Ухвала від 06.02.2024 по справі 461/10754/23

Справа № 461/10754/23

Провадження № 1-кс/461/765/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.02.2024 року. м. Львів.

Слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у судовому засіданні клопотання заступника начальника Відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області підполковника поліції ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023142400000021 від 25.04.2023 року за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Заступник начальника відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області підполковник поліції ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, погодженим з першим заступником керівника Спеціалізовнаої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 42023142400000021 від 25.04.2023 року за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України, про продовження строку досудового розслідування до шести місяців, тобто до 11.06.2024 року.

Клопотання вмотивоване тим, що Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженні за № 42023142400000021 від 25.04.2023, за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 розпорядженням голови Солонківської сільської ради № 91-13 від 11.11.2021 прийнятий на посаду інспектора юридичного відділу Солонківської сільської ради з 12.11.2021 за сумісництвом на умовах неповного робочого дня ( з 08.00 год. до 10.00 год. та з 19.00 год. до 21.00 год.) та призначений уповноваженою особою на організацію та проведення процедури закупівлі, відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі».

Відповідно до посадової інструкції інспектора юридичного відділу Солонківської сільської ради, затвердженої сільським г оловою Солонківської сільської ради ОСОБА_6 , інспектор юридичного відділу Солонківської сільської ради призначається на посаду та звільняється з неї розпорядженням Солонківскього сільського голови у встановленому порядку,підпорядкований сільському голові, першому заступнику сільського голови та начальнику відділу. Виконує рішення Солонківської сільської ради та її виконавчого комітету, службові доручення сільського голови надані в межах його повноважень, в своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про звернення громадян», іншими законами України з питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування; Указом Президента України від 07.02.2008 за № 109/2008 «Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування», інші укази та розпорядження Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, інші підзаконні нормативно-правові акти, а також уповноважений та зобов'язаний:контролювати та оцінювати стан справ на відповідній ділянці роботи, аналізувати хід реалізації завдань;готує проекти інформаційно-аналітичних матеріалів, пов'язаних прийняттям та виконанням управлінських рішень, а також відповіді на звернення та заяви, що надійшли на розгляд до сільської ради;за дорученням начальника відділу проводити правову експертизу проектів нормативно-правових актів, інших розпоряджень Солонківської сільської ради;брати участь у розробці проектів актів та інших документів правового характеру;проводити правову експертизу проектів договорів стороною в яких є Солонківська сільська рада; виконувати обов'язки уповноваженої особи на організацію та проведення процедур закупівлі, відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» і спрощених закупівельСолонківської сільської ради.

Таким чином, ОСОБА_5 , займаючи посаду інспектора юридичного відділу Солонківської сільської ради та будучи призначеною уповноваженою особою на організацію та проведення процедури закупівлі, відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» під час організації та проведення процедури закупівлі виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов'язками, а отже був службовою особою.

Відповідно до річного плану закупівель на 2023 рік та на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» від 12.10.2022 № 1178 (далі - Постанова №1178), Солонківською сільською радою Львівського району Львівської області (Замовник) в особі уповноваженої особи на організацію та проведення процедур закупівлі - інспектора юридичного відділу Солонківської сільської ради ОСОБА_5 проведено відкриті торги з особливостями на закупівлю товару «Комплект уніформи з напівчеревиками тактичними; Комплект уніформи з черевиками тактичними» (ДК 021:2015:35810000-5: Індивідуальне обмундирування), оголошення про проведення процедури UA-2023-03-25-000540-a. Очікувана вартість предмета закупівлі становить 42 648 000 грн. Закупівля товару здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету.

За результатами проведення відкритих торгів з особливостями закупівлі, між Солонківською сільською радою Львівського району Львівської області (Покупець) в особі сільського голови ОСОБА_6 та ТОВ «ГРЕГОРІ» (Постачальник) в особі директора ОСОБА_7 укладено договір від 02.05.2023 № 215.

