Справа № 560/12307/23
іменем України
06 лютого 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області №68014300017096 від 09 грудня 2022 року про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну громадянину російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області прийняти рішення про надання громадянину рф ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дозволу на імміграцію в Україну на підставі поданої ним заяви від 27.01.2022 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішення відповідача є незаконним. Вказує, що відповідачем при прийнятті рішення не було враховано, те що позивач приїхав в Україну для допомоги своїм батькам, які є громадянами України, і які за віком та станом здоров'я потребують догляду з його сторони. Зазначає, що категорично засуджує російську агресію проти України і не має наміру повертатися до російської федерації, звернувшись у встановленому законодавством порядку із заявою про надання дозволу на імміграцію в Україну. Вказує, що Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області при прийнятті оскаржуваного рішення діяло всупереч встановленому законом порядку, необгрунтовано, упереджено по відношенню до ОСОБА_1 , без з'ясування усіх необхідних обставин, що мали значення для прийняття рішення, чим було порушено ряд законних прав та інтересів позивача. Зазначає, що оскаржуване рішення Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області №68014300017096 від 09 грудня 2022 року про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну є незаконним та підлягає скасуванню.
До суду надійшов відзив, у якому представник відповідача вказав, що УДМС України в Хмельницькій області в межах та на підставі закону прийнято рішення №68014300017096 від 09.12.2022 про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну громадянину російської федерації ОСОБА_1 . Просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представником позивача подано до суду відповідь на відзив в якій зазначає, що викладені у відзиві твердження відповідача є необгрунтованими, такими що не спростовують позовні вимоги та не доведені жодним допустимим доказом. Просить задовольнити позов в повному обсязі.
Представником відповідача подано до суду заперечення на відповідь на відзив, в якому зазначає, що підставою прийняття оскаржуваного рішення є інформація УСБ України у Хмельницькій області, у відповідача були достатні підстави для прийняття оскаржуваного рішення про відмову в наданні дозволу на імміграцію.
Представником відповідача подано до суду додаткові пояснення в яких зазначає, що оскільки УСБУ у Хмельницькій області на запит Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області від 28.01.2022 не було надано відповіді, тому Управлінням Державної міграційної служби України в Хмельницькій області подано повторний запит від 22.11.2022 №6801.4-1590/6801.4.1-22 на який отримано відповідь №72/5/1/202/9582 від 06.12.2022, яка стала підставою для прийняття рішення про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну. Вказує, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв у спосіб на підставі чинного законодавства.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.07.2023 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 31.08.2023 позовну заяву залишено без руху. Вказано, що недоліки повинні бути усунені позивачем шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, оформленої відповідно до вимог статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України/або обґрунтувань за яких позивач вважає, що строк звернення до суду не пропущено, доказів на підтвердження поважності пропуску строку звернення до суду. Надано строк для усунення недоліків - 10 днів з дня вручення копії вказаної ухвали.
Ухвалою від 26.09.2023 позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії залишено без розгляду.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2023 року у справі №560/12307/23 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії скасовано. Справу направлено до Хмельницького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.01.2024 визнано неповажними причини пропуску строку звернення до суду, зазначені позивачем в клопотанні заявленому в прохальній частині позовної заяви. Продовжено позивачу процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви на 5 днів з моменту отримання копії цієї ухвали.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.01.2024 поновлено строк звернення до адміністративного суду. Продовжено розгляд справи №560/11012/22 за правилами спрощеного позовного провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Нова Ушиця Новоушицького району Хмельницької області, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 , де вказано батько ОСОБА_2 , мати ОСОБА_3 .
ОСОБА_1 є громадянином Російської Федерації (мешкає в м. Санкт-Петербург з 1995 року), одружений має дружину та доньку, які проживають в м. Санкт-Петербург, Російська Федерація.
06 січня 2022 року ОСОБА_1 в'їхав на територію України і з часу в'їзду територію України не покидав.
27 січня 2022 ОСОБА_1 звернувся із заявою про надання дозволу на імміграцію в Україну, де зазначив місце проживання в Україні: АДРЕСА_1 . До вказаної заяви долучена заява ОСОБА_3 від 26.01.2022 про те, що вона не заперечує проти того, щоб громадянин рф ОСОБА_1 був зареєстрований та проживав в належній їй на праві власності квартирі АДРЕСА_2 , заява посвідчена приватним нотаріусом Хмельницького районного нотаріального округу Янцаловською В.О., зареєстрований в реєстрі за № 62.
