Справа № 587/3694/23
07 лютого 2024 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Гончаренко Л.М., за участю секретаря судового засідання Макошенець С.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовом Сумського обласного центру зайнятості в особі Сумської філії Сумського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю,
В грудні 2023 року представник позивача звернувся до суду з вказаним позовом, який мотивує тим, що у період з 22.04.2019 по 16.07.2019 ОСОБА_1 перебувала на обліку як безробітна у Сумській районній філії Сумського обласного центру зайнятості та отримувала допомогу по безробіттю. При реєстрації відповідачка повідомила, що її останнім місцем роботи є відділ освіти Сумської РДА, а також надала трудову книжку НОМЕР_1 , дата звільнення 16.04.2019 року. В ході обміну даних з ПФУ було встановлено, що ОСОБА_1 під час реєстрації по безробіттю надала недостовірні відомості щодо останнього місця роботи. Крім того, позивачем було встановлено, що відповідачка має дві трудові книжки. Так, окрім поданої при реєстрації трудової книжки НОМЕР_1 , останнє місце роботи ОСОБА_1 - Відділ освіти Сумської РДА, відповідно до трудової книжки НОМЕР_2 , останнє місце роботи - ФОП ОСОБА_2 , а дата звільнення 22.04.2019. Таким чином, дата звільнення ОСОБА_1 із останнього місця роботи співпадає із датою реєстрації у Центрі зайнятості. Проте, відповідно до п.2.27 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників №58 від 29.07.1993 днем звільнення вважається останній день роботи. Враховуючи зазначене, ОСОБА_1 не мала права отримання допомоги по безробіттю внаслідок умисного невиконання своїх обов'язків та зловживання ними, які визначені у ЗУ «Про зайнятість населення». Згідно з наказом Сумського обласного центру зайнятості від 18.07.2019 року № 102 прийнято рішення про повернення незаконно отриманих ОСОБА_1 коштів в сумі 7288,66 грн. 18.07.2019 відповідачка написала заяву про добровільне повернення коштів частинами. Проте, з 12.08.2022 року вона припинила повернення коштів. Подальші заходи досудового врегулювання спору також були безрезультатними. Станом на 01.12.2023 заборгованість ОСОБА_1 за період з 22.04.2019 по 16.07.2019 складає 4388,66 грн. А тому, просить суд стягнути 4388 грн 66 коп незаконно отриману допомогу по безробіттю та судовий збір за подання позовної заяви в сумі 2684,00 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явилась, від неї надійшло клопотання про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.
Від відповідачки ОСОБА_1 надійшла заява, в якій просить справу розглянути без її участі, проти позовних вимог не заперечує, з сумою 4388,66 грн згодна.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Судом встановлено, що 22.04.2019 ОСОБА_1 звернулася до Сумської районної філії Сумського обласного центру зайнятості із заявами про надання (поновлення) статусу безробітного та про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю (а.с.6-7).
У заяві про надання статусу безробітного ОСОБА_1 вказала, що не відноситься до зайнятого населення відповідно до ст.4 ЗУ «Про зайнятість населення» та через відсутність роботи не має заробітку або інших, передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно, а також підтвердила, що з правами та обов'язками безробітного ознайомлена та несе відповідальність за достовірність поданих даних та відомостей.
Згідно персональної картки №181519041700028, створеної 17.04.2019 Сумською районною філією Сумського обласного центру зайнятості ОСОБА_1 надано статус безробітного на підставі ч. 1 ст. 43 ЗУпЗН (а.с.8-9).
Статтею 1 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до ст.ст.3, 4 Закону України «Про зайнятість населення» зайнятість населення забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами (контрактами), провадження підприємницької та інших видів діяльності, не заборонених законом. До зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.
Статусу безробітного може набути зокрема особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи (п.1 ч.1 ст.43 Закону України «Про зайнятість населення»).
Частинами 2 та 3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно п.4 ч.2 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення» зареєстровані безробітні зобов'язані: протягом трьох робочих днів інформувати кар'єрного радника про обставини, які є підставою для припинення реєстрації, визначені частиною першою статті 45 цього Закону.
Відповідно до п.п. 1, 9 ч.1 ст.45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється, зокрема, у разі: зайнятості особи та встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг), крім виконання оплачуваних робіт під час проходження зареєстрованим безробітним виробничого навчання та виробничої практики на підприємстві, в установі, організації, індивідуального навчання на робочому місці (на виробництві) або стажування, участі у громадських роботах або інших роботах тимчасового характеру, виконання оплачуваної роботи, пов'язаної з організацією підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів.
