Постанова від 02.02.2024 по справі 522/1108/24

Справа №522/1108/24

Провадження №522/1071/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2023 року м.Одеса

Суддя Приморського районного суду м.Одеси Домусчі Л.В., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції в Одеській області щодо притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1

-за ч.3 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до адміністративних матеріалів, наданих суду 24.01.2024 року, суддя отримала 25.01.2024 року, 02.01.2024 року о 15.25 год. в м.Одесі, вул.Катерининська, 85, водій ОСОБА_1 керував мопедом Honda Dio, без д.н.з., з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме, тремтіння пальців рук, звужені зіниці очей, що не реагують на світло. Від проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку - відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.3 ст.130 КУпАП.

За вказаним фактом співробітниками поліції відносно ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №732424 від 02.01.2024 року за ч.3 ст.130 КпАП України, який підписав правопорушник ОСОБА_1 , будь-яких письмових пояснень не надавав.

У судове засідання призначене на 02.02.2024 року ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином, про причини неявки суду не повідомив. Судом вживалися заходи щодо повідомлення правопорушника про дату, час та місце розгляду справи належним чином. З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 був сповіщений про дату слухання справи працівником поліції, про що є підпис в протоколі.

Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України 10.10.2001 року №1306, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Адміністративна відповідальність за ст.130 КУпАП настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до санкції ч.3 ст.130 КпАП України, дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника.

Відповідно до вимог статей 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.

Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.266 КУпАП, огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Порядок проходження огляду на стан сп'яніння встановлений ст.266 КУпАП, а також затвердженою спільним Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерством охорони здоров'я України №1452/735 від 09.11.2015 року Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі - Інструкція).

Зокрема, відповідно до п.27 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23 грудня 2005 року №14 (із змінами, внесеними згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України №18 від 19 грудня 2008 р.), судам слід ураховувати, що відповідальність за ст.130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів. Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності. Для притягнення до відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП не має значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані сп'яніння чи під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, керувала транспортним засобом. Правопорушення вважають закінченим з того моменту, коли останній почав рухатись.

Так, згідно з п.2 Розділу І Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Відповідно до п.6 Розділу Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Судом встановлено, що 02.01.2024 року о 15.25 год. КВ взводу 1 роти 3 батальйону 1 полку УПП в Одеській області ДПП старшим лейтенантом поліції Кострицьким В.В. складено протокол серії ААД №732424 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.130 КпАП України.

Відповідно до протоколу серії ААД №732424 від 02.01.2024 року, водій ОСОБА_1 керував мопедом Honda Dio, без д.н.з., з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме, тремтіння пальців рук, звужені зіниці очей, що не реагують на світло, від проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, у зв'язку з чим було складено протокол про адміністративне правопорушення, з яким його було ознайомлено, в якому наявний його підпис, будь-яких заперечень щодо складання зазначеного протоколу ОСОБА_1 не було надано.

З відеозапису події, долученому до матеріалів справи, вбачається, що працівниками поліції було зупинено мопед Honda Dio, без д.н.з,, яким керував ОСОБА_1 , після чого поліцейськими було зазначено, що є підозри, що ОСОБА_1 має ознаки сп'яніння та йому було запропоновано пройти догляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі, на що останній відмовився, після чого відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення за порушення ним вимог п.2.5 ПДР, за що відповідальність передбачена ч.3 ст.130 КУпАП.

Також в матеріалах справи знаходиться Направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу на швидкість реакції до КНП «Одеський обласний медичний центр психічного здоров'я» ООР (КНП «ООМЦПЗ» ООР) від 02.01.2024 року, але від проходження огляду у закладі охорони здоров'я у присутності працівників поліції ОСОБА_1 відмовився.

При цьому суд звертає увагу на те, що після відмови від проходження огляду в медичному закладі на стан сп'яніння, ОСОБА_1 мав право самостійно поїхати до закладу охорони здоров'я для встановлення наявності або відсутності стану наркотичного сп'яніння працівниками медичного закладу. Проте, ОСОБА_1 таким правом не скористався, не поїхав до закладу охорони здоров'я.

