05 лютого 2024 року м. Дніпросправа № 160/14373/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Національної поліції України,
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2023 року (суддя Златін С.В.)
у справі № 160/14373/23
за позовом ОСОБА_1 ,
до Національної поліції України,
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Національної поліції України, в якому просив:
визнати протиправними дії Національної поліції України щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 .
зобов'язати Національну поліцію України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подання про призначення пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ч. 1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відносно ОСОБА_1 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2022 у справі № 160/22408/21, наказом Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України видано наказ від 14.02.2023 № 3 о/с, яким позивачу зараховано до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, в пільговому обчисленні, сформовану за періоди служби в підрозділах карного розшуку органів внутрішніх справ, підрозділах боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ з 04.10.1999 до 01.07.2011 та з 02.04.2013 до 12.08.2014 з розрахунку один місяць служби за півтора місяці та установлено вислугу років для призначення пенсії станом на 08.08.2019 - 26 років 04 місяці 23 дні. 20.02.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням пільгової вислуги років відповідно до наказу від 14.02.2023 № 3 о/с. Проте, листом від 20.03.2023 пенсійним органом повідомлено, що оскільки рішенням суду від 11.03.2022 у справі № 160/22408/21 не було зобов'язано пенсійний орган вчинити дії щодо позивача, тому для призначення пенсії за вислугу 26 років відповідно до п.«а» ст.12 Закону № 2262 за наявними документами підстави відсутні. Після чого позивач звернувся до Національної поліції України із вимогою підготувати всі необхідні документи, передбачені Порядком №3-1, але відповідачем протиправно відмовлено в підготовці, оформлені необхідних для призначення пенсії за вислугу років документів.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2023 року адміністративний позов задоволено.
Суд першої інстанції виходив з того, що на момент звільнення позивача з поліції (08.08.2019) уповноваженим органом підготовлено пакет документів з невірним розрахунком спеціального стажу, а отже, у зв'язку з виконанням уповноваженим органом рішення суду від 11.03.2022 у справі № 160/22408/21, відповідач повинен був підготувати не лише наказ із зазначенням вірного розрахунку вислуги років, а весь пакет документів станом на момент звільненням позивача, передбачений п. 2 розділу ІІ Порядку № 3-1. Суд зазначив, що враховуючи підготовку уповноваженим органом документів в неналежному вигляді первинно, у відповідача виникає обов'язок щодо підготовки та направлення до органів пенсійного фонду документів для призначення пенсії за вислугу років позивача .
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій із посиланням на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, неправильне застосування норм матеріального права та неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняте нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Скаржник вважає помилковим висновок суду першої інстанції, що на виконання рішення суду у справі № 160/22408/21 уповноважений орган, яким у спірних правовідносинах є ПНУ, повинен був підготувати весь пакет документів станом на момент звільнення позивача, передбачений п.2 розділу ІІ Порядку № 3-1. Відповідач на звернення позивача повідомив, що до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було надіслано витяг з наказу від 14.02.2023 № 3 о/с, а для проведення перерахунку пенсії позивача у зв'язку із зміною вислуги років позивачу необхідно звернутись з відповідною заявою до пенсійного органу. Відповідач зазначає, що у зв'язку з виданням наказу ДЗЕ ПНУ від 14.02.2023 № 3 о/с про зарахування позивачу до календарної вислуги років із зарахуванням вислуги в пільговому обчисленні у позивача виникло право на переведення його з одного виду пенсії на інший, а саме: в пенсії за вислугу років на підставі п. «б» ч.1 ст.12 Закону на пенсію за вислугу років на підставі п. «а» ч.1 ст.12 Закону. Оскільки порядок переведення з одного виду пенсії на інший є відмінним від призначення пенсії, уповноваженим органом щодо здійснення будь-яких подальших дій після призначення особі пенсії є виключно органи пенсійного фонду, тому позивачем обрано неналежний спосіб захисту своїх прав.
Позивач проти задоволення апеляційної скарги заперечує, просить залишити рішення суду першої інстанції без змін як законне та обґрунтоване. Позивач зазначає, що оскільки відповідно до наказу від 14.02.2023 № 3 о/с позивачу установлено вислугу років для призначення пенсії станом на 08.08.2019, відтак позивач має право на призначення пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ст.12 Закону № 2262 з 09.08.2019, а не на переведення з одного виду пенсії на інший.
Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив службу в Департаменті захисту економіки Національної поліції України, наказом Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 31.07.2019 № 236 о/с «По особовому складу» звільнений зі служби в поліції відповідно до п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію України» (за власним бажанням) з 08.08.2019.
Як зазначено у цьому наказі від 31.07.2019 № 236 о/с, станом на день звільнення позивача зі служби стаж його служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції складає 19 років 10 місяців 04 дні, страховий стаж для призначення пенсії - 32 роки 03 місяці 09 днів.
Після звільнення з Національної поліції України позивачу була призначена пенсія за вислугу років на підставі п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII у розмірі 57% грошового забезпечення позивача.
Позивач, не погоджуючись з діями Департаменту захисту економіки Національної поліції України щодо не зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, звернувся до суду з позовом про оскарження таких дій.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2022 у справі № 160/22408/21, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2023 року, визнано протиправними дії Департаменту захисту економіки Національного поліції України щодо не зарахування ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за періоди служби у підрозділах карного розшуку органів внутрішніх справ, підрозділах боротьби з економічною та організованою злочинністю органів внутрішніх справ з 04.10.1999 по 01.07.2011 та з 02.04.2013 по 12.08.2014, з розрахунку один місяць служби за півтора місяця.
