05 лютого 2024 р. Справа № 480/4196/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Спаскіна О.А.,
Суддів: Любчич Л.В. , Присяжнюк О.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.09.2023, головуючий суддя І інстанції: А.Б. Діска, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021 по справі №480/4196/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Сумській області
про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Сумській області, в якому просив:
- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Сумській області у перерахунку та зарахуванні ОСОБА_1 пільгової вислуги років до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби";
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 відповідно до ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 20.03.2002 до 27.07.2011, із розрахунку один місяць служби за півтора місяця та за період з 24.11.2014 по 23.12.2014 із розрахунку один місяць служби за три, до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 відповідно до ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію" до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, період пільгової вислуги років, сформованої за період з 20.03.2002 до 27.07.2011, із розрахунку один місяць служби за півтора місяця та за період з 24.11.2014 по 23.12.2014 із розрахунку один місяць служби за три;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області оформити та направити необхідні документи до відповідного органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу за період з 20.03.2002 до 27.07.2011, із розрахунку один місяць служби за півтора місяця та за період з 24.11.2014 по 23.12.2014 із розрахунку один місяць служби за три.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, позивач, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що реалізація права на обчислення пільгової вислуги років, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», здійснюється з моменту їх вступу на службу до моменту скасування такої пільги постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 та визнання такими, що втратили чинність деяких постанов Кабінету Міністрів України (постанова набрала чинності 27.07.2011). Таким чином, позивач має право на зарахування вислуги в пільговому обчисленні, сформовану за період з 20.03.2002 до 27.07.2011, із розрахунку один місяць служби за півтора місяця та за період з 24.11.2014 по 23.12.2014 із розрахунку один місяць служби за три, до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач не погоджується з доводами викладеними в апеляційній скарзі, оскільки вважає їх необґрунтованими та безпідставними, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, спірне рішення без змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів вислухавши суддю доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, дослідивши письмові докази по справі, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що відповідно до витягу з наказу начальника Головного управління Національної поліції в Сумській області від 30.07.2022 № 287-ОС, майора поліції ОСОБА_1 , начальника оперативно-пошукового відділу управління карного розшуку Головного управління Національної поліції в Сумській області, відповідно до пунтку 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» з 30 липня 2022 року звільнено зі служби в поліції.
У даному наказі зазначено, що стаж служби позивача в поліції на 30 липня 2022 року складає - 22 роки 03 місяці 12 днів: ЗСУ - 01 р., 04 м., 16 д; ОВС - 14 р., 02 м., 03 д; НПУ - 06 р., 08 м., 23д.
У пільговому обчисленні строк служби позивача відповідачем не розраховувався.
Позивач звертався до відповідача із заявою від 22.02.2023, в якій просив оформити та направити необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проте листом від 13.03.2023 № 12/С-30 Головне управління Національної поліції в Сумській області відмовило у задоволенні заяви позивача про підготовку документів, необхідних для призначення пенсії за вислугу років на умовах, визначених статтею 12 Закону № 2262 та повідомило, що працівникам, які проходили службу в Національній поліції України на посадах молодшого, середнього і вищого складу поліції і які не мають календарної вислуги років для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" проведення обрахування періодів служби, які зараховуються до вислуги років для визначення розміру пенсії особам на пільгових умовах нормативно-правовими документами не передбачено та не здійснюється.
Обчислення календарної вислуги років для призначення пенсії проводиться при підготовці розрахунку вислуги років для призначення пенсії при звільненні, відносно особи, яка має право на призначення пенсії за вислугу років, згідно чинного законодавства. До вже визначеної законодавством календарної вислуги років додатково зараховуються періоди служби на пільгових умовах для визначення розміру пенсії, якщо такі є, що дають право на збільшення процентів відповідних сум грошового забезпечення до розміру пенсії. На день звільнення зі служби в поліції позивач не мав календарної вислуги років для призначення пенсії - 25 років і більше, як це передбачено ст. 12 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тому підстав обрахування календарної вислуги років для призначення пенсії та періодів служби на пільгових умовах немає.
Позивач, вважаючи протиправною відмову відповідача щодо оформлення та направлення відповідних документів до пенсійного органу для призначення пенсії, звернувся до суду з позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що окільки календарна вислуга років позивача станом на час звільнення становила менше 25 років, у відповідача відсутні підстави для оформлення та надсилання відповідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. "а" ст. 12 Закону № 2262-ХІІ.
При цьому судом не можуть бути враховані правові висновки, викладені Верховним Судом у постановах від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а, від 14.04.2021 у справі №480/4241/18, оскільки такі висновки було зроблено за іншого правового регулювання спірних правовідносин.
Також суд зазначив, що відповідно до вимог статті 78 Закону України "Про Національну поліцію", до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки зараховуються, крім іншого, служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду, військова служба в Збройних Силах України, служба в органах внутрішніх справ України. Відповідачем при розрахунку стажу позивача було зараховано до стажу служби в поліції періоди з 20.03.2002 до 27.07.2011 та з 24.11.2014 по 23.12.2014. При цьому, підстав для зарахування такого стажу в пільговому обчисленні у відповідача немає.