Доказів щодо проходження ОСОБА_1 догляду на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі у добровільному порядку матеріали справи не містять.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки правопорушення.

Обставини правопорушення та вина правопорушника ОСОБА_1 підтверджуються наступними доказами, а саме: відеозаписом події, долученим до матеріалів справи; відсутністю пояснень на спростування зазначеної в протоколі інформації, довідкою, в якій зазначено, що відповідно до бази ІКС ІПНП «Адмінпрактика» станом на 02.01.2024 року ОСОБА_1 не отримував посвідчення водія; довідкою, в якій зазначено, що відповідно до бази ІКС ІПНП «Адмінпрактика» станом на 02.01.2024 року транспортний засіб ОСОБА_2 (не зареєстрований) належить ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , довідкою, в якій зазначено, що відповідно до бази ІКС ІПНП «Адмінпрактика» станом на 02.01.2024 року ОСОБА_1 протягом року піддавався адміністративному стягненню за ст.130 КУпАП;

Судом встановлено, що ОСОБА_1 протягом року неодноразово було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП, а саме, згідно: постанови Приморського районного суду м.Одеси від 24.04.2023 року за ч.1 ст.130 КУпАП справа №522/5250/23, якою на правопорушника накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000,00 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік; постанови Приморського районного суду м.Одеси від 07.08.2023 року за ч.5 ст.126 та ч.2 ст.130 КУпАП справа №522/11595/23, якою на правопорушника накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 40 800,00 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на п'ять років; постанови Приморського районного суду м.Одеси від 17.08.2023 року за ч.2 ст.130 КУпАП справа №522/11279/23, якою на правопорушника накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 34 000,00 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на три роки; та постановою Приморського районного суду м.Одеси від 08.12.2023 року за ч.3 ст.130 КУпАП справа №522/20318/23, якою на правопорушника накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 51 000,00 грн. з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника.

Будь-яких належних доказів щодо спростування своєї вини правопорушником ОСОБА_1 суду не надано.

Згідно ст.252 КпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Вирішуючи питання про вид і розмір адміністративного стягнення, суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

При цьому суд зазначає, що з довідки, складеної старшим інспектором ВАП УПП в Одеській області капітаном поліції Бойко М., вбачається, що відповідно до звірки з базою ІКС ІПНП «Адмінпрактика» станом на 02.01.2024 року, транспортний засіб Honda Dio (не зареєстрований) належить ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно абз.3 п.28 вищевказаного Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року N14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» - позбавлення права керувати транспортними засобами можна застосовувати тільки як основне адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених ст.121 ч.3, ст.122 ч.4, ст.122-2, ст.123 ч.3, статтями 124 і 130 КУпАП. Можливості накладати на винну особу таке стягнення як додаткове цей Кодекс не надає. Суди не вправі застосовувати його й тоді, коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не мала.

Таким чином, громадянин ОСОБА_1 підпадає під санкцію ч.3 ст.130 КУпАП, як особа, на яку накладається штрафна санкція з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, так як суд не може позбавити особу права, яким особа була вже позбавлена, а саме права керування транспортними засобами.

Обтяжуючих та пом'якшуючих відповідальність обставин, передбачених ст.ст.34, 35 КУпАП, не встановлено.

Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов до висновку, що необхідним та достатнім є вид адміністративного стягнення у вигляді накладення штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 51 000, 00 грн. з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 06.10.2011 року №3828-VI у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає також стягнення судового збору у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, яка станом на 01.01.2024 року становить 3 028,00 грн., тобто 605,60 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Керуючись ст.ст.9, 24, 27, 33, 38, ч.3 ст.130, ст.ст.221, 251, 252, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про судовий збір», -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , визнати винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.3 ст.130 КУпАП, та призначити адміністративне покарання у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 51 000 (п'ятдесят одна тисяча) гривень з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, а саме, мопед ОСОБА_2 (не зареєстрований).

Стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає за адресою: , судовий збір в дохід держави в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Роз'яснити особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, що штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення її постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м.Одеси.

Суддя Домусчі Л.В.