П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
05 лютого 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/21264/23
Головуючий в 1 інстанції: Бутенко А.В.
Місце та час укладення судового рішення «--:--», м. Одеса
Повний текст судового рішення складений 14.09.2023р.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Єщенка О.В., Яковлєва О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною бездіяльність, визнання протиправною та скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії, -
15.08.2023р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання протиправною бездіяльність державних виконавців Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) щодо виконавчих дій в рамках виконавчого провадження №69548218, відповідно до приписів Закону України «Про виконавче провадження»; визнання протиправною та скасування постанови від 09.08.2023р. про закінчення виконавчого провадження №69548218; зобов'язання поновити виконавче провадження №69548218 та вчинити дії відповідно до приписів Закону України «Про виконавче провадження» щодо примусового виконання рішення суду в повному обсязі в частині виплати доплати до перерахованої пенсії у сумі 53617,35грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що головним державним виконавцем протиправно закінчено виконавче провадження №69548218, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не виконано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.02.2022р. у справі №420/24595/21 в повному обсязі.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.09.2023р. позов задоволений частково; визнано протиправними дії Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) щодо закінчення виконавчого провадження №69548218 на підставі п.11 ч.1 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження»; визнано протиправною та скасовано постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про закінчення виконавчого провадження від 09.08.2023р. №69548218; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції, при вирішенні справи норм матеріального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.
Апелянт зазначає, що державним виконавцем правомірно винесено оскаржувану постанову про закінчення виконавчого провадження, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області фактично виконано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.02.2022р. у справі №420/24595/21.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.02.2022р. у справі №420/24595/21 (набрало сили 28.03.2022р.) визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019р. на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ЮО102508 від 29.09.2021р., виданої на померлого ОСОБА_2 , станом на 05.03.2019р. у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.04.2019р. перерахувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ЮО102508 від 29.09.2021р., виданої на померлого ОСОБА_2 , станом на 05.03.2018р. у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992р №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та виплатити з урахуванням раніше виплачених сум.
20.06.2022р. Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №420/24595/21. /а.с.25-26/
Постановою старшого державного виконавця від 02.08.2022р. ВП №51925714 відкрито виконавче провадження №69548218 з виконання вищезазначеного виконавчого листа. Повідомлено боржника про необхідність виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. /а.с.65-66/
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 22.08.2022р. №1500-0505-5/84486 повідомлено Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про те, що управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.02.2022р. у справі №420/24595/21 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019. Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.04.2019р. по 31.07.2022р. в сумі 53617,35грн. буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України. /а.с.69-71/
Постановою в.о. начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 26.09.2022р. ВП №69548218 накладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф у розмірі 5100грн. за невиконання рішення суду у повному обсязі. /а.с.72-73/
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09.11.2022р. (набрало законної сили 20.12.2022р.) у справі №420/14505/22 відмовлено у задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови від 26.09.2022р. №69548218 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області штрафу в сумі 5100грн. /а.с.29-34/
12.12.2022р. старшим державним виконавцем складено акт про невиконання боржником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.02.2022р. у справі № 420/24595/21. /а.с.28/
Постановою старшого державного виконавця від 15.12.2022р. ВП №69548218 накладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф у розмірі 10200грн. за повторне невиконання рішення суду у повному обсязі.
21.12.2022р. старшим державним виконавцем направлено до Головного управління Національної поліції в Одеській області повідомлення про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст.382 Кримінального кодексу України. /а.с.35-36/
30.06.2023р. старший державний виконавиць звернувся до суду із заявою про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.02.2022р. у справі №420/24595/21, а саме на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 нарахованої доплати пенсії за період з 01.04.2019р. по 31.07.2022р. в сумі 53617,35грн.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2023р. у справі №420/24595/21 відмовлено у задоволенні заяви державного виконавця про встановлення чи зміну способу і порядку виконання виконавчого листа №420/24595/21.
07.07.2023р. до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області направлена вимога державного виконавця щодо надання інформації про стан виконання виконавчого листа 420/24595/21, виданого 20.06.2022р. Одеським окружним адміністративним судом.
19.07.2023р. до відділу надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на вимогу державного виконавця, аналогічний за змістом листа від 22.08.2022р. №1500-0505-5/84486. /а.с.95-97/
Постановою головного державного виконавця від 09.08.2023р. закінчено виконавче провадження №69548218 на підставі п.11 ч.1 ст. 39, ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження». /а.с.100-101/
Не погоджуючись з постановою про закінчення виконавчого провадження від 09.08.2023р. ВП №69548218, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Перевіривши матеріали справи, судова колегія приходить до наступних висновків.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016р. №1404-VIII (надалі - Закон України №1404-VIII).