Зокрема, відповідно до положень вказаного договору:

-постачальник зобов'язується поставити Замовнику товар «Комплект уніформи з напівчеревиками тактичними в кількості 1295 шт. та Комплект уніформи з черевиками тактичними в кількості 2205 шт.» (ДК 021:2015:35810000-5 - Індивідуальне обмундирування) за кодом Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015, а Замовник - прийняти і оплатити такий товар. (п.1.1);

-ціна визначена у даному договорі з урахуванням всіх витрат, податків та зборів Постачальника становить: 41 790 000 грн. з ПДВ. (п.2.1);

-договір набирає чинності з дати його підписання та діє до 31.12.2023, або до повного виконання Сторонами зобов'язань. (п. 4.1);

-закінчення строку дії Договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час його дії. (п.4.3);

-місце поставки товару: 81131, Львівська область, Львівський район, с. Солонка, вул. Центральна 3. Строк поставки до 10.05.2023. Передача товару від Постачальника Замовнику здійснюється за видатковою накладною, в якій Сторони зазначають найменування товару, що постачається, кількість в одиницях вимірювання, ціну Товару та загальну вартість Товару, що постачається. (п.6.3);

-у момент поставки Товару Замовник здійснює перевірку відповідності кількості та якості (окрім прихованих дефектів), комплектності Товару за домовленістю сторін або в порядку, що визначається діючим законодавством України. (п.6.4);

-разом із Товаром Постачальник надає Замовнику усю необхідну супровідну документацію: сертифікати відповідності (якості) та/або декларації про відповідність та/або висновки санітарно-епідеміологічної експертизи та/або гарантійний талон визначені чинним законодавством України для такого Товару. (п.6.3);

Відповідно до платіжної інструкції № 328 від 05.05.2023 та видаткової накладної № 2332 від 05.05.2023 на поставку комплектів уніформ з напівчеревиками тактичними в кількості 560 шт. та комплектів уніформ з черевиками тактичними в кількості 960 шт. з розрахункового рахунку Солонківської сільської ради НОМЕР_1 в Державному казначействі України на розрахунковий рахунок ТОВ «Грегорі» НОМЕР_2 в філії Львівське обласне управління АТ «Ощадбанк» переховані грошові кошти в сумі 18 148 800 грн. Також відповідно до платіжної інструкції № 329 від 08.05.2023 та видаткової накладної № 2330 від 08.05.2023 на поставку комплектів уніформ з напівчеревиками тактичними в кількості 735 шт. та комплектів уніформ з черевиками тактичними в кількості 1 245 шт. з розрахункового рахунку Солонківської сільської ради НОМЕР_1 в Державному казначействі України на розрахунковий рахунок ТОВ «Грегорі» НОМЕР_2 в філії Львівське обласне управління АТ «Ощадбанк» переховані грошові кошти в сумі 23 641 200, 00 грн.

Окрім цього між Солонківською сільською радою Львівського району Львівської області (Поклажодаіець) в особі сільського голови ОСОБА_6 та ТОВ «ГРЕГОРІ» (Зберігач) в особі директора ОСОБА_7 укладено договір безоплатного відповідального зберігання від 08.05.2023 № 05/1.

Зокрема, відповідно до положень вказаного договору:

-в порядку та на умовах, визначених даним договором, поклажодавець передає, а Зберігач приймає на безоплатне відповідальне зберігання матеріальні цінності Поклажодавця. (п.1.1);

-згідно з умовами даного договору товаром є комплект уніформи з напівчеревиками тактичними, включаючи: куртка літня польова (колір піксель), штани літні польові (колір піксель), кепка літня польова (колір піксель), панама літня польова (колір піксель), сорочка бойова (піксель+трикотаж олива), футболка поло з комірцем та панелями під шеврон (колір олива), футболка котон на к/р (колір олива) в кількості 1 295 шт. вартістю 15 462 300 грн. та комплект уніформи з черевиками тактичними: куртка літня польова (колір піксель), штани літні польові (колір піксель), кепка літня польова (колір піксель), панама літня польова (колір піксель), сорочка бойова (піксель+трикотаж олива), футболка поло з комірцем та панелями під шеврон (колір олива), футболка котон на к/р (колір олива) в кількості 2 205 шт. вартістю 26 327 700 грн. (п.1.2);

