05 лютого 2024 року справа №320/4876/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дії та зобов'язати вчинити певні дії, -
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління ПФУ у Київській області (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача з відмови у перерахунку пенсії позивачу;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з дня встановлення інвалідності з 12 січня 2022 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає що нею було направлено заяву до Начальника Білоцерківського пенсійного відділу з метою проведення перерахунку пенсії позивача починаючи з дати призначення Позивачу статусу інваліда 2-ї групи, а саме з 12.01.2022 р. Відділом обслуговування громадян № 3 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України було розглянуто заяву зареєстровану 19.07.2022 р. № 9701/К-1000-22 та було повідомлено, що на підставі поданих документів, з 21.06.2022 р. позивача було переведено на пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків. Проте, відповідачем не було розглянуто питання щодо перерахунку пенсії з дня встановлення Позивачу інвалідності. Позивач вважає, що право на призначення їй пенсії по інвалідності належить дати встановлення інвалідності, тому звернулась до суду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду 01.03.2023 (суддя Журавель В.О.) відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання (у письмовому провадженні).
24.03.2023 до суду надійшов відзив від відповідача, згідно якого останній повідомляє суд, що заперечує проти вимог позову, вважає їх безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.
13.04.2023 до суду надійшла відповідь на відзив від позивача, відповідно до якої остання повідомляє суд, що підтримує свої позовні вимоги.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 03.10.2023 за № 949/0/15-23 ОСОБА_2 було звільнено з посади судді Київського окружного адміністративного суду у зв'язку з поданням заяви про відставку.
Відповідно до частини 9 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України невирішені судові справи за вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду, що додається до матеріалів справи, передаються для повторного автоматизованого розподілу справ виключно у разі, коли суддя (якщо справа розглядається одноособово) або суддя-доповідач із складу колегії суддів (якщо справа розглядається колегіально) у визначених законом випадках не може продовжувати розгляд справи більше чотирнадцяти днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені цим Кодексом.
Частиною 14 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно з частиною 2 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
На підставі вказаного справа підлягає прийняттю до провадження, а її розгляд починається спочатку.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №320/4876/23 передано 10.01.2024 на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 відкрито провадження в адміністративній справі №320/4876/23 та вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, яку отримано відповідачем в системі «Електронний суд», що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
04.02.2022 р. ОСОБА_1 надала оригінали документів до Київської обласної державної адміністрації, що підтверджується відповідною заявою, для надання позивачу статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 та з метою отримання відповідного посвідчення.
Судом встановлено, що статус інваліда позивача було визначено 12.01.2022 р.
Позивач наголошує, що на момент подачі документів до Київської обласної державної адміністрації вона не мала можливості надати оригінали документів для переведення з пенсії за віком на пенсію по інвалідності до Пенсійного фонду України, у зв'язку із відсутністю таких документів, оскільки вони перебували в органі, який був відповідальний за надання посвідчення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1.
Управлінням соціального захисту населення було розглянуто заяву позивача від 04.02.2022 р. для можливості формування справи Позивача та направлення на розгляд комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, управлінням соціального захисту населення Білоцерківської відділу обслуговування громадян № 1 управління обслуговування громадян Головного управління пенсійного фонду України в Київській області. Справу заявниці було сформовано та направлено до департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації після одержання необхідних документів.
23.02.2022 р. спеціалістом Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради справу позивача було передано до Київської обласної державної адміністрації.
Згідно п. 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2018 р. № 551, рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів.
Проте, 24.02.2022 р. згідно з Указом № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на території України було введено воєнний стан, відповідно комісія, яка повинна була розглядати питання щодо надання позивачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 не зібралася, а рішення комісії було відсутнє.
Так, лише 31.05.2022 р. зібралася комісія, яка була відповідальна за визначення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі відповідного посвідчення. Повідомлення про готовність посвідчення позивач отримала лише 20.06.2022 р., відповідно датою видачі посвідчення було 21.06.2022 р., а тому позивач мала можливість подати документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області для призначення пенсії по інвалідності лише 21.06.2022 р., що підтверджується розпискою-повідомленням від 21.06.2022 р. № 4714.
19.07.2022 р. позивачем було направлено заяву до Начальника Білоцерківського пенсійного відділу з метою проведення перерахунку пенсії позивача починаючи з дати призначення позивачу статусу інваліда 2-ї групи, а саме з 12.01.2022 р.
Відділом обслуговування громадян № 3 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України було розглянуто заяву зареєстровану 19.07.2022 р. № 9701/К-1000-22 та було повідомлено, що на підставі поданих документів, з 21.06.2022 р. позивача було переведено на пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків. Проте, відповідачем не було розглянуто питання щодо перерахунку пенсії з дня встановлення позивачу інвалідності.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1,2 ст.30 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого ст.32 цього Закону.
Позивачу відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» належить пенсія по інвалідності з дня встановлення інвалідності, відповідно, йому належить до виплати пенсія за період встановлення інвалідності до дня призначення пенсії.
Пенсії по інвалідності призначаються в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату здоров'я, внаслідок: трудового каліцтва або професійного захворювання; загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства).
Відповідно до статті 24 Закону України «Про пенсійне забезпечення» залежно від ступеня втрати здоров'я інваліди поділяються на три групи. Причини і групи інвалідності, а також час настання інвалідності встановлюються органами медико-соціальної експертизи, що діють на підставі Положення про них, затверджуваного Кабінетом Міністрів України.
У разі коли вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані після призначення пенсії по інвалідності, пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком призначається з дня настання такого права, якщо звернення за призначенням пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого права.
Таким чином, право на призначення пенсії по інвалідності з дня встановлення інвалідності виникає, якщо таке звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Суд зазначає, що позивач не мала можливості подати усі необхідні документи вчасно, оскільки оригінали документів перебували у розпорядженні Київської обласної державної адміністрації, а посвідчення потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС, категорії 1, було видано заявниці лише 21.06.2022 р.
Таким чином суд вважає, що нездійснення перерахунку пенсії позивача, починаючи з дати призначення позивачу статусу інваліда 2-ї групи, а саме з 12.01.2022 р, є протиправним.
При цьому суд зазначає, що у позовній заяві позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії, з приводу чого суд зазначає таке.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, суд наділений правом вийти за межі позовних вимог під час ухвалення рішення у справі та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, викладене у листі від 28.07.2022 №4686-9701/К-02/8-1000/22, про відмову у перерахунку пенсії позивачу на підставі призначення позивачу статусу інваліда 2-ї групи.
При цьому суд зазначає, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, рішення та дії якого оскаржуються, не надано доказів того, що видача позивачу довідки була оскаржена або, що таке посвідчення скасоване.
Відтак, суд дійшов висновку про наявність у позивача права перерахунок та виплату пенсії позивачу з дня встановлення інвалідності з 12 січня 2022 року.
Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню судом з коригуванням обраного способу захисту.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір», позивач звільнена від сплати судового збору. У зв'язку із чим розподіл судових витрат, за наслідками розгляду даної справи, не здійснюється.
Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дії та зобов'язати вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, викладене у листі від 28.07.2022 №4686-9701/К-02/8-1000/22, про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі призначення їй статусу інваліда 2-ї групи;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з дня встановлення інвалідності з 12 січня 2022 року.
У задоволенні решти вимог позову - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Парненко В.С.