Суд апеляційної інстанції частково не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разу повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсія за вислугу років призначається:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 12 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції. Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Згідно пунктів «б», «в» статті 17 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні. Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції. Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ. Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Приписами статті 17 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону № 2262- XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.
Отже, Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно- правових актів.
На виконання вищезазначених вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України постановою від 17.07.1992 № 393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі - Порядок № 393), яким встановлено, які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.
Згідно п. 2 Порядку № 393 до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам, зазначеним у пункті “ж” статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, під час призначення пенсії згідно з пунктом “а” статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п'яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ. Національної поліції. Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.
Судовим розглядом встановлено, що відповідно до витягу з наказу начальника Головного управління Національної поліції в Сумській області від 30.07.2022 № 287-ОС, зазначено, що стаж служби позивача в поліції на 30 липня 2022 року складає - 22 роки 03 місяці 12 днів: ЗСУ - 01 р., 04 м., 16 д; ОВС - 14 р., 02 м., 03 д; НПУ - 06 р., 08 м., 23д.
У пільговому обчисленні строк служби позивача відповідачем не розраховувався.
Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби був затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14 листопада 2007 року № 431.
Відповідно до пункту 2 вказаного переліку по управліннях (відділах, відділеннях) по боротьбі з організованою злочинністю головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, на транспорті зарахуванню до стажу служби, що дає право на пенсію, у пільговому обчисленні з розрахунку один місяць служби за 1,5 місяці підлягає робота на посадах, зокрема, начальника відділу, заступника начальника відділу, старшого оперуповноваженого, оперуповноваженого в особливо важливих справах, помічника оперуповноваженого.
З відомостей послужного списку ОСОБА_1 (а.с. 22-27) та біографічної ловідки (а.с. 35,36) встановлено, що у спірний період з 20.03.2002 до 27.07.2011 позивач проходив службу у підрозділах карного розшуку:
- з 20.03.2002 по 16.03.2004 на посаді помічника оперуповноваженого;
- з 16.03.2004 по 23.11.2007 на посаді оперуповноваженого;
- з 23.11.2007 по 23.01.2009 на посаді заступника начальника оперативно- пошукового відділу УКР УМВС;
- з 23.01.2009 по 21.08.2009 на посаді начальника оперативно-пошукового відділу УКР УМВС;
- з 21.08.2009 по 15.01.2010 на посаді оперуповноваженого;
- з 15.01.2010 до 31.01.2011 на посаді начальника оперативно- пошукового відділу УКР УМВС;
- з 31.01.2011 до 01.09.2011 на посаді заступника начальника оперативно-пошукового відділу УКР УМВС України в Сумській області.
Таким чином, реалізація права працівниками на обчислення пільгової вислуги років, передбаченої Постановою № 393 здійснюється з моменту їх вступу на службу і до часу скасування такої пільги - 27.07.2011 (дата набрання чинності постанови № 780). Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 20.07.2021 у справі № 160/3301/20 та від 29.06.2021 у справі № 160/7784/19.
Враховуючи перебування позивача у період з 20.03.2002 по 26.07.2011 включно на посадах, помічника оперуповноваженого, оперуповноваженого, заступника начальника відділу, начальника відділу, зазначений період зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяці.
Відповідно до підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.
Враховуючи що позивач у період з 24.11.2014 по 23.12.2014 брав участь у бойових діях у воєнний час (що підтверджується витягом із наказу № 109 від 24.12.2014 (а.с. 29-31), зазначений період зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 14 квітня 2021 року по справі № 480/4241/18 зробив наступні правові висновки:
В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393.
При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.
Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду постанові від 03.03.2021 по справі № 805/3923/18-а, у якій з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону № 2262-ХІІ у частині призначення пенсії за вислугу років, враховуючи пільгове нарахування стажу, відступив від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі № 725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17.
Окрім цього, у вищезазначеній постанові судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду сформувала наступні правові висновки: «В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393.
З урахуванням вищенаведеного та правових висновків Верховного Суду на час звільнення, у разі зарахування спірного періоду в пільговому обчисленні, у позивача виникло б право на призначення пенсії за вислугу років саме відповідно до п. “а” ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, оскільки вислуга років з урахуванням пільгового обчислення становила понад 25 років.
Враховуючи вище викладене, пільговий період часу є календарною одиницею виміру та повинен бути врахований до «вислуги років», яка підлягає обчисленню та застосуванню в порядку статей 12, 17 та 17-1 Закону № 2262- XII та Постанови № 393.
Враховуючи зазначені вище правові висновки, наведені у постанові Об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а, постанові Верховного Суду від 16.03.2021 у справі № 826/16811/18 та постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для включення до вислуги років позивача на пільгових умовах (один місяць служби за півтора місяця) періодів служби у підрозділах карного розшуку з 20.03.2002 по 26.07.2011 включно, а також включення до вислуги років позивача на пільгових умовах (один місяць служби за три місяці) період участі позивача у бойових діях у воєнний час з 24.11.2014 по 23.12.2014.