-напівчеревики тактичні (колір койот) та черевики тактичні (колір койот), що є складовою частиною комплектів уніформи, зберігаються на складі виробника взуття - фізичної особи - підприємця ОСОБА_8 , за договором безоплатного відповідального зберігання № 19-04 від 19.04.2023 за адресою: Бровари вул. Красновсьбкого, 18-а. (п.1.3);

-зберігач здійснює зберігання товару за наступною адресою: АДРЕСА_1 . (п.1.4);

-договір набирає сили з моменту його підписання Сторонами і діє до 01.06.2023, але у всякому разі до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань. (п.9.1).

Однак, ОСОБА_5 , володіючи необхідними знаннями у сфері публічних закупівель, будучи уповноваженою особою на організацію та проведення процедур закупівель, відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» Солонківської сільської ради, що за адресою: вул. Центральна, 3 с. Солонка, Львівського району, Львівської області неналежно виконуючи службові обов'язки в порушенні вимог посадової інструкції, ст.ст. 4,11 Закону України «Про публічні закупівлі», Постанови Кабінету міністрів України № 1178, Наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 275 від 18.02.2020, Бюджетного кодексу України, в період часу з 25.03.2023 по 02.05.2023 організував та провів процедуру закупівлі - відкриті торги з особливостями на закупівлю товару «Комплект уніформи з напівчеревиками тактичними в кількості 1295 шт. та Комплект уніформи з черевиками тактичними в кількості 2205 шт.» (ДК 021:2015:35810000-5: Індивідуальне обмундирування), в результаті чого Солонківською сільською радою та ТОВ «Грегорі» укладено договір № 215 від 02.05.2023 та придбано комплекти уніформи з напівчеревиками тактичними та комплекти уніформи з черевиками тактичними за вартістю більшою від ринкової, що призвело до матеріальної шкоди (збитків) завданих Солонківській сільській раді на суму 15 090 810 грн., що більше ніж у двісті п'ятдесят разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та відповідно до п. 4 примітки до ст. 364 КК України вважається тяжкими наслідками

11 грудня 2023 року повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцюм. Львів, українцю, громадянину України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимому, а саме у службовій недбалості, тобто у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки.

Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 , інкримінованому йому кримінальному правопорушенні повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

- розпорядженням голови Солонківської сільської ради № 91-13 від 11.11.2021 відповідно до якого ОСОБА_5 прийнятий на посаду інспектора юридичного відділу Солонківської сільської ради з 12.11.2021 за сумісництвом на умовах неповного робочого дня та призначений уповноваженою особою на організацію та проведення процедури закупівлі, відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі».

- посадовою інструкцією інспектора юридичного відділу Солонківської сільської ради, затвердженої сільським головою Солонківської сільської ради ОСОБА_6 ,

- довідкою спеціаліста управління Західного офісу Держаудислужби, про проведення перевірки з питань дотримання вимог законодавства під час проведення закупівлі комплектів уніформ з напівчеревиками тактичними та комплектів уніформ з черевиками тактичними Солонківською сільською радою Львівського району Львівської області, що призвело до матеріальної шкоди на суму 15 090 810,00 грн.;

- висновком судової товарознавчої експертизи № 637/23-22 від 19.09.2023, в ході якої встановлено ринкову вартість «Комплекту уніформи з напівчеревиками тактичними» та «Комплекту уніформи з черевиками тактичними»;

- висновком судово-економічної експертизи № 5209-Е від 26.12.2023, в ході якої підтверджено збитки завданій Солонківській сільській раді.

Таким чином, наявна обґрунтована підозра у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

На даний час, внаслідок особливої складності кримінального провадження, неможливо закінчити досудове розслідування у двомісячний строк, а тому у відповідності до параграфу 4 глави 24 КПК України, з метою виконання завдань кримінального провадження, а також вимог ст. 9 КПК України щодо всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального правопорушення, надання їм належної правової оцінки та забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень в органу досудового розслідування виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування до шести місяців, тобто до 11 червня 2024 року включно.

