Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 323
13.11.2007
Справа №2-21/13298-2007А
Господарським судом Автономної республіки Крим у складі
Головуючого - судді Чонгової С.І.
при секретарі судового засідання Пономаренко Н.О.
розглянута адміністративна справа № 2-21/13298-2007А
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юг-Транс», м. Сімферополь,
до відповідача Ради міністрів Автономної Республіки Крим, м. Сімферополь,
про визнання неправомірними дій.
У судовому засіданні приймали участь представники:
Позивач Дюкар Р.С., представник, д/п б/н від 21.05.2007 р.
Відповідач Шишмарев А.Д., консультант, д/п № 01-01/2972 від 16.10.2006 р.
Сутність спору: : ТОВ «Юг-Транс», м. Сімферополь, звернулося до Господарського Суду АРК із позовом до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, м. Сімферополь, у якому просить визнати недійсним рішення Республіканського конкурсного комітету по визначенню пасажирського перевізника відповідно до постанови Ради міністрів Автономної Республіки Крим від 20.03.2007 р. № 176 в частині визначення переможцем конкурсу на міжміському автобусному маршруті № 581 (Сімферополь АС-2 - Євпаторія АС (номер рейсу 5894/5893, 5896/5895, 5898/5897); зобов'язати Раду міністрів Автономної Республіки Крим провести повторний конкурс по визначенню пасажирського перевізника № 581 (Сімферополь АС-2 - Євпаторія АС (номер рейсу 5894/5893, 5896/5895, 5898/5897). Крім того, позивач просить стягнути з відповідача судові витрати, пов'язані з оплатою державного збору.
У судове засідання представник позивача з'явився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання з'явився, надав клопотання, у якому просить провадження по справі закрити.
Провадження по справі здійснювалось відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Сторони відмовилися від послуг перекладача.
Відповідно до внесених змін до Кодексу Адміністративного судочинст ва України (від 8.09.2005 р. N 2875-ІУ) повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу здійснюється судом тільки за вимогою особи, яка бере участь у справі, або за ініціативою суду.
Відповідно до статті 130 Кодексу Адміністративного судочинства України перед початком слухання справи сторонам, які беруть участь у справі, були вручені пам'ятки про права та обов'язки.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та заперечення представників позивача та відповідача, суд, дійшов висновку, що провадження по справі підлягає за криттю у зв'язку з наступним.
Частина 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Стаття 17 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що компетенція адміністративних судів поширюється на: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Стаття 12 Господарського процесуального кодексу України встановлює, що Господарським судам підвідомчі: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім: спорів про приватизації державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів; справи про банкрутство; справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції; справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
Заявлені позивачем позовні вимоги не мають публічно-правового характеру, оскільки предметом спору є право на перевезення автобусними маршрутами загального користування. Тобто, у даній справі існує спор про право.
Таким чином, вимоги, заявлені позивачем, не підлягають розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Пункт 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 17, 18, 94, п. 1-1 ст. 157 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд -
Закрити провадження по справі.
Скасувати заходи забезпечення адміністративного позову.
Ухвалу може бути оскаржено у апеляційному порядку відповідно до вимог ст. ст. 157 Кодексу Адміністративного судочинства України протягом 10 днів.
Ухвалу надіслати сторонам рекомендованим листом:
· ТОВ "Юг-Транс", м. Сімферополь, вул.. Жуковського, 16
· Рада міністрів АРК, м. Сімферополь, пр. Кірова, 13
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Чонгова С.І.