Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 307
Іменем України
16.10.2007
Справа №2-13/12601-2007
за позовом Військового прокурору Сімферопольського гарнізону, м. Сімферополь, вул. Казанська, 27
в інтересах держави в особі Державного підприємства Міністерства оборони України «Кримвійськбуд», м. Сімферополь, вул. Залізнична, 5
до відповідача Партенітської селищної ради, м. Алушта, смт. Партеніт, вул. Паркова, 1
про визнання нечинним рішення
Суддя ГС АР Крим А.І.Жукова
Представники:
Від позивача - Богатирьов Д.А. - представник, дов. № 616 від 03.10.2007 року.
Від відповідача - не з'явився
З участю прокурора - Старчиков М.Ю. - посвідчення № 194.
Суть спору: Військовий прокурор Сімферопольського гарнізону, м. Сімферополь, звернувся до господарського суду А Р Крим в інтересах держави в особі Державного підприємства Міністерства оборони України «Кримвійськбуд», м. Сімферополь, та просить скасувати рішення Партенітської селищної ради № 22-10 від 12.07.2007 року та № 23-1 від 01.08.2007 року в частині прийому на баланс будівель та споруд розчинно-бетонного вузла ДП МО України «Кримвійськбуд» в смт. Партеніт по Фрунзенському шосе, 22.
Заявою від 16.10.2007 року позивач уточнив позовні вимоги та просив визнати протиправними та скасувати рішення Партенітської селищної ради № 22-10 від 12.07.2007 року та № 23-1 від 01.08.2007 року в частині прийому на баланс Партенітської селищної ради будівель та споруд розчинно-бетонного вузла ДП МО України «Кримвійськбуд» в смт. Партеніт по Фрунзенському шосе, 22.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Державне підприємство Міністерства оборони України «Кримвійськбуд» є суб'єктом підприємницької діяльності, та його майно закріплено за ним на праві повного господарського ведення, що підтверджується свідоцтвом про право власності від 30.05.2007 р. та рішенням Партенітської селищної ради «Про оформлення права державної власності на будівлі та споруди» від 18.04.2007 року. Водночас ДП МО України «Кримвійськбуд» не має права безкоштовно передавати майно, що належить йому, іншим юридичним особам.
На думку прокурора рішення Партенітської селищної ради про прийом розчинно-бетонного вузла ДП МО України «Кримвійськбуд» на баланс Партенітської селищної ради повністю суперечать Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» відповідно до ст. 4 якого передача нерухомого майна підприємств, іншого окремого індивідуально визначеного майна здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України та погоджується з органом, уповноваженим управляти майном, самим підприємством, а також трудовим колективом підприємства з дотриманням умов, зазначених у статті 7 цього Закону.
Крім того, прокурор посилається на лист начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України до Партенітської селищної ради з приводу прийому на баланс об'єктів житлової сфери та соцкультпобуту МО України, розташованих на території смт. Партеніт, тоді як розчинно-бетонний вузол є структурним підрозділом ДП МО України «Кримвійськбуд», об'єктом виробничого призначення.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, відзив на позовну заяву суду не надав, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином. Про причини неявки суд не повідомив.
Слухання по справі відкладалось у порядку ст. 77 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухав пояснення прокурора та представника позивача, суд, -
Відповідно до пункту 2 статті 121 Конституції України, на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, передбачених законом. Відповідно до ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва в суді держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ним і державою.
Згідно статті 2 ГПК України, господарський суд порушує справи за позовними заявами, зокрема, прокурорів і їхніх заступників, що звертаються в господарський суд в інтересах держави. Прокурор, що звертається в господарський суд в інтересах держави, у позовній заяві самостійно визначає, у чому полягає порушення інтересів держави, і обґрунтовує необхідність їхнього захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах.
Відповідно до пункту 1 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України у справі №1-1/99 від 8 квітня 1999 року про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді положення абзацу 4 частини 1 статті 2 ГПК України в контексті пункту 2 статті 121 Конституції України варто розуміти так, що прокурори і їхні заступники подають до господарського суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організацій незалежно від їхнього підпорядкування і форм власності, а відповідно до пункту 2 цієї ж частини рішення Конституційного Суду України під поняттям «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах», зазначеним у частині 2 ст.2 ГПК України, варто розуміти орган державної влади або орган місцевого самоврядування, якому законом надані повноваження органу виконавчої влади.
Відповідно до частини 1 ст. 62 Господарського кодексу України (далі - ГК України), підприємство це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади, або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних й особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому даним Кодексом й іншими законами. А відповідно до частини 1 ст.63 ГК України державне підприємство діє на основі державної власності. Таким чином не є органом державної влади або органом місцевого самоврядування.
Предметом цього позову є вимога про визнання протиправними та скасування рішень Партенітської селищної ради № 22-10 від 12.07.2007 року та № 23-1 від 01.08.2007 року в частині прийому на баланс Партенітської селищної ради будівель та споруд розчинно-бетонного вузла ДП МО України «Кримвійськбуд».
Розглянувши представлені матеріали суд приходить до висновку, що прокурор, який звернувся з позовом в інтересах держави з таким предметом і на таких підставах, вірно визначив у позовній заяві склад сторін цього спору.