Частиною 3 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Відповідно до п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 року №7-1, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п.7 Порядку рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Відповідно до акту, що підтверджує подання особою недостовірних відомостей (з вини особи) №1 від 17.07.2019 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Сумській районній філії СОЦЗ як безробітна з 22.04.2019 (наказ №НТ190423 від 23.04.2019). Під час реєстрації ОСОБА_1 надала трудову книжку НОМЕР_1 , згідно якої останнє місце роботи -02147836, Відділ освіти Сумської РДА, дата припинення трудових відносин - 16.04.2019 року. Згідно обміну з ПФУ ОСОБА_1 працювала за сумісництвом у ФОП ОСОБА_2 , 3458213055. З'ясувалось, що безробітна має ще одну трудову книжку НОМЕР_2 , згідно якої дата звільнення -22.04.2019, що співпадає з датою отримання статусу безробітного (а.с.12-13).
18.07.2019 року Сумською районною філією Сумського обласного центру зайнятості на адресу ОСОБА_1 було направлено претензію №145 в якій просять повернути виплачену допомогу по безробіттю, як незаконно отриману в сумі 7288,66 грн. В разі не повернення коштів в добровільному порядку протягом 30-ти календарних днів з дня отримання даної претензії, дані кошти буде стягнуто в судовому порядку (а.с.10-11).
Згідно довідки розрахунку коштів, які підлягають поверненню на рахунок Сумського обласного центру зайнятості безробітній ОСОБА_1 №06/1086 від 18.07.2019 року за період з 22.04.2019 по 16.07.2019 року сума, що підлягає поверненню становить 7288,66 грн. (а.с.14).18.07.2019 року ОСОБА_1 подала заяву на адресу позивача в якій зобов'язалась повернути кошти в сумі 7288,66 грн частинами щомісячно (а.с.15).
Відповідачкою ОСОБА_1 було сплачено кошти в добровільному порядку 03.09.2019 в сумі 300 грн; 03.02.2020 року в сумі 200 грн;13.03.2020 року в сумі 300 грн;28.04.2020 року в сумі 300 грн;01.12.2020 року в сумі 200 грн;07.05.2021 року в сумі 300 грн;02.09.2021 року в сумі 1000 грн;11.08.2022 року в сумі 300 грн, на загальну суму 2900 грн, що підтверджується Актами звірки розрахунків (а.с.17-21 зв.б.).
З 12.08.2022 року відповідачка припинила повернення коштів в добровільному порядку, на дату подання позову незаконно отримана допомога по безробіттю відповідачем не повернута.
Згідно Листа №730 від 31.05.2023 року Сумської філії Сумського обласного центру зайнятості направленого на адресу ОСОБА_1 та довідки -розрахунку коштів, які підлягають поверненню №04.3/2084 від 21.12.2023 року сума заборгованості складає 4388,66 грн. (а.с.5,26).
Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала (ст.1212 ЦК України).
На підставі наведених норм права та встановлених обставин справи суд дійшов висновку, що надання недостовірних даних на підставі яких надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю відповідачем є обставиною, яка впливає на умови виплати їй допомоги по безробіттю, тому внаслідок умисного невиконання своїх обов'язків та зловживання ними стало підставою для стягнення з неї суми виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 4388,66 грн. За таких обставин, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Оскільки позов підлягає повному задоволенню, відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути, понесені ним судові витрати у розмірі 2684 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 13, 141, 223, 258, 259, 265, 268, 354 ЦПК України, суд
Позов Сумського обласного центру зайнятості в особі Сумської філії Сумського обласного центру зайнятості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 на користь Сумського обласного центру зайнятості в особі Сумської філії Сумського обласного центру зайнятості (м. Суми, вул. С. Бандери, буд. 45, код ЄДРПОУ 45013622) шляхом перерахування коштів на р/р UA778201720355419111700706385 в Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ:03491406 ( отримувач Сумський обласний центр зайнятості) незаконно отриману допомогу по безробіттю у сумі 4388 (чотири тисячі триста вісімдесят вісім) гривень 66 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 на користь Сумського обласного центру зайнятості в особі Сумської філії Сумського обласного центру зайнятості (м. Суми, вул. С. Бандери, буд. 45, код ЄДРПОУ 45013622) судові витрати, понесені по сплаті судового збору, в сумі 2684 (дві тисячі двісті шістсот вісімдесят чотири) грн.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Л.М. Гончаренко