Управлінням Державної міграційної служби України в Хмельницькій області листом №6801.4-232/6801.4.1-22 від 28.01.2022 надіслано запит до Управління СБУ у Хмельницькій області щодо перевірки наявності чи відсутності підстав для отримання дозволу на імміграцію в Україну. Управлінням СБУ у Хмельницькій області не надано відповіді на вказаний запит.
Управлінням Державної міграційної служби України в Хмельницькій області листом №6801.4-1590/6801.4.1-22 від 22.11.2022 року повторно надіслано запит до Управління СБУ у Хмельницькій області щодо перевірки наявності чи відсутності підстав для отримання дозволу на імміграцію в Україну.
Листом №72/5/1/202/9582 від 06.12.2022 року Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області повідомило відповідача про те, що управлінням отримано інформацію про те, що громадянин рф ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ), здійснює заходи щодо легалізації проживання на території Хмельницької області та проживає в м. Деражня з порушенням термінів перебування (вказана особа знаходиться на території України з 06.01.2022 перетнувши державний кордон України в пункті пропуску "Бачівськ"). У ході здійснення оперативно - службової діяльності Управлінням 01.09.2022 до Єдиного реєстру досудових розслідувань стосовно ОСОБА_1 за №220222400000000214 внесено повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення та розпочато досудове розслідування за ознаками тяжкого злочину, передбаченого ч. 1 ст. 114 КК України (Шпигунство). З матеріалів кримінального провадження слідує, що ОСОБА_1 має широке коло зв'язків серед правоохоронних та спеціальних органів рф та може використовуватись на шкоду державній безпеці України.
09 грудня 2022 року відповідачем затверджено висновок відповідно до якого вважається за доцільне: відмовити громадянину російської федерації ОСОБА_4 у наданні дозволу на імміграцію в Україну.
09 грудня 2022 року відповідачем прийнято рішення №68014300017096 про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україні громадянину російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі пункту 2 частини 1 статті 10 Закону України «Про імміграцію».
Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду.
IV. ОЦІНКА СУДУ
Умови і порядок імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства, визначає Закон України від 07.06.2001 року №2491-ІІІ «Про імміграцію» (далі - Закон №2491 в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Стаття 9 Закону №2491 встановлює умови, порядок та перелік документів, необхідних для вирішення питання дозволу на імміграцію. Заяви про надання дозволу на імміграцію подаються:
1) особами, які постійно проживають за межами України, - до дипломатичних представництв та консульських установ України за кордоном за місцем їх постійного проживання;
2) особами, які перебувають в Україні на законних підставах, - до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Заяву про надання дозволу на імміграцію заявник подає особисто до відповідного органу державної влади. За наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява може надсилатися поштою або за дорученням заявника, посвідченим нотаріально, подаватися іншою особою.
Для надання дозволу на імміграцію до заяви додаються такі документи:
1) три фотокартки;
2) копія документа, що посвідчує особу;
3) документ про місце проживання особи;
4) відомості про склад сім'ї, копія свідоцтва про шлюб (якщо особа, яка подає заяву, перебуває в шлюбі);
5) документ про те, що особа не є хворою на хронічний алкоголізм, токсикоманію, наркоманію або інфекційні захворювання, перелік яких визначено центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
У разі неподання особою всіх визначених цим Законом документів заява про надання дозволу на імміграцію не приймається.
Термін розгляду заяви про надання дозволу на імміграцію не може перевищувати одного року з дня її подання.
Згідно із статтею 10 Закону №2491, дозвіл на імміграцію не надається:
1) особам, засудженим до позбавлення волі на строк більше одного року за вчинення діяння, що відповідно до законів України визнається злочином, якщо судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку;
2) особам, які вчинили злочин проти миру, воєнний злочин або злочин проти людяності та людства, як їх визначено в міжнародному праві, або розшукуються у зв'язку із вчиненням діяння, що відповідно до законів України визнається тяжким злочином, або їм повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, досудове розслідування якого не закінчено;
3) особам, хворим на хронічний алкоголізм, токсикоманію, наркоманію або інфекційні захворювання, перелік яких визначено центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я;
4) особам, які в заявах про надання дозволу на імміграцію зазначили свідомо неправдиві відомості чи подали підроблені документи;
5) особам, яким на підставі закону заборонено в'їзд на територію України;
6) в інших випадках, передбачених законами України.
Порядок провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затверджено постановою КМУ від 26.12.2002 року №1983.
