05 лютого 2024 року справа №320/44001/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у призначенні та виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області відповідно п. 7-1 XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нарахувати та виплатити виплаті ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що набула право на отримання грошової допомоги, ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», однак відповідач без наявних на те правових підстав відмовив у її призначенні та виплаті.
За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями Київського окружного адміністративного суду справа №320/44001/23 передана 01.12.2023 до розгляду судді Парненко В.С.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.12.2023 відкрито провадження в адміністративній справі №320/44001/23 та вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, яку отримано відповідачем в системі «Електронний суд», що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Відповідно до частини 7 статті 18 КАС України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
З аналізу наведених норм законодавства встановлено, що у випадку реєстрації учасника судового процесу в системі «Електронний суд», суд повідомляє вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі.
Суд вважає відповідача належним чином повідомленим про можливість подання відзиву у зазначені строки та належним чином повідомленим про судовий розгляд справи.
У матеріалах справи відсутній відзив на позовну заяву.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за віком.
12 листопада 2021 року позивач звернулась із заявою до відповідача, в якій просила врахування до страхового стажу періоду роботи з 07.04.1981 р. по 25.02.2015 р. для виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення на підставі ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення».
19 листопада 2021 року Листом № 12608-21734/М-02/8-1000/21 відповідач відмовив позивачу у зарахуванні до страхового стажу періоду роботи з 07.04.1981 р. по 25.02.2015 р. для виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернулась із позовною заявою до Київського окружного адміністративного суду.
23 серпня 2022 року Київським окружним адміністративним судом було винесено рішення у справі №320/2670/22, яким позовну заяву було задоволено частково, вирішено:
«Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, що полягає у відмові зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 07.04.1981 по 25.02.2015 на підставі довідки від 10.02.2015 №143.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 12.11.2021, зарахувавши до страхового стажу період роботи з 07.04.1981 по 25.02.2015 рік».
25 жовтня 2022 року позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила повторно розглянути її заяву про призначення пенсії від 12.11.2021, зарахувавши до страхового стажу період роботи з 07.04.1981 по 25.02.2015 р. та з врахуванням висновків суду.
03 листопада 2022 року відповідач листом №1000-0202-8/110668 повідомив, що Відповідачем 07.09.2022 року було оскаржено рішення від 23.08.2022 по справі №320/2670/22 з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права. У листі вказано, що судове рішення Шостого апеляційного адміністративного суду по даній справі станом на 31.10.2022 р. на адресу відповідача не надходило і що виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 23.08.2022 по справі №320/2670/22 буде розглядатися після набрання рішення Київського окружного адміністративного суду законної сили.
3 Єдиного державного реєстру судових рішень позивачу стало відомо, що 28 жовтня 2022 року Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області повернуто апелянту.
Таким чином, рішення Київського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2022 року у справі №320/2670/22 набрало чинності 28 жовтня 2022 року.
03 травня 2023 року позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила повторно розглянути питання призначення і виплати позивачу грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день й призначення на підставі ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення».
17 травня 2023 року відповідач Листом №1000-0202-8/74253 повідомив, що (дослівно):
«Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - Головне управління) розглянуло Ваше звернення, зареєстроване 03.05.2023 № 12937/М-1000-23 та повідомляє.
Ви перебуваєте на обліку в Головному управлінні та одержуєте пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі змінами, (далі - Закон № 1058-IV).
Головним управлінням, на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 23.08.2022 по справі №320/2670/22 Вам призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV з 02.10.2021.
Пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, за умови, що вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день призначення.
Повідомляємо, що грошова допомога в розмірі десяти місячних пенсій Вам не призначена, оскільки у судовому рішенні відсутні зобов'язання щодо призначення та виплати Вам грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення».
Не погодившись з даним рішенням, позивач звернулася до суду.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 10 грудня 2015 року № 1058-IV.
Відповідно до пункту 7-1 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1058-IV, особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України постановою від 23 листопада 2011 року № 1191 затвердив "Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати", (далі Порядок № 1191).
Пунктом 1 Порядку № 1191 встановлено, що цей Порядок визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та механізм її виплати.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1191, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені: переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".
Згідно із пунктами 5-7 Порядку № 1191, грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок-30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", станом на день її призначення.
Виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, встановлений статтею 44 Закону № 1058-IV.
Відповідно до частин 1, 2 статті 44 Закону № 1058-IV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Із змісту наведених правових норм вбачається, що грошова допомога, яка передбачена пунктом 7-1 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1058-IV, виплачується за таких умов:
-особа на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону № 1058-IV працює в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і має страховий стаж (для жінок-30 років) на таких посадах, а також якщо вона до цього не отримувала будь-яку пенсію;
-перелік закладів та установ державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", передбачена "Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4.11.1993 року № 909;
-виплата грошової допомоги проводиться при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV у розмірі десяти місячних пенсій за віком станом на день призначення пенсії за віком;
-призначення пенсії за віком можливе як за особистою заявою особи так і автоматично за наявності всіх необхідних обставин, обумовлених Законом;
-до призначення пенсії за віком особа не повинна була отримувати будь-яку пенсію.
Аналізуючи встановлені у справі обставини та надаючи їм правову оцінку відповідно до вказаних правових норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Відповідно до висновків, викладених у Рішенні Київського окружного адміністративного суду від 23.08.2012 року у справі № 320/2670/22.
У трудовій книжці позивача (копія додається) наявні такі записи:
07.04.1981 р. - прийнята в пологове відділення на посаду акушерки в «Міська лікарня №17 м. Донецьк»;
01.02.1990 р. - переведена на посаду старшої акушерки пологового відділення в «Міська лікарня №17 м. Донецьк»;
16.12.1998 р. - переведена на посаду медсестри по наданню невідкладної допомоги гінекологічного відділення в «Центральна міська лікарня №17 м. Донецьк» (перейменовано з «Міська лікарня № 17 м. Донецьк» 18.11.1988);
05.09.2000 р. - переведена на посаду старшої акушерки пологового відділення в «Центральна міська лікарня №17 м. Донецьк»;
22.10.2001 р. - прийнята на посаду акушерки пологового відділення в «Центральна міська лікарня №17 м. Донецьк»;
22.10.2001 р. - переведена на посаду старшої акушерки пологового відділення «Центральна міська лікарня Ме17 м. Донецьк»;
25.02.2015 р. - звільнена з посади за власним бажанням ст. 38 КзпП України з Комунальної лікувально-профілактичної установи «Центральна міська лікарня №17 м. Донецьк» (перейменовано з «Центральна міська лікарня №17 в м. Донецьк» 30.10.2002).
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 23.08.2012 року у справі № 320/2670/22 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 12.11.2021, зарахувавши до страхового стажу період роботи з 07.04.1981 по 25.02.2015.
Таким чином, рішенням суду було зобов'язано відповідача зарахувати до страхового стажу позивача період роботи з 07.04.1981 р. по 25.02.2015 р., що дає підстави для призначення і виплати позивачу грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день й призначення на підставі ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення».
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Враховуючи задоволення позову, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 1073,60 грн., підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, cуд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у призначенні та виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області відповідно п. 7-1 XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нарахувати та виплатити виплаті ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 715,70 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 08500, Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Парненко В.С.