Судом встановлено, що 12.07.2007 року Партенітською селищною радою прийняте рішення № 22-10 «Про організацію прийому-передачі об'єктів права державної власності в комунальну власність Партенітської селищної ради», пунктом 3 якого, зокрема, затверджений перелік об'єктів соціально-культурної сфери, соціального забезпечення (Додаток № 3) та пунктом 8 даного рішення питання здійснення другого етапу прийому на баланс Партенітської селищної ради об'єктів відповідно до затвердженого переліку (Додаток № 3) вирішено розглянути на сесії Партенітської селищної ради.
Також 09.08.2007 року відповідачем прийняте рішення № 23-1 «Про організацію здійснення другого етапу прийому на баланс Партенітської селищної ради об'єктів права державної власності в комунальну власність Партенітської селищної ради, відповідно до затвердженого переліку», згідно з яким Партенітська селищна рада вирішила після завершення робіт з інвентаризації в строк до 31.12.2007 року здійснити другий етап прийому на баланс Партенітської селищної ради об'єктів соціально-культурної сфери, соціального забезпечення відповідно до затвердженого переліку (Додаток № 3).
Одним з переліку об'єктів згідно з Додатком № 3 є розчинно-бетонний вузол, що належить ДП МО України «Кримвійськбуд», розташований за адресою: м. Алушта, смт. Партеніт, Фрунзенське шосе, 22.
Суд вважає, що зазначені рішення в частині прийому на баланс Партенітської селищної ради будівель та споруд розчинно-бетонного вузла ДП МО України «Кримвійськбуд» прийняті без достатніх для того правових підстав виходячи з наступного.
Державне підприємство Міністерства оборони України «Кримвійськбуд» є суб'єктом підприємницької діяльності, та відповідно до ст. 74 Господарського кодексу України його майно закріплено за ним на праві господарського відання.
Рішенням Виконавчого комітету Партенітської селищної ради «Про оформлення права державної власності на будівлі та спорудження промбази МО України» № 78 від 18.04.2007 року за державою в особі Верховної Ради України на праві державної власності в цілому (на праві повного господарського відання Державного підприємства МО України «Кримвійськбуд») вирішено оформити право власності на будівлі та споруди промбази, розташованої за адресою: м. Алушта, смт. Партеніт, вул. Фрунзенське шосе, 22. На підставі цього рішення 30.05.2007 року Виконавчим комітетом Партенітської селищної ради видано свідоцтво на право власності на нерухоме майно та 19.06.2007 р. Сімферопольським міжміським бюро реєстрації технічної інвентаризації зареєстровано право власності на будівлі і споруди промбази за державою в особі Верховної Ради України (на праві повного господарського відання Державного підприємства МО України «Кримвійськбуд»).
Згідно з ч. 1 статті 2 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» та Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1482 від 21.09.1998 року, об'єктами передачі є:
- цілісні майнові комплекси підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів (далі - підприємства);
- нерухоме майно (будівлі, споруди, у тому числі об'єкти незавершеного будівництва, приміщення);
- інше окреме індивідуально визначене майно підприємств;
- акції (частки, паї), що належать державі або суб'єктам права комунальної власності у майні господарських товариств;
- житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств.
Передача нерухомого майна, іншого окремого індивідуально визначеного майна підприємств та житлового фонду з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України з погодженням органу, уповноваженого управляти державним майном, самого підприємства та трудового колективу підприємства відповідно до ст. 4 Закону, а також з дотриманням відповідних умов, передбачених ст. 7, в якій вказані випадки можливої передачі фондів державних підприємств.
Відтак, прийняті Партенітською селищною радою рішення в частині передачі будівель та споруд розчинно-бетонного вузла ДП МО України «Кримвійськбуд» суперечать вимогам Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» та Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1482 від 21.09.1998 року.
Крім того, згідно з листом № 303/10-220 від 29.03.2007 р. до Партенітської селищної ради начальник Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України просив винести на розгляд сесії селищної ради питання щодо надання згоди на прийом житлового фонду та об'єктів соціально-культурної сфери Міністерства оборони України. Тоді як розчинно-бетонний вузол, що належить на праві повного господарського відання Державному підприємству МО України «Кримвійськбуд» є об'єктом виробничого призначення.
За вказаних обставин позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки є обґрунтованими та відповідають нормам чинного законодавства.
Відповідно до викладеного, керуючись ст.ст. 49, ст.ст.82-85 ГПК України, суд -
Позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Партенітської селищної ради № 22-10 від 12.07.2007 року та № 23-1 від 01.08.2007 року в частині прийому на баланс Партенітської селищної ради будівель та споруд розчинно-бетонного вузла ДП МО України «Кримвійськбуд» в смт. Партеніт по Фрунзенському шосе, 22.
Стягнути з Партенітської селищної ради (98542, м. Алушта, смт. Партеніт, вул. Паркова, 1) у доход Державного бюджету України (рахунок 31115095700002, банк одержувач Головне управління Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, м. Сімферополь, МФО 824026 одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, код платежу 22090200, ідентифікаційний код у ЄДРПО України 34740405) 85,00 грн. державного мита.
Стягнути з Партенітської селищної ради (98542, м. Алушта, смт. Партеніт, вул. Паркова, 1) в дохід державного бюджету України (Отримувач: 22050000 Державний бюджет м. Сімферополя; р/р 31218259700002 в УДК в м. Сімферополь ГУ ДКУ в АР Крим, ЗКПО 34740405, МФО 824026) 118,00 грн. витрат, пов'язаних із забезпеченням судового процесу.
Накази видати після вступу рішення в законну силу.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Жукова А.І.