Відповідно до п.12 Порядку №1983, територіальні органи ДМС та територіальні підрозділи ДМС за місцем проживання, до яких подано заяви про надання дозволу на імміграцію:
формують справи, перевіряють підстави, законність перебування в Україні іммігрантів, інформацію, зазначену ними у заяві про надання дозволу на імміграцію, справжність поданих документів та відповідність, їх оформлення вимогам законодавства, у разі потреби погоджують це питання з органами місцевого самоврядування, у межах своєї компетенції з'ясовують питання щодо наявності чи відсутності підстав для відмови у наданні дозволу на імміграцію;
проводять перевірку законності перебування в Україні іммігранта з використанням інтегрованої міжвідомчої інформаційно-комунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України (система “Аркан”), або шляхом надсилання запитів до Адміністрації Держприкордонслужби;
проводять перевірку даних іммігранта за банками даних Інтерполу з метою отримання інформації, яка є підставою для відмови у наданні дозволу на імміграцію відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 10 Закону України “Про імміграцію”.
Згідно із п.14 Порядку №1983, територіальні органи і підрозділи після отримання документів від зазначених у пунктах 12 і 13 цього Порядку органів перевіряють у місячний термін правильність їх оформлення, з'ясовують у межах своєї компетенції питання щодо наявності чи відсутності підстав для відмови у наданні дозволу на імміграцію, передбачених статтею 10 Закону України "Про імміграцію", надсилають відповідні запити до МВС, органів Національної поліції, регіональних органів СБУ та Держприкордонслужби.
МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ та Держприкордонслужба проводять відповідно до компетенції у місячний строк після надходження таких запитів перевірку з метою виявлення осіб, яким дозвіл на імміграцію не надається. Про результати перевірки інформується орган, який надіслав запит.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 24 Закону України від 25.03.1992 року №2229-ХІІ «Про Службу безпеки України» (далі - Закон №2229), вказаний орган має право брати участь у розробці заходів і вирішенні питань, що стосуються в'їзду в Україну та виїзду за кордон, перебування на її території іноземців та осіб без громадянства, прикордонного режиму і митних правил, приймати рішення про заборону в'їзду в Україну іноземцю або особі без громадянства, про скорочення строку тимчасового перебування іноземця та особи без громадянства на території України, про примусове повернення іноземця або особи без громадянства в країну походження або третю країну.
Статтею 2 Закону №2229 унормовано, що на Службу безпеки України покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці.
Частиною 1 статті 8 Закону №2229, передбачено, що Служба безпеки України взаємодіє з державними органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, які сприяють виконанню покладених на неї завдань.
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України від 21.06.2018 року №2469-VIII «Про національну безпеку України» (далі - Закон №2469) загрози національній безпеці України - це явища, тенденції і чинники, що унеможливлюють чи ускладнюють або можуть унеможливити чи ускладнити реалізацію національних інтересів та збереження національних цінностей України; національна безпека України - захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності, демократичного конституційного ладу та інших національних інтересів України від реальних та потенційних загроз; національні інтереси України - життєво важливі інтереси людини, суспільства і держави, реалізація яких забезпечує державний суверенітет України, її прогресивний демократичний розвиток, а також безпечні умови життєдіяльності і добробут її громадян.
Статтею 19 Закону №2469, передбачено, що Служба безпеки України є державним органом спеціального призначення з правоохоронними функціями, що забезпечує державну безпеку, здійснюючи з неухильним дотриманням прав і свобод людини і громадянина: 1) протидію розвідувально-підривній діяльності проти України; 2) боротьбу з тероризмом; 3) контррозвідувальний захист державного суверенітету, конституційного ладу і територіальної цілісності, оборонного і науково-технічного потенціалу, кібербезпеки, інформаційної безпеки держави, об'єктів критичної інфраструктури; 4) охорону державної таємниці.
Вирішуючи спір між сторонами, суд виходить з того, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом (стаття 33 Конституції України).
Таким чином, законодавець вправі, керуючись принципом законності запровадити обмеження на перебування території України щодо громадян інших країн.
З метою постійного моніторингу підстав, які обмежують право осіб перебувати на території України, державою створено інституційну структуру органів до компетенції яких, серед іншого, віднесено забезпечення, збереження та відстоювання інтересів держави.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (стаття 3 Конституції України).
Захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. (стаття 17 Конституції України).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що Управління СБУ у Хмельницькій області наділене повноваженнями повідомляти УДМС інформацією про невідповідність інтересам держави та національній безпеці перебування окремих осіб на території України. Більше того, для того щоб поставити під загрозу національну безпеку та національні інтереси іноземець не обов'язково повинен учинити суспільно-небезпечне діяння, позаяк останнє утворює самостійну правову підставу для відмови у наданні дозволу на імміграцію.
