Виноградівський районний суд Закарпатської області
Справа № 299/466/24
06.02.2024 м.Виноградів
Суддя Виноградівського районного суду Закарпатської області Левко Т.Ю., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Відділу державного нагляду (контролю) в Закарпатській області Державної служби України з безпеки на транспорті про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , непрацюючої,
за ознаками ч.1 ст.164 КУпАП,
До Виноградівського районного суду Закарпатської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 0011414 від 10.01.2024, де вказано, що 10.01.2024 о 11:30 гр. ОСОБА_1 на А/Д М-26, КПП Вілок на т.з. д.н.з. НОМЕР_1 марки MERCEDES - BENZ надавав послуги з перевезення пасажирів у кількості 8 чоловік легковим автомобілем на замовлення за маршрутом Україна-Угорщина, без одержання ліцензії передбаченої п.24 ст.7 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності», чим порушив ст.164 ч.1 КУпАП.
ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленою про день, час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явилася та подала через канцелярію суду письмове клопотання про закриття провадження у справі на підставі п.1 ст .247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, а також подала заяву про розгляд справи у її відсутність.
Дослідивши письмові докази - зміст протоколу про адміністративне правопорушення № 0011414 від 10.01.2024, направлення на рейдову перевірку №НР 000237 від 08.01.2024, графік проведення рейдових перевірок Відділу державного нагляду (контролю) в Закарпатській області Державної служби України з безпеки на транспорті, додаткові обґрунтування до матеріалів справи, фотозображення транспортного засобу та ін. матеріали, суддя встановив наступне.
Частиною першою статті 164 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність у разі провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Відповідно до ч.1 ст. 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Відповідно до ч.2 цієї статті господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Підприємництво, згідно з ч.1 ст. 42 цього Кодексу, - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до вимог п. 14.1.36 Податкового кодексу України, господарська діяльність - це діяльність особи, що пов'язана з виробництвом ( виготовленням ) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України, суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Також, відповідно до ст.7 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" та ст. 9 Закону України "Про автомобільний транспорт", надання послуг з перевезення пасажирів підлягає ліцензуванню.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП полягає, зокрема у здійсненні господарської діяльності без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, тобто суб'єктом відповідальності за дане правопорушення є учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього.
Разом з цим у протоколі про адміністративне правопорушення не вказано про систематичність виконання перевезень на замовлення саме ОСОБА_1 .
В матеріалах справи відсутні відомості про надання ОСОБА_1 саме послуг, зокрема, відсутні будь-які відомості чи зазначення про виявлення, вилучення під час складання протоколу коштів одержаних внаслідок можливого адміністративного правопорушення. Не надано доказів систематичності, регулярності та тривалості діяльності особи, у відношенні якої складено протокол та наявність мети - отримання прибутку.
ОСОБА_1 заперечує отримання грошових кошти за перевезення пасажирів і згідно протоколу надала пояснення про те, що з протоколом не згідна, пасажирські перевезення не здійснювала.
Додане до протоколу фотозображення автомобіля марки «Mercedes-Benz», д.н.з. НОМЕР_1 , який знаходиться на на узбіччі дороги, не підтверджує обставини викладені в протоколі. Факт застосування фотографування особою, якою складено протокол - старшим державним інспектором Керечан О.В., в протоколі жодним чином не зазначено, у зв'язку з чим дане фотозображення не являється належними і допустимим доказом,
Ст. 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідно до ст.280 КУпАП необхідно з'ясувати : «чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність», які мають значення для повного, об'єктивного, всебічного розгляду справи і прийняття єдино правильного рішення по даній справі.
Згідно ст.245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
У рішенні по справі «Кобець проти України»(«Kobets v. Ukraine»)no. 16437/04 ECHR 14.02.2008 у §43 зазначено, що Суд повторює, що відповідно до його прецедентної практики при оцінці доказів він керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом» (див. вищенаведене рішення у справі "Авшар проти Туреччини" (Avsar v. Turkey), п. 282) доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Наявні матеріали справи, а саме - протокол про адміністративне правопорушення, фотозображення, графік проведення рейдових перевірок і т.д., не доводять факт здійснення ОСОБА_1 вищезгаданого правопорушення. Будь-яких доказів того, що особою відносно якої розглядається справа скоєно правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП, в матеріалах справи не міститься.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за умови відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ст.247, ст. ст. 268, 283 КУпАП, суддя, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Виноградівський районний суд Закарпатської області.
СуддяТ. Ю. Левко