Справа № 168/100/24
Провадження № 3/168/74/24
01 лютого 2024 року смт. Стара Вижівка
Суддя Старовижівського районного суду Волинської області Сухоручко Ю.О., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовця,
який вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, якому у відповідності зі ст. 268 КпАП України роз'яснені його права, -
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №331714 від 18.01.2024 року вбачається, що 18.01.2024 року о 19 год. 59 хв. в с.Кримне по вул. Центральній ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки ВАЗ, державний номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився. Таким чином, водій ОСОБА_1 порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що 18.01.2024 року о 19 год. 59 хв. в с.Кримне по вул. Центральній керував транспортним засобом марки ВАЗ, державний номерний знак НОМЕР_1 , був зупинений працівниками поліції. На вимогу поліцейського відмовився пройти огляд з використанням спеціального технічного засобу, оскільки чекав командира та хотів у його присутності пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння. На момент приїзду командирів працівники поліції склали протокол про адміністративне правопорушення. Після цього, разом із командирами, він поїхав до закладу охорони здоров'я та пройшов огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння. Згідно з консультаційним висновком спеціаліста ОСОБА_1 - тверезий.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши в судовому засіданні матеріали справи, суд встановив, 18.01.2024 року о 19 год. 59 хв. в с.Кримне по вул. Центральній ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки ВАЗ, державний номерний знак НОМЕР_1 , на вимогу поліцейського відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу. Після чого ОСОБА_1 самостійно пройшов медичний огляд в КНП, «Старовижівська багатопрофільна лікарня» о 22 год 15 хв. 18.01.2024 року. З консультативного висновку спеціаліста вбачається, що обстежуваний ОСОБА_1 був тверезий.
Відповідно до вимог ч.4 ст.266 КУпАП, огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
З урахуванням вищенаведеного, суд бере до уваги консультативний висновок спеціаліста, оскільки огляд було здійснено до спливу двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення (підстави були вставлені 18.01.2024 року о 20 год. 19 хв. відповідно до направлення на огляд).
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
За змістом ст.9 КУпАП єдиною підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність у її діях (бездіяльності) складу адміністративного правопорушення, яким визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ч. 3 п. 24 постанови Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» при розгляді справ про адміністративні правопорушення на транспорті необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КпАП України.
Частинами 2,3 ст.266 КУпАП передбачено, що огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
В судовому засіданні був досліджений диск з відеозаписом, на якому зафіксовано, що ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду спеціальним технічним засобом на місці зупинки транспортного засобу, він просив почекати приїзду командирів та в їх присутності пройти огляд.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За таких обставин, суд приходить до переконання про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин, як відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що провадження у вказаній справі підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 36,130, 247 п. 1, 266, 284 п. 3 КУпАП,-
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП України закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Старовижівський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ю.О. Сухоручко