Згідно ст.1 Закону України №1404-VІІІ виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Підпункт 1 ч.1 ст.3 Закону України №1404-VІІІ передбачає, що підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Виконавчий документ передбачає відповідні вимоги, які він має містити, зокрема, у виконавчому документі зазначаються резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень (п.5 ч. 1 ст. 4 Закону України №1404-VІІІ).
Згідно ч.1 ст.13 Закону України №1404-VІІІ під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Частинами 1, 2, 3 ст.18 Закону України №1404-VІІІ передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов'язаний: 1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; 2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; 3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання; 4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; 5) роз'яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов'язки.
Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, зокрема: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну; здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом.
Частина 4 даної статті визначає, що вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Відповідно до п.11 ч.1 ст.39 Закону України №1404-VІІІ виконавче провадження підлягає закінченню, зокрема, у разі надіслання виконавчого документа до суду, який його видав, у випадку, передбаченому ч.3 ст.63 цього Закону.
Частиною 1 ст.63 Закону України №1404-VІІІ встановлено, що за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Згідно з ч.2 ст.63 Закону України №1404-VІІІ у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України №1404-VІІІ виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Частина 1 ст.40 Закону України №1404-VІІІ передбачає, що у разі закінчення виконавчого провадження (крім закінчення виконавчого провадження за судовим рішенням, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також, крім випадків не стягнення виконавчого збору або витрат виконавчого провадження, не стягнення основної винагороди приватним виконавцем), повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв'язку із закінченням виконавчого провадження.
Виконавче провадження, щодо якого винесено постанову про його закінчення, не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом.
Як вбачається з постанови від 09.08.2023р. ВП №69548218, виконавче провадження закінчено на підставі п.11 ч.1 ст.39, ст.40 Закону України «Про виконавче провадження». /а.с.100-101/
Отже, предметом спору у даній справі є правовідносини щодо прийняття державним виконавцем постанови про закінчення виконавчого провадження відповідно до п.11 ч.1 ст.39 Закону України №1404-VIII.
Так, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 22.08.2022р. №1500-0505-5/84486 повідомило Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про те, що управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.02.2022р. у справі №420/24595/21 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019. Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.04.2019р. по 31.07.2022р. в сумі 53617,35грн. буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України. /а.с.69-71/
З метою примусового виконання рішення суду, постановою в.о. начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 26.09.2022р. ВП №69548218 накладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф у розмірі 5100грн. за невиконання рішення суду у повному обсязі. /а.с.72-73/
12.12.2022р. старшим державним виконавцем складено акт про невиконання боржником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.02.2022р. у справі № 420/24595/21. /а.с.28/
Постановою старшого державного виконавця від 15.12.2022р. ВП №69548218 повторно накладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф у розмірі 10200грн. за невиконання рішення суду у повному обсязі.
21.12.2022р. старшим державним виконавцем направлено до Головного управління Національної поліції в Одеській області повідомлення про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст.382 Кримінального кодексу України. /а.с.35-36/
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2023р. у справі №420/24595/21 відмовлено у задоволенні заяви державного виконавця про встановлення чи зміну способу і порядку виконання виконавчого листа №420/24595/21.
19.07.2023р. до відділу надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на вимогу державного виконавця, аналогічний за змістом листа від 22.08.2022р. №1500-0505-5/84486. /а.с.95-97/
На основі цих фактів державний виконавець дійшов висновку щодо вжиття усіх заходів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», за результатами яких і прийняв постанову про закінчення виконавчого провадження.
Разом з тим, з аналізу правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, слідує, що закінчення виконавчого провадження на підставі п.11 ч.1 ст.39 Закону України №1404-VIII можливе у разі настання випадку, визначеного ч.3 ст.63 Закону України №1404-VIII, яка, у свою чергу, регламентує порядок виконання рішень немайнового характеру. У справі, що розглядається, судове рішення, яке примусово виконується, містить зобов'язання здійснити перерахунок та виплату особі пенсії, що виключає його приналежність до рішень немайнового характеру.
Також колегія суддів наголошує, що ч.3 ст.63 Закону України №1404-VIII встановлює обов'язок виконавця закінчити виконавче провадження лише у випадку неможливості здійснення примусового виконання рішення немайнового характеру без участі боржника.
Окрім того, враховуючи приписи ст.370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, а його невиконання - тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до п.1 ч.3 ст.2 КАС України однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства є верховенство права. Згідно із вказаним принципом людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
17.07.1997р. Україна ратифікувала Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, яка відповідно до ч.1 ст.9 Конституції України стала частиною національного законодавства України.
Міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства. Отже, Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод є частиною національного законодавства України відповідно до положень ст.9 Конституції України.
За змістом ст.32 Конвенції про захист прав і основоположних свобод (далі - Конвенція) людини питання тлумачення і застосування Конвенції належить до виключної компетенції Європейського суду, який діє відповідно до Конвенції, тобто рішення Європейського суду є невід'ємною частиною Конвенції як практика її застосування і тлумачення.
