Справа №522/15885/23
Провадження №1-кс/522/568/24
07 лютого 2024 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
скаржника ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_4 на бездіяльність посадових осіб Одеської обласної прокуратури щодо невнесення відомостей про кримінальні правопорушення, скоєні Президентом України ОСОБА_5 до ЄРДР,
ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді зі скаргою в порядку ст. 303 КПК України.
З матеріалів скарги, із врахуванням доповнень від 01.01.2024 року, вбачається, що ОСОБА_7 оскаржується постанова прокурора ОСОБА_8 від 24.07.2023 року, якою у тому числі відмовлено у задоволенні клопотання підозрюваного ОСОБА_9 , зареєстрованого в Одеській обласній прокуратурі за вхідним номером №42156-23 від 20.07.2023 року, про невнесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про кримінальні правопорушення, вчинені Президентом України ОСОБА_10 .
Скаржник у судовому засіданні підтримав скаргу та просив слідчого суддю її задовольнити.
Прокурор у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду скарги був повідомлений належним чином, надав письмові заперечення на скаргу, обґрунтовані тим, що у прокурора Одеської обласної прокуратури відсутні повноваження щодо внесення до ЄРДР відомостей про кримінальні правопорушення, скоєні Президентом України.
Захисник ОСОБА_9 адвокат ОСОБА_11 у судове засідання не з'явилася, надала клопотання про проведення судового засідання за її відсутності у зв'язку із зайнятістю в іншому провадженні.
Заслухавши доводи скаржника, дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя приходить до висновку, що у задоволенні скарги необхідно відмовити з наступних підстав.
Слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_7 оскаржується постанова прокурора ОСОБА_8 від 24.07.2023 року, якою у тому числі відмовлено у задоволенні клопотання підозрюваного ОСОБА_9 , зареєстрованого в Одеській обласній прокуратурі за вхідним номером №42156-23 від 20.07.2023 року, про невнесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про кримінальні правопорушення, вчинені Президентом України ОСОБА_10 .
Згідно з ч.1 ст.214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор, невідкладно, але не пізніше 24 години після подання заяви, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування.
До ЄРДР, зокрема, має бути внесено короткий виклад обставин про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела (ч.5 ст.214 КПК України).
В свою чергу, під час виконання своїх обов'язків, з моменту складення присяги, Президент України користується т.з. гарантією недоторканності. Як зазначено у висновку Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Президента України про надання висновку щодо відповідності Конституції України Римського Статуту Міжнародного кримінального суду (справа про Римський Статут) від 11 липня 2001 року№ 3-в/2001 - недоторканність певної категорії посадових осіб це не їх привілей; вона пов'язана з виконанням ними важливих державних функцій, а тому відповідно до Конституції України і міжнародно-правових зобов'язань України не може розглядатися як гарантія їх безкарності. Недоторканність народних депутатів України, Президента України, суддів передбачає лише спеціальні умови притягнення їх до кримінальної відповідальності.
Таким чином, право недоторканності Президента України треба розуміти як органічну складову його конституційного статусу, що має на меті забезпечення умов для реалізації покладених на нього повноважень. Корегування змісту цього права неможливе без внесення відповідних змін до Конституції України.
Конституція України, як зазначено в її ст. 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Частина 2 статті 19 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії (стаття 8 Конституції України), зобов'язує органи державної влади та їхніх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як регламентовано ст. 111 Конституції України, слідчий чи прокурор не мають повноважень розпочинати досудове розслідування щодо Президента України, а такі повноваження мають тільки спеціальні тимчасові слідчі комісії, до складу якої включаються спеціальний прокурор і спеціальні слідчі, у зв'язку з чим, слідчий суддя дійшов до висновку про відмову у задоволенні скарги.
Керуючись ст.ст. 214-216, 303-307, 318-380 КПК України,
У задоволенні скарги ОСОБА_4 на бездіяльність посадових осіб Одеської обласної прокуратури щодо невнесення відомостей про кримінальні правопорушення, скоєні Президентом України ОСОБА_5 до ЄРДР, відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1