Представник позивача наголошує на тому, що УСБУ у Хмельницькій області було надано не актуальну (неповну) інформацію щодо ОСОБА_1 , яка стала причиною для відмови йому відповідачем у наданні дозволу на імміграцію в Україну. Зазначає, що кримінальне провадження щодо ОСОБА_1 закрите судом та він був звільнений від кримінальної відповідальності, тобто фактично не існувало жодної підстави для відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на імміграцію, які передбачені п.2 ч.1 ст. 10 Закону України "Про імміграцію".
Як встановлено з матеріалів справи, відповідачем від Управління СБУ у Хмельницькій області отримано лист №72/5/1/202/9582 від 06.12.2022 року в якому зазначено, що управлінням отримано інформацію про те, що громадянин рф ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ), здійснює заходи щодо легалізації проживання на території Хмельницької області та проживає в м. Деражня з порушенням термінів перебування (вказана особа знаходиться на території України з 06.01.2022 перетнувши державний кордон України в пункті пропуску "Бачівськ"). У ході здійснення оперативно - службової діяльності Управлінням 01.09.2022 до Єдиного реєстру досудових розслідувань стосовно ОСОБА_1 за №220222400000000214 внесено повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення та розпочато досудове розслідування за ознаками тяжкого злочину, передбаченого ч. 1 ст. 114 КК України (Шпигунство). З матеріалів кримінального провадження слідує, що ОСОБА_1 має широке коло зв'язків серед правоохоронних та спеціальних органів рф та може використовуватись на шкоду державній безпеці України.
Досліджуючи матеріали справи, судом встановлено, що у долученому відповідачем до матеріалів справи, Висновку за результатами розгляду заяви громадянина російської федерації ОСОБА_5 про надання дозволу на імміграцію в Україну, який затверджений 09.12.2022 року, підставою для формування відповідачем висновку про відмову у наданні дозволу на імміграцію, стала інформація, отримана від управління СБУ у Хмельницькій області.
З цих підстав, суд доходить висновку, що відповідач вірно виходив з того, що лист Управління СБУ у Хмельницькій області стосовно того, що надання дозволу на імміграцію в Україну суперечить національній безпеці та національним інтересам України, оскільки до ЄРДР внесено повідомлення про вчинення кримінального правопорушення та розпочато досудове розслідування за ознаками тяжкого злочину, передбаченого ч. 1 ст. 114 КК України (шпигунство).
При цьому, суд не може надати правової оцінки самій інформації, яка була покладена у підставу оскаржуваного рішення, оскільки орган, який її надав Управління СБУ у Хмельницькій області - не є відповідачем у справі та вимога щодо оскарження дій цього органу стосовно надання вказаної інформації як такої, що не відповідає дійсності, позивачем заявлена не була.
Також, суд зазначає, що оскільки на території України з 24.02.2022 триває військова агресія російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану, тому здійснення міграційним органом посиленого контролю у сфері дотримання іноземцями та особами без громадянства міграційного законодавства України є необхідним, виправданим, таким, у якому існує нагальна потреба та, що відповідає легітимній меті його здіснення - ефективного реагування держави на загрози її безпеці.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права, викладений в постанові Верховного Суду від 29.05.2023 у справі № 522/5683/22.
Отже, відповідач під час прийняття оскаржуваного рішення діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо доводів представника позивача про повагу до приватного та сімейного життя, слід зазначити, що позивач до приїзду в січні 2022 року постійно проживав в м. Санкт-Петербург, де має житло, займався підприємницькою діяльністю, одружений, має доньку, дружина та донька в даний час проживають в м. Санкт-Петербург, що підтверджується матеріалами справи.
Щодо ускладнень у виїзді за межі України, які пов'язані із повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України і введенням воєнного стану у зв'язку із цим, то слід зазначити указаний аргумент нівелюється загальновідомим фактом чисельного виїзду українців та осіб інших національностей, які проживали на території України, закордон з огляду на активні бойові дії.
Інші доводи та аргументи сторін враховані, проте не є такими, що спростовують вищезазначені висновки суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги необґрунтовані, не відповідають вимогам законодавства та не підлягають задоволенню.
Правові підстави для стягнення з відповідача судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (вул. Грушевського, 87,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 37864148)
Головуюча суддя Д.Д. Гнап