про залишення без руху касаційної скарги
05 лютого 2024 року
м. Київ
справа № 380/7457/23
адміністративне провадження № К/990/2190/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
перевірив касаційну скаргу Виконавчого комітету Львівської міської ради
на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2023 року (суддя Хома О.П.) та
постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року (колегія у складі суддів Бруновської Н.В., Хобор Р.Б., Шавеля Р.М.)
у справі № 380/7457/23
за позовом ОСОБА_1
до Виконавчого комітету Львівської міської ради
про визнання протиправним та скасування рішення.
11.04.2023 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Львівської міської ради (далі також - відповідач), просив:
- визнати протиправними дії відповідача з прийняття 22.03.2023 рішення № 275 «Про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень на реконструкцію гр. ОСОБА_1 зблокованої нежитлової будівлі котеджу №6 у житлову одиницю (квартиру АДРЕСА_1 » після спливу 10 робочих днів з дня реєстрації звернення в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва за номером АМ01:3791-2932-8625-4279;
- визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради № 275 «Про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень на реконструкцію гр. ОСОБА_1 зблокованої нежитлової будівлі котеджу № 6 у житлову одиницю (квартиру АДРЕСА_1 ».
Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 02.08.2023, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2023, задовольнив позов.
12.01.2024 відповідач подав касаційну скаргу, яка 16.01.2024 надійшла до Верховного Суду, в якій, з посиланням на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.08.2023 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2023, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Як на підставу касаційного оскарження покликається на постанови Верховного Суду від 04.06.2019 у справі № 826/5252/17, від 23.04.2020 у справі № 813/1790/18, від 22.05.2020 у справі № 825/2328/16, від 24.01.2023 у справі № 160/17667/21 та від 17.07.2021 у справі № 826/9746/17. У межах спірних правовідносин не можна стверджувати, що у Виконавчого комітету Львівської міської ради була відсутня альтернатива прийняти або не прийняти позитивне рішення за зверненням позивача. Неприйняття суб'єктом владних повноважень рішення у встановлений законом строк не є достатньою підставою для застосування принципу мовчазної згоди.
Статтею 329 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів із дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Строк на подання касаційної скарги також може бути поновлений у разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 333 цього Кодексу.
Скаржник пропустив строк на касаційне оскарження, передбачений ч. 1 ст. 329 КАС України, оскільки оскаржувана постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду ухвалена (складена) 13.11.2023, строк на подання касаційної скарги закінчився 13.12.2023.
Проте Виконавчий комітет Львівської міської ради не порушує питання про поновлення цього строку.
Із Єдиного державного реєстру судових рішень слідує, що Верховний Суд ухвалою від 21.12.2023 повернув відповідачу касаційну скаргу відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 332 КАС України.
Повернення касаційної скарги з цієї підстави та можливість повторного подання касаційної скарги пов'язана з тим, що касаційна скарга, яка не відповідає вимогам п. 4 ч. 2 ст. 330 КАС України, не залишається без руху та у скаржника, в силу закону, відсутній час на усунення недоліків такої скарги.
На відміну від випадку залишення касаційної скарги без руху, коли законодавець визначив граничний строк для усунення недоліків скарги, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху, положення КАС України не визначають строк, у який скаржник вправі повторно подати касаційну скаргу після її повернення з підстави, визначеної п. 4 ч. 5 ст. 332 КАС України.
Проте зазначене не свідчить, що після повернення касаційної скарги учасник справи не обмежений будь-якими строками на повторне подання скарги та не означає, що у разі подання вдруге касаційної скарги після закінчення строку на касаційне оскарження учасник справи не має звертатися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строків, вказувати підстави для поновлення такого строку.
Згідно з усталеної практики Верховного Суду причина пропуску строку може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
При цьому, поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.
Отже, поновленню підлягають лише порушені з поважних причин процесуальні строки, встановлені законом. В свою чергу, поважною може бути визнано причину, яка носить об'єктивний характер, та з обставин незалежних від позивача унеможливила звернення до суду з адміністративним позовом (Постанова Верховного Суду від 27.11.2018 у справі № 473/2236/17).
За викладених обставин касаційну скаргу Виконавчого комітету Львівської міської ради слід залишити без руху відповідно до ч. 3 ст. 332 КАС України, з наданням десятиденного строку з дня вручення цієї ухвали про залишення касаційної скарги без руху для звернення до Суду із заявою (клопотанням) про поновлення строку на касаційного оскарження рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.08.2023 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2023.
У разі неподання заяви про поновлення строку на касаційне оскарження або якщо наведені підстави для поновлення строку будуть визнані Судом неповажними, у відкритті касаційного провадження буде відмовлено (п. 4 ч. 1 ст. 333 КАС України).
Керуючись ст. 330, 332 КАС України, Суд,-
1. Касаційну скаргу Виконавчого комітету Львівської міської ради на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2023 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року у справі № 380/7457/23 залишити без руху.
2. Надати Виконавчому комітету Львівської міської ради строк для усунення недоліків касаційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
3. Встановлений судом строк може бути продовжений за заявою особи, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з дією воєнного стану.
4. Роз'яснити, що в разі неподання заяви про поновлення строку на касаційне оскарження або якщо наведені підстави для поновлення строку касаційного оскарження будуть визнані судом неповажними, у відкритті касаційного провадження буде відмовлено.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя О.П. Стародуб