Водночас закінчити досудове розслідування в двохмісячний строк, який завершується у вказаному кримінальному провадженні 11лютого 2024 року неможливо внаслідок його особливої складності, необхідності проведенням низки додаткових слідчих (розшукових) та процесуальних дій, спрямованих на встановлення осіб, причетних до вчинення кримінальних правопорушень, збір доказів з метою повного, всебічного і неупередженого з'ясування всіх обставин вчинених кримінальних правопорушень, а саме:

-допитати головного бухгалтера Солонківської сільської ради з приводу оплати за товари та документів на підставі яких було здійснено оплату;

-встановити та допитати працівників військової частини, які мають відношення до вказаного кримінального правопорушення;

-допитати працівників ТзОВ «Грегорі», які мають відношення до вказаного кримінального правопорушення;

-допитати працівників Солонківськоїсісльської ради, які згідно функціональних обов'язків відповідали за умови виконання договорів та тендерної закупівлі в даному випадку;

- розсекретити ухвали Львівського апеляційного суду про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій;

- провести додаткові слідчі (розшукові) та процесуальні дії з метою встановлення усіх обставин вчинення кримінальних правопорушень, а також надати правову оцінку діям інших осіб, які можуть бути причетними до їх вчинення;

- здійснити відкриття матеріалів кримінального провадження та надати стороні захисту достатній строк для ознайомлення з ними;

- скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.

Обставинами, які перешкоджали завершити вказані слідчі (розшукові) та процесуальні дії у двохмісячний строк, є особлива складність кримінального провадження, неможливість вчасно закінчити слідчі (розшукові) та процесуальні дії через їх значну кількість, необхідність встановлення можливих інших осіб причетних до вчинення вказаного кримінального правопорушення

Здійснення вказаних слідчих (розшукових) і процесуальних дій під час досудового розслідування має суттєве значення для всебічного, повного та неупередженого дослідження всіх обставин вчинених підозрюваними кримінальних правопорушень, дотримання основних засад кримінального провадження, зокрема верховенства права, законності, презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини.

У зв'язку з викладеним, з метою проведення повного, всебічного та неупередженого досудового розслідування, виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування у даному кримінальному провадженні до 6 (шести) місяців, тобто до 11.06.2024, що є достатнім для потреб досудового розслідування та виконання вищевказаних слідчих (розшукових) і процесуальних дій, тому слідчий просить клопотання задовольнити.

Прокурор та слідчий подали до суду заяву про слухання клопотання у їх відсутності вимоги клопотання підтримують та просять їх задовольнити.

Підозрюваний та його захисник подали до суду заяви про слухання клопотання у їх відсутності, проти продовження строку досудового розслідування не заперечують.

Відповідно до ч.4 ст. 107 КПК України , у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Перевіривши наданні матеріали клопотання та дослідивши докази по цих матеріалах, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню з таких підстав.

Слідчим доведено, що перелічені слідчі та процесуальні дії мають доказове значення у провадженні є необхідними для об'єктивного розслідування кримінального провадження та не є вичерпними, оскільки після їх проведення може виникнути необхідність у проведенні інших слідчих (розшукових) дій.

В результаті проведення вказаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій, будуть отримані додаткові докази, які можуть бути використані під час судового розгляду кримінального провадження для встановлення об'єктивної істини у справі.

На переконання слідчого судді, для здійснення зазначених слідчим заходів, доцільність продовження строку досудового розслідування слідчим доведена, оскільки на даний час є очевидним, що провести вказані слідчі (розшукові) дії у строк, який закінчується 11.02.2024 року не можливо, внаслідок особливої складності провадження та тяжкості кримінального правопорушення.

Таким чином, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню та строк досудового розслідування необхідно продовжити до шести місяців, тобто до 11.06.2024 року.

Керуючись ст.ст. 219, 294, 295-1, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ :

Клопотання задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023142400000021 від 25.04.2023 року за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України, до шести місяців, тобто до 11.06.2024 року.

Повний текст ухвали виготовлено 06.02.2024 року.

Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1 .