Постанова від 13.11.2007 по справі 2/1324-7/323

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

ПОСТАНОВА

13.11.07 Справа№ 2/1324-7/323

за позовом: ДІ з контролю за цінами у Львівській області

до відповідача: ВАТ “Укртранснафта» в особі Філії МНП “Дружба» ВАТ “Укртранснафта», м. Львів

про стягнення 2250542,70 грн.

Суддя Б.О.Білоус

Секретар судового засідання

Качур Р.П.

Представники сторін

Від позивача : не з'явився

Від відповідача : Шолок В.М., довір. № 636 від 23.12.05 року

Сторонам роз'яснено їх права і обов'язки, передбачені ст.ст. 49, 51 КАС України.

Представниками сторін заявлено клопотання про відмову від фіксації судового процесу технічними засобами та дано згоду розглядати справу по суті, відповідно до ст. 121 КАС України.

Суть спору: Заявлено адміністративний позов ДІ з контролю за цінами у Львівській області до ВАТ “Укртранснафта» в особі Філії МНП “Дружба» ВАТ “Укртранснафта», м. Львів про стягнення 2250542,70 грн.

Позивачем позовні вимоги підтримано з підстав, викладених у позові.

Відповідачем позовні вимоги заперечено, з підстав, викладених у відзиві на позов № 12/6732 від 24.10.06 року.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та заперечення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

ДІ з контролю за цінами у Львівській області проведено перевірку філії “Магістральні нафтопроводи “Дружба» ВАТ “Укртранснафта» щодо правильності застосування тарифів на транспортування магістральним трубопроводами нафти, нафтопродуктів, аміаку та етилового спирту, що поставляються споживачам України за період 2005-травень 2006 р.

За наслідками перевірки прийнято акт № 000694 від 20.06.06 року. На підставі акту № 000694 від 20.06.06 року прийнято рішення № 88 від 27.06.06 року Державної інспекцією з контролю за цінами у Львівській області застосовано економічні санкції до ВАТ “Укртранснафта» у розмірі 2250542,70 грн. за порушення державної дисципліни цін -завищення тарифу на транспортування нафти магістральним проводом “НПС “Долина» -НПК “Галичина».

З акту випливає, що згідно актів виконання послуг та звірки взаєморозрахунків між філією “Магістральні нафтопроводи “Дружба» ВАТ “Укртранснафта» та замовником по транспортуванню нафти протягом 2005 року стягується ВАТ “Укртанснафта» з замовників завищена плата за послуги з транспортування нафти магістральним нафтопроводом НПС “Долина» -НПК “Дрогобич», а саме в розмірі 22,80 грн. за одну тону без ПДВ замість 5,30 грн. за одну тону без ПДВ, затвердженої Постановою НКРЕ від 22.01.03 року № 56 одночасно з оплатою послуг по транспортуванню нафти магістральним нафтопроводом стягує оплату за послугу з утримання в робочому стані нафтопроводу Долина-Дрогобич. Тариф на цю послугу ВАТ “Укртранснафта» затверджено 22.11.04 року в розмірі 17,50 грн. за одну тону без ПДВ.

Також в акті зазначено, що згідно укладених договорів про надання послуг по транспортуванню та зберіганню нафти предметом договору є надання послуг по транспортуванню нафти та надання послуг по зберіганню нафти. Утримання в робочому стані магістрального нафтопроводу як послуга не передбачена умовами укладених договорів на транспортування та зберігання нафти. В результаті застосування тарифу в розмірі 22,80 грн. за одну тону без ПДВ (в тому числі 5,30 грн. за одну тону без ПДВ -тариф на транспортування нафти магістральним нафтопроводом НПС “Долина» -НПК “Дрогобич» та 17.50 грн. за одну тону без ПДВ- тариф на утримання в робочому стані нафтопроводу замість регульованого тарифу в розмірі 5,30 грн. за одну тону без ПДВ), чим порушено Постанову НКРЕ від 22.01.03 року № 56. Необгрунтовано отримана виручка ВАТ “Укртранснафта» за послуги з транспортування нафти магістральним нафтопроводом за період січень-грудень 2005 року становить 1742149,40 грн., в тому числі за період травень-грудень 2005 року 750180,90. У вказаній сумі застосовано до позивача санкції відповідно до ст. 14 Закону України “Про ціни і ціноутворення».

Надавши оцінку надами сторонами доказам, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позову з огляду на наступне.

Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області не було дотримано загальних принципів проведення перевірок, а саме: не дотримано положень “Порядку проходження матеріалів перевірок в Держінспекції Мінекономіки України», встановленого Міністерством економіки України 14.05.97 року. Зокрема, пунктом 4 вказаного порядку зазначено, що в акті має бути відображено факт виявлених порушень законодавчих та інших нормативних актів щодо встановлення та застосування цін.

Рішення № 88 про застосування санкцій до ВАТ “Укртранснафта» за завищення тарифу на транспортування нафти магістральним нафтопроводом в розмірі 22,80 грн.замість 5,30 грн. за одну тону не відповідає договору № 04-25/ЛВУ від 29.06.05 року.

В договорі (додаток № 1) встановлений тариф на транспортування по нафтопроводу Долина-Дрогобич 5,30 грн. за одну тону брутто нафти, що відповідає тарифу встановленому НКРЕ. Оплата за підтримку нафтопроводу в робочому стані в розмірі 17,50 грн. не входить в тариф по транспортуванню нафти. Проте, ця оплата передбачена умовами договору погодженому сторонами, якими погоджено також і проведення цієї оплати одночасно з оплатою послуг по транспортуванню нафти.

За весь період дії договорів з боку контрагентів ВАТ “Укртанснафта» жодного разу не було претензій щодо оплати зазначених додаткових послуг, тобто такі послуги передбачені в договорі за взаємною згодою сторін і оплата за них використовується для підтримання державного об'єкту в належному технічному стані.

Тариф на транспортування нафти -5,30 грн. і погоджена сторонами оплата за підтримку нафтопроводу в робочому стані в розмірі 17,50 грн. не поєднуються поняттям послуг по транспортуванню нафти, а є окремо визначеними платами за транспортування нафти і оплати за підтримку нафтопроводу в робочому стані. Це наведено і в акті перевірки № 000694 від 20.06.06 року, де вказано, що тариф на цю послугу затверджено ВАТ “Укртранснафта» 22.11.04 року в розмірі 17,50 грн. за одну тонну без ПДВ.

Однак, в аткі перевірки і в рішенні про застосування санкцій до ВАТ “Укртранснафта» ці окремо визначені договором оплати названо тарифом за транспортування нафти, що не відповідає договору і фактичним обставинам. Оплата послуг по транспортуванню нафти проводилась за вказаний період перевірки в розмірі встановленого тарифу -5,30 грн. за одну тону. Оплата за підтримку нафтопроводу в робочому стані в розмірі 17,50 грн. проводилась відповідно до умов договору (додаток № 1) погоджених сторонами і перевіркою не встановлено порушень при погодженні вартості оплати за підтримку нафтопроводу в робочому стані.

Відповідно до наведеного санкції за порушення тарифу по транспортуванню нафти по нафтопроводу Долина-Дрогобич застосовано безпідставно, а тому позов про стягнення з відповідача 2250542,70 грн. не підлягає до задоволення.

На підставі вищенаведеного, керуючись п.2-1, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень та ст.ст. 4, 6, 14, 17, 104, 167, 168, 158-163, 167-168 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 року № 2747-IV (із змінами та доповненнями), господарський суд -

ПОСТАНОВИВ :

В позові відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Білоус Б.О.