Предметом регулювання Конвенції є захист основних прав і свобод особи, що передбачає пряму дію норм Конвенції.
Пунктом 1 ст.6 Конвенції кожному гарантовано право на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру.
Європейський суд з прав людини у рішенні «Юрій Миколайович Іванов проти України» наголосив на тому, що право на суд, захищене статтею 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок.
У такому контексті відсутність у заявника можливості домогтися виконання судового рішення, винесеного на його користь, становить втручання у право на мирне володіння майном. Відповідно, необґрунтовано тривала затримка у виконанні обов'язкового для виконання судового рішення може становити порушення Конвенції. Обґрунтованість такої затримки має оцінюватися з урахуванням, зокрема, складності виконавчого провадження, поведінки самого заявника та компетентних органів, а також суми і характеру присудженого судом відшкодування.
Саме на державу покладено обов'язок дбати про те, щоб остаточні рішення, винесені проти її органів, установ чи підприємств, виконувалися відповідно до зазначених вище вимог Конвенції. Держава не може виправдовувати нестачею коштів невиконання судових рішень, винесених проти неї або проти установ чи підприємств, які перебувають в державній власності або контролюються державою. Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади.
Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що у таких категоріях справ, коли державні органи належним чином сповіщені про наявність судового рішення, вони мають вживати всіх належних заходів для його виконання або направлення до іншого органу для виконання. Сама особа, на користь якої ухвалено рішення, не повинна ще займатись ініціюванням виконавчих процедур.
ЄСПЛ констатував, що невиконання рішення є втручанням у право особи на мирне володіння майном, викладене у першому реченні пункту 1 статті 1 Протоколу №1 Конвенції (справи «Войтенко проти України», «Горнсбі проти Греції»).
Крім того, ЄСПЛ неодноразово наголошував, що у разі, якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс («Піалопулос та інші проти Греції», «Юрій Миколайович Іванов проти України», «Горнсбі проти Греції»).
Варто також зауважити, що у справах «Шмалько проти України», «Іммобільяре Саффі проти Італії» ЄСПЛ констатував, що невиконання судового рішення не може бути виправданим внаслідок недоліків законодавства, які унеможливлюють його виконання. Державні органи не можуть посилатися і на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань (до прикладу справа «Сук проти України»).
Отже, виконання судового рішення як завершальна стадія судового провадження є невід'ємним елементом права на судовий захист, передбаченого ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, складовою права на справедливий суд.
При цьому, накладення на боржника повторного штрафу та звернення до правоохоронних органів із поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності є лише заходами з метою притягнення до відповідальності боржника за невиконання без поважних причин виконавчого документа.
За цією позицією накладення штрафів та внесення подання (повідомлення) правоохоронним органам не є достатніми заходами виконання рішення суду, якщо при цьому відсутні докази, які б підтверджували факт реального виконання судового рішення чи вжиття вичерпних заходів з його виконання. Тож звернення з таким повідомленням до правоохоронних органів не є підставою для висновку про те, що державним виконавцем ужито всіх можливих заходів для виконання рішення суду та встановлено неможливість його виконання.
Направлення повідомлення про притягнення до кримінальної відповідальності боржника, не є останньою дією після вчинення державним виконавцем усіх можливих дій із виконання рішення суду, після якої державний виконавець повинен винести постанову про закінчення виконавчого провадження, а свідчить лише про вжиття ним передбачених Законом заходів щодо повідомлення уповноважених органів про невиконання обов'язкового рішення суду.
Отже, розглядаючи адміністративний позов про законність дій державного виконавця органу виконавчої служби, слід враховувати, що Законом України №1404-VIII на виконавця покладено функції із забезпечення виконання обов'язкового рішення суду, на виконання якого останній має вжити усі передбачені Законом України №1404-VIII заходи в межах встановлених повноважень.
Крім того, слід зазначити, що за наслідками прийняття оскаржуваної постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження рішення суду не лише залишилось невиконаним, а й не буде виконаним у майбутньому, що суперечить основним завданням виконавчого провадження.
У свою чергу, постанова державного виконавця про закінчення виконавчого провадження винесена передчасно й за відсутності доказів, які б підтверджували факт реального виконання судового рішення чи вжиття вичерпних заходів з його виконання.
Враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог в частині скасування постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про закінчення виконавчого провадження.
Дана правова позиція викладена у відповідності до постанови Верховного Суду від 26.10.2023р. у справі №420/1511/23.
На підставі викладеного, суд першої інстанції при вирішенні справи повно дослідив обставини справи та правильно застосував норми матеріального закону, тому рішення суду першої інстанції в порядку ст.316 КАС України підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст.311, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, -
Апеляційну скаргу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2023 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.
Суддя-доповідач А.В. Крусян
Судді О.В. Єщенко О.В. Яковлєв