Як наслідок, відмова Головного управління Національної поліції в Сумській області у перерахунку та зарахуванні ОСОБА_1 пільгової вислуги років до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби", яка викладена у формі листа № 12/с-30 від 13.03.2023, є протиправною.
Доводи відповідача про те, що на дату звільнення позивача його вислуга у календарному обчисленні є меншою за 25 років, що не відповідає умовам призначення пенсії за вислугу років, встановленому пунктом “а” ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” є необґрунтованими з огляду на вже наведені вище висновки суду у даній справі.
Судова колегія вважає помилковими доводи суду першої інстанції щодо неврахування доводів позивача щодо перерахунку та зарахування ОСОБА_1 пільгової вислуги років до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби".
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати, зобов'язання оформити та направити необхідні документи до відповідного органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей", колегія суддів зазначає наступне.
За своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо здійснення перерахунку, зарахування, оформлення та направлення необхідних документів до відповідного органу Пенсійного фонду є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги щодо здійснення перерахунку, зарахування, оформлення та направлення необхідних документів до відповідного органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії в цій частині не підлягають задоволенню, з огляду на втручання в дискреційні повноваження Головного управління Національної поліції в Сумській області та виходять за межі завдань адміністративного судочинства.
Колегія суддів звертає увагу, що відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (в редакції на час звернення до відповідача з заявою від 22.02.2023), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом ( 2262-12 ), та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Згідно з п. 12 Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Колегія суддів відмічає, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, в наказі начальника Головного управління Національної поліції в Сумській області від 30.07.2022 № 287-ОС не зазначено строк служби позивача у пільговому обчисленні.
Враховуючи те, що апеляційний суд в ході перегляду даної справи дійшов висновку про наявність підстав для включення до вислуги років позивача на пільгових умовах (один місяць служби за півтора місяця) періодів служби у підрозділах карного розшуку з 20.03.2002 по 26.07.2011 включно, а також включення до вислуги років позивача на пільгових умовах (один місяць служби за три місяці) період участі позивача у бойових діях у воєнний час з 24.11.2014 по 23.12.2014 та протиправності відмови Головного управління Національної поліції в Сумській області, яка викладена у формі листа № 12/с-30 від 13.03.2023, судова колегія з метою повного та належного захисту прав позивача, вважає за необхідне зобов'язати Головного управління Національної поліції в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.02.2023 про перерахунок та зарахування ОСОБА_1 пільгової вислуги років до календарної вислуги років.
Водночас, належним способом захисту та відновлення права позивача у цій справі, з урахуванням частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, є зобов'язання Головне управління Національної поліції в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.02.2023 про перерахунок та зарахування ОСОБА_1 пільгової вислуги років до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби" та Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей", з урахуванням висновків апеляційного суду щодо включення до вислуги років позивача на пільгових умовах (один місяць служби за півтора місяця) періодів служби у підрозділах карного розшуку з 20.03.2002 по 26.07.2011 включно, а також включення до вислуги років позивача на пільгових умовах (один місяць служби за три місяці) період участі позивача у бойових діях у воєнний час з 24.11.2014 по 23.12.2014.
Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, колегія суддів дійшла висновку про задоволення позову частково.
Позовні вимоги стосовно зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу відповідно до ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію" до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, період пільгової вислуги років, сформованої за період з 20.03.2002 до 27.07.2011, із розрахунку один місяць служби за півтора місяця та за період з 24.11.2014 по 23.12.2014 із розрахунку один місяць служби за три задоволенню не підлягають з огляду на їх передчасність, оскільки позивачу пенсія за вислугу років згідно із ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не призначалась, перерахунок не здійснено.
Суд першої інстанції на наведені обставини уваги не звернув, у зв'язку із чим дійшов помилкового висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Відповідно до п. 4 ч. 1, ч. 4 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.
Відтак, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню частково.
Згідно частини 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 по справі №480/4196/23 - скасувати в частині відмови про визнання протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Сумській області у перерахунку та зарахуванні ОСОБА_1 пільгової вислуги років до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби".
Прийняти в скасованій частині постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Сумській області у перерахунку та зарахуванні ОСОБА_1 пільгової вислуги років до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби", яка викладена у формі листа № 12/с-30 від 13.03.2023.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.02.2023 про перерахунок та зарахування ОСОБА_1 пільгової вислуги років до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби" та Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей", з урахуванням висновків апеляційного суду щодо включення до вислуги років позивача на пільгових умовах (один місяць служби за півтора місяця) періодів служби у підрозділах карного розшуку з 20.03.2002 по 26.07.2011 включно, а також включення до вислуги років позивача на пільгових умовах (один місяць служби за три місяці) період участі позивача у бойових діях у воєнний час з 24.11.2014 по 23.12.2014.
В іншій частині рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 у справі №480/4196/23 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя О.А. Спаскін
Судді Л.В. Любчич О.В. Присяжнюк