Зобов'язано Департамент захисту економіки Національного поліції України зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди служби у підрозділах карного розшуку органів внутрішніх справ, підрозділах боротьби з економічною та організованою злочинністю органів внутрішніх справ з 04.10.1999 року по 01.07.2011 року та з 02.04.2013 року по 12.08.2014 року, з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, та здійснити відповідний перерахунок вислуги років ОСОБА_1 .
На виконання вищезазначеного рішення суду Департаментом захисту економіки Національного поліції України видано наказ від 14.02.2023 № 3 о/с, яким позивачу зараховано до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії за вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди служби в підрозділах карного розшуку органів внутрішніх справ, підрозділах боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ з 04.10.1999 до 01.07.2011 та з 02.04.2013 до 12.08.2014 з розрахунку один місяць служби за півтора місяці та установлено вислугу років для призначення пенсії станом на 08.08.2019 - 26 років 04 місяці 23 дні.
20.02.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням вислуги років в пільговому обчисленні відповідно до наказу від 14.02.2023 № 3 о/с.
Листом від 20.03.2023 № 10566-6606/Ш-01/8-0400/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено позивача, що оскільки рішенням суду від 11.03.2022 у справі № 160/22408/21 не зобов'язано пенсійний орган вчинити дії щодо позивача, тому для призначення пенсії за вислугу 26 років відповідно до п. «а» ст.12 Закону № 2262-ХІІ за наявними документами підстави відсутні.
20.04.2023 позивач звернувся до Національної поліції України із заявою, в якій просив підготувати всі необхідні документи, передбачені Положенням 3-1, у зв'язку з тим, що згідно Закону № 2262-ХІІ на момент звільнення 08.08.2019 позивач має право на призначення/перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 50%.
Листом від 22.05.2023 №Ш-344/48-2023 відповідач повідомив позивача, що Національною Поліцією України супровідним листом від 16.03.2023 №22/44 витяг з наказу ДЗЕ НПУ від 14.02.2023 № 3 о/с надіслано до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області для розгляду в установленому порядку.
Одночасно позивачу повідомлено з посиланням на п.3 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 № 10-1), що для проведення перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною вислуги років позивачу необхідно звернутися з відповідною заявою до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області.
Не погоджуюсь з такою відмовою, позивач звернувся до суду з цим позовом.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
За правилом ст.1-1 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Відповідно до ч.1 ст.48 Закону №2262-ХІІ заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1.
Відповідно до п.2 розділу І Порядку № 3-1, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.
Документи, які додаються до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності, визначені п.2 розділу ІІ Порядку № 3-1.
Відповідно до п.1, 2 розділу ІІІ Порядку № 3-1 уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії.
Уповноважений орган (структурний підрозділ) надає допомогу особі в одержанні необхідних для призначення пенсії документів.
У разі якщо підготовлено не всі необхідні документи для призначення пенсії, то подаються наявні, а документи, яких не вистачає, подаються додатково.
Виходячи з аналізу наведених норм в контексті спірних правовідносин, на Національну поліцію України як уповноважений орган покладено обов'язок щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсію, необхідних для призначення пенсії документів.
В спірному випадку судом першої інстанції правильно встановлено, що під час звільнення позивача, уповноваженим органом невірно розрахована вислуга років позивача (19 років 10 місяців 04 дні), що стало предметом судового оскарження в межах справи №160/22408/21.
З прийняттям рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2022 у справі № 160/22408/21 поновлено право позивача на визначення вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, в пільговому обчисленні.
На виконання рішення суду від 11.03.2022 у справі № 160/22408/21 уповноваженим органом видано наказ від 14.02.2023 №3 о/с, відповідно до якого вислуга років позивача перерахована та станом на 08.08.2019 складає 26 років 04 місяці 23 дні, що дає право позивачу на призначення пенсії на підставі п. «а» ст.12 Закону №2262-ХІІ з дня, наступного після звільнення зі служби в поліції, а саме: з 09.08.2019.
Отже, суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, що Департаментом захисту економіки Національної поліції України, відповідно до п. 2 розділу ІІ Порядку № 3-1 підготовлено пакет документів для призначення пенсії позивачу з невірно розрахованою вислугою років, що призвело до недостатності спеціального стажу та, як наслідок, призначення пенсії за вислугу років на підставі п. «б» ст. 12 Закону №2262-ХІІ, а не п. «а» ст.12 цього Закону, як належало.
Наведені обставини є свідченням наявності у позивача права на призначення пенсії за вислугу років на підставі п. «а» ст.12 Закону № 2262-ХІІ з 09.08.2019, а не на переведення з одного виду пенсії на інший, як помилково вважає відповідач.
Таким чином, з метою поновлення права позивача на належне пенсійне забезпечення відповідач повинен був підготувати не лише наказ із зазначенням вірного розрахунку вислуги років, а весь пакет документів, передбачений п. 2 розділу ІІ Порядку № 3-1, станом на момент звільнення позивача.
Невиконання відповідачем такого обов'язку свідчить про протиправність оскаржуваних дій відповідача, у зв'язку з чим суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Суд першої інстанції під час розгляду даної справи повно дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення про задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Національної поліції України залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2023 року у справі № 160/14373/23 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Н.А. Бишевська
суддя Я.В. Семененко