Єдиний унікальний номер 741/212/24
Провадження № 1-в/741/5/24
05 лютого 2024 року Носівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання т.в.о. начальника ВП № 4 (м. Носівка) Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 про продовження адміністративного нагляду:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає в АДРЕСА_1 , раніше судимий: 14.10.2014 Носівським районним судом за ч. 1 ст. 121 КК України до 5 років позбавлення волі з іспитовим строком на 3 роки; 01.07.2015 Носівським районним судом за ч. 2 ст. 185 КК України до 5 років 6 місяців позбавлення волі,
24 січня 2024 року до суду надійшло зазначене подання, яке мотивоване тим, що ОСОБА_4 після засудження за скоєння тяжкого злочину на шлях виправлення не став і, незважаючи на попередження органів національної поліції, систематично порушує громадський порядок та права громадян, умови адміністративного нагляду, на даний час веде антигромадський спосіб життя, систематично вчиняє адміністративні правопорушення, зловживає спиртними напоями.
27.12.2023 громадянин ОСОБА_4 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, накладено стягнення у виді штрафу 170 грн.
12.04.2023 громадянин ОСОБА_4 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 178 КУпАП, накладено стягнення у виді штрафу 51 грн.
Незважаючи на неодноразові попередження з боку працівників поліції про припинення правопорушень громадянин ОСОБА_4 належних висновків не зробив, а продовжує скоювати правопорушення.
За місцем проживання ОСОБА_4 характеризується негативно, ніде не працює, із сусідами стосунків не підтримує, авторитетом не користується, веде антигромадський спосіб життя, зловживає спиртними напоями., а тому потребує постійного контролю з боку працівників поліції.
12.04.2023, 27.12.2023 ОСОБА_4 був попереджений працівниками ВП № 4 (м. Носівка) про можливість встановлення йому адміністративного нагляду.
У судове засідання представник ВП № 4 (м. Носівка) Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області не з'явився, про дату, час та мсіце розгляду подання повідомлявся належним чином.
Особа, щодо якої внесено подання про продовження адміністративного нагляду, ОСОБА_4 у судове засідання не з'явився, про дату, час та мсіце розгляду подання повідомлявся.
Суд вважає за можливе розгляд подання проводити у відсутності осіб, які були повідомлені про судове засідання.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України розгляд подання проводиться без здійснення фіксування за допомогою технічних засобів.
Дослідивши подання та додані до нього матеріали, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до діючого законодавства, справи щодо встановлення адміністративного нагляду слухаються за правилами визначеними Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Згідно з ст. ст. 1, 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюється органами Національної поліції. Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» у поданні про встановлення адміністративного нагляду мають бути визначені обмеження, які пропонує встановити на підставі статті 10 цього Закону відповідно начальник установи виконання покарань чи начальник органу внутрішніх справ щодо поведінки піднаглядного, та обґрунтування доцільності таких заходів. Разом з поданням до суду надсилаються копія вироку та матеріали, що свідчать про необхідність встановлення адміністративного нагляду за відповідною особою.
Згідно з ст. 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» підставами для встановлення нагляду є вирок суду, матеріали установ виконання покарань та матеріали органів Національної поліції.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пунктах "ґ", "д" статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 28.03.1986 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» - за наявності підстав вважати, що особа залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд може бути продовжено за поданням відповідного органу внутрішніх справ. При цьому слід враховувати, що судове рішення про продовження адміністративного нагляду може бути постановлене лише за умови, коли строк адміністративного нагляду ще не закінчився. Після закінчення строку адміністративного нагляду він може бути знову встановлений за наявності підстав і з додержанням вимог, які передбачені статтями 4-6 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Згідно з п.п. 4.4. Інструкції про організацію здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі (далі Інструкція), затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України N 1303/203 від 04.11.2003 у разі, якщо особа, яка підпадає під дію Закону, незважаючи на письмове попередження органів внутрішніх справ продовжує порушувати громадський порядок і права інших громадян, учиняє інші правопорушення, за які чинним законодавством встановлена адміністративна відповідальність, дільничний інспектор міліції доповідає про це рапортом начальнику міськ-, райвідділу для прийняття рішення про доцільність встановлення за нею адміністративного нагляду. До рапорту додаються: копія вироку суду про попереднє засудження до позбавлення волі; довідка про перевірку на наявність судимостей; характеристика особи та матеріали, які свідчать про вчинені особою правопорушення і накладені стягнення: засвідчені копії протоколів та постанов про притягнення до адміністративної відповідальності; письмове попередження, винесене цій особі, стосовно якої може бути встановлено адміністративний нагляд; пояснення правопорушника; пояснення громадян, що характеризують їх поведінку; пропозиції щодо застосування обмежень дій піднаглядному; інші матеріали.
Однак, до подання про продовження адміністративного нагляду засуджену ОСОБА_4 не долучені копія ухвали суду відповідно до якої останньому було встановлено адміністративний нагляд, характеристика ОСОБА_4 .
З матеріалів справи вбачається, що у 2023, 2024 р.р. ОСОБА_4 притягався до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2, ч. 2 ст. 178 КУпАП, що підтвержується копією постанови Носівського районного суду Чернігівської області від 10.01.2024, формою вивода з бази armor.
Факт притягнень ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2, ч. 2 ст. 178 КУпАП не може свідчити про небезпечність особи для суспільства та слугувати підставою для застосування до особи обмежень, визначених Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
На підставі вищевикладеного, суд не вбачає підстав для продовження адміністративного нагляду ОСОБА_4 та вважає необхідним відмовити у задоволенні подання.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» ст. ст. 372, 395 КПК України, суд
У задоволенні подання т.в.о. начальника ВП № 4 (м. Носівка) Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 про продовження адміністративного нагляду ОСОБА_4 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1