змінами), частина друга статті 22, стаття 64 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399; із змінами, внесеними Законом України від 15 лютого 2022 року № 2040-IX), частина друга статті 31 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року №2620-IX, частина четверта статті 54, частина друга статті 67 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 13, ст. 178 із наступними змінами), частина четверта статті 12 та абзац другий пункту 1-2 розділу VIII Прикінцеві положення Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., №20, ст. 102 із наступними змінами), частина шоста статті 38 Закону України Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., №21, ст. 252 із наступними змінами), абзац другий частини п'ятої статті 6 Закону України Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., №22, ст. 262 із наступними змінами), стаття 29 Закону України Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні (Відомості Верховної Ради України , 2006 р., № 2-3, ст. 36 із наступними змінами) застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України. Також пунктом 3 розділу Прикінцеві положення Закону №2710-ІХ зупинено на 2023 рік дію, зокрема, Закону України Про індексацію грошових доходів населення (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №15, ст. 111 із наступними змінами).

Вказані норми Закону №2710-IX є чинними та неконституційними не визнавалися.

Таким чином, Законом №2710-IX делеговано Кабінету Міністрів України встановлювати порядок та умови індексації пенсійного забезпечення у 2023 році, а дію Закону №1282-XII зупинено.

Аналогічні положення містить і Закон України від 09 листопада 2023 року №3460-ІХ Про Державний бюджет України на 2024 рік, згідно із пунктом 6 розділу Прикінцеві положення якого установлено, що у 2024 році частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV Прикінцеві положення Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№49-51, ст. 376 із наступними змінами), частина друга статті 22, стаття 64 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., №29, ст. 399; із змінами, внесеними Законом України від 15 лютого 2022 року №2040-IX), частина друга статті 31 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року №2620-IX), частина четверта статті 54, частина друга статті 67 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., №13, ст. 178 із наступними змінами) застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Отже, системний аналіз пункту 8 розділу Прикінцеві положення Закону №2710-ІХ, частини другої статті 22, статті 64 Закону №2262-ХІІ, частини другої статті 42 Закону №1058-IV, дає підстави дійти висновку про те, що з 01 березня 2023 року для забезпечення індексації проводиться перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається із преамбули Постанови №168, вона прийнята відповідно до пункту 8 розділу Прикінцеві положення Закону №2710-ІХ.

Пунктом 1 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Згідно з пунктом 2 Постанови №168 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пунктом 10 Постанови №168 обумовлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Не є спірною та обставина, що на виконання Постанови №713 позивачу проведено перерахунок пенсії та її розмір становить 12754,27 грн (й у такому розмірі виплачується фактично), в т.ч. підвищення до пенсії відповідно до Постанови №168 в розмірі 1500,00 грн, з урахуванням пункту 10 Постанови №168.

На думку суду, перерахунок пенсії позивача з 01 березня 2023 року для забезпечення індексації проведено з дотриманням вимог наведених вище нормативно-правових актів, розмір індексації становить 1500,00 грн з урахуванням пункту 10 Постанови №168, та суд погоджується із позицією відповідача, викладеною у листі від 22 вересня 2023 року №30658-30618/О-02/8-0300/23, про відсутність підстав для виплати позивачу індексації пенсії в розмірі вищому за суму 1500,00 грн.

На доводи позивача про те, що Кабінет Міністрів України не уповноважений визначати розмір індексації пенсії, суд зауважує, що відповідно до пункту 8 розділу Прикінцеві положення Закону №2710-ІХ у 2023 році положення нормативно-правових актів, що стосуються проведення індексації пенсій (зокрема, частини другої статті 22, статті 64 Закону №2262-ХІІ, частини другої статті 42 Закону №1058-IV), застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Також суд відхиляє доводи позивача про те, що Постанова №168 суперечить Закону №1282-ХІІ. Суд повторює, що дію Закону №1282-ХІІ було зупинено на 2023 рік згідно з пунктом 3 розділу Прикінцеві положення Закону №2710-ІХ.

Необхідно зауважити, що внаслідок прийняття Постанови №168 розмір пенсійного забезпечення позивача збільшився, що ніяк не може вважатися обмеженням його прав.

При цьому норма про те, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 грн, не є дискримінаційною, оскільки стосується різних категорій пенсіонерів.

За своєю суттю положення пункту 10 Постанови №168 спрямовані саме на досягнення справедливого балансу до вимог загальних інтересів спільноти та вимог захисту основних прав особи. Встановлення межі виплати індексації у розмірі 1500,00 грн слугує меті накопичення ресурсу задля збалансування пенсійного забезпечення.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що позивачу з 01 березня 2023 року встановлене підвищення до пенсії (індексацію) з дотриманням наведених вище нормативно-правових актів, перерахований розмір пенсії на підставі Закону України “Про державний бюджет України на 2022 рік” фактично виплачується без обмеження пенсії, а правові підстави для виплати йому індексації пенсії в розмірі вищому за суму 1500,00 грн відсутні. Таким чином, оскаржувані у цій справі дії ГУ ПФУ у Волинській області є правомірними та такими, що вчинені відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв'язку із чим у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог з мотивів, викладених у позовній заяві, належить відмовити.

Керуючись статтями 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.І. Смокович