ЄУН: 336/13611/23
Провадження №: 3/336/1250/2024
м. Запоріжжя 7 лютого 2024 року
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Зарютін Павло Вікторович, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 ч. 1 КУпАП, -
До Шевченківського районного суду м. Запоріжжя надійшла вищевказана справа, в якій з протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що16.12.2023 року о 20-00 год. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , перебуваючи з явними ознаками алкогольного сп'яніння, вчинила умисні дії психологічного характеру відносно матері ОСОБА_2 , а саме виражала словені образи, кричала, погрожувала фізичною розправою, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173-2 ч. 1 КУпАП.
У відповідності до положень ст. 268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності у цій справі, не є обов'язковою.
Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України).
Відповідно до ст.ст. 1 та 8 Основного Закону Україна є правовою державою, де визнається і діє принцип верховенства права. Згідно з положеннями ст.129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Так, стаття 173-2 ч.1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальнсть за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.
ОСОБА_1 за протоколом про адміністративне правопорушення ставиться за провину вчинення домашнього насильства, (дій психологічного характеру).
При цьому, об'єктивна сторона названого адміністративного правопорушення має полягати саме у діях психологічного характеру, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Відтак наслідки таких дій, до яких ці дії призвели (чи могли призвести), є обов'язковою складовою об'єктивної сторони такого адміністративного правопорушення.
Натомість, всупереч положень 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення належним чином не сформульована суть події адміністративного правопорушення, а саме його наслідки, до яких ці дії призвели (чи могли призвести), зокрема, чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілому внаслідок дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що є обов'язковою складовою об'єктивної сторони правопорушення, що вказує на відсутність складу адміністративного правопорушення, яке ставиться за провину.
Отже, аналізуючи досліджені докази у їх сукупності в межах обставин, суд вважає, щопровадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністі складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 173, 247 ч.1 п.1 КУпАП, -
Закрити провадження по справі у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 ч. 1 КУпАП.
Копію постанови протягом трьох днів вручити або вислати особі, щодо якої її винесено.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга, протест прокурора подаються до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи протесту прокурора, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 цього Кодексу (арешт).
Суддя П.В. Зарютін