Справа № 736/140/24
Номер провадження 3/736/199/24
07 лютого 2024 року м. Корюківка
Корюківський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді - Чурупченка М.І.,
за участю секретаря - Макуха О.О.,
розглянувши матеріали, що надійшли від Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українку, громадянку України, жительку АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась,
за ст. 130 ч.1 КУпАП, -
23 січня 2024 року до Корюківського районного суду надійшов адміністративний протокол про скоєння адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 130 ч.1 КУпАП.
Як зазначено в протоколі серії ААД №050603, ОСОБА_1 , 16 січня 2024 року, о 20 год. 46 хв. в м. Корюківка по вул. Шевченка, 72, керувала автомобілем марки Тайота Камрі, державний номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовилась.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 ПДР України та скоїла адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не прибула.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 247 п. 1 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Як вбачається з наданих матеріалів, відносно ОСОБА_1 протокол серії ААД №050603 від 16.01.2024 року був складений за ст. 130 ч.1 КУпАП безпідставно, оскільки з переглянутих відеозаписів відео реєстратора поліцейського автомобіля та нагрудних камер поліцейських вбачається, що відсутній факт керування транспортним засобом ОСОБА_1 . На відео не зафіксовано зупинку автомобіля працівниками поліції. ОСОБА_1 сиділа у автомобілі. В подальшому фіксувався факт відмови ОСОБА_1 від освідування на стан алкогольного сп?яніння. Також будь-яких свідків даної події не вказано і такі відсутні в адміністративному матеріалі.
Оцінивши докази, враховуючи вказане, та виходячи з принципу розумності і справедливості і приймаючи до уваги дані обставини справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 не доведений склад адміністративного правопорушення передбаченого ст. 130 ч.1 КУпАП, тому провадження в даній справі підлягає закриттю на підставі ст. 247 п.1 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 284 ч.1 п.3, 283, 288-289, 266, 247 п.1, 130 ч.1 КУпАП, -
Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ст. 130 ч.1 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору у зв'язку з відсутністю у її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя М.І.Чурупченко