Справа № 456/5987/23
Провадження № 3/456/67/2024
іменем України
02 лютого 2024 року Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Бучківська В. Л. , розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за. ч.5 ст.126, ч.2 ст. 130 КУпАП,
ОСОБА_1 , 10.11.2023 о 15 год. 13 хв. по вул. Валовій в м. Стрий Львівської області, повторно протягом року, керував транспортним засобом «Fiat Doblo», д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: поведінка, що не відповідає обстановці, розширені зіниці, які не реагують на світло, тремтіння пальців рук, бліде обличчя, від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку в медичному закладі відмовився, шо зафіксовано на нагрудну боді-камеру поліцейського №1841, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР та вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.130 КУпАП.
Окрім цього, ОСОБА_1 , 10.11.2023 о 15 год. 15 хв. по вул. Валовій в м. Стрий Львівської області, повторно протягом року, керував транспортним засобом «Fiat Doblo», д.н.з. НОМЕР_1 , не маючи права керування транспортними засобами, що підтверджується постановою серії ЕАС №6976331 від 11.05.2023, чим порушив вимоги п. 2.1 а Правил дорожнього руху та вчинив правопорушення передбачене ч.5 ст. 126 КУпАП.
Постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 02.02.2024, адміністративні справи №456/5985/23, (провадження №3/456/66/2024) та №456/5987/23, (провадження №3/456/67/2024) відносно ОСОБА_1 за ч.5 ст. 126, ч. 2 ст. 130 КУпАП об'єднано в одне провадження, справі присвоєно №456/5985/23, провадження №3/456/66/2024.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час і місце розгляду справи на 13.12.2023, 10.01.2024, 02.02.2024, рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення, повернулися на адресу суду 18.12.2023, згідно длвідки Укрпошти, з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою» та 01.02.2024 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Зважаючи на належне сповіщення ОСОБА_1 про розгляд адміністративних матеріалів, судом вирішено провести розгляд справи у його відсутності, що не суперечить правовим приписам ч.2 ст.268 КУпАП.
До вказаних висновків суд прийшов, зокрема виходячи з наступного.
Згідно зі ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосереднього його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Крім того, як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнова проти України»).
Вирішуючи питання про розгляд справи у відсутності ОСОБА_1 , суд враховує, що останній був добре обізнаний з фактом складення на нього протоколів про адміністративні правопорушення за ч.5 ст. 126, ч.2 ст. 130 КУпАП. Слід звернути увагу на той факт, що останній не заявляв жодних клопотань до суду про витребування доказів, виклик свідків і не висловлював своїх міркувань щодо законності складення на нього протоколів.
Зважаючи на те, що судом вжито усіх необхідних заходів для повного та всебічного з'ясування обставин справи, підстав для скерування справи для додаткового оформлення суддя не вбачає, враховуючи вимоги ст. 6 Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод, згідно якої кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення, суд вважає, що слід вирішити справу у відсутності ОСОБА_1 та в межах тих доказів, які містяться у матеріалах справи та долучені до протоколів про адміністративні правопорушення.
Дослідивши протоколи про адміністративні правопорушення та долучені до них матеріали, суд доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст. 126, ч.2 ст. 130 КУпАП, виходячи з наступного.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП, полягає у повторному керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, полягає у повторному керуванні транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пунктом 2.1 а Правил дорожнього руху передбачено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортними засобами відповідної категорії.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про дорожній рух» забороняється керування транспортними засобами особам, до яких застосовано адміністративне стягнення чи кримінальне покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, протягом строку позбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст. 126, ч.2 ст. 130 КУпАП доведена наступними, дослідженими в судовому засіданні доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 653140 від 10.11.2023, з якого вбачається, що ОСОБА_1 , 10.11.2023 о 15 год. 13 хв. по вул. Валовій в м. Стрий Львівської області, повторно протягом року, керував транспортним засобом «Fiat Doblo», д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: поведінка, що не відповідає обстановці, розширені зіниці, які не реагують на світло, тремтіння пальців рук, бліде обличчя, від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку в медичному закладі відмовився, шо зафіксовано на нагрудну боді-камеру поліцейського №1841, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР та вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.130 КУпАП /справа №456/5987/23, провадження №3/456/67/2024 а.с. 2/;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 653178 від 10.11.2023, з якого вбачається, що ОСОБА_1 , 10.11.2023 о 15 год. 13 хв. по вул. Валовій в м. Стрий Львівської області, повторно протягом року, керував транспортним засобом «Fiat Doblo», д.н.з. НОМЕР_1 , не маючи права керування транспортними засобами, що підтверджується постановою серії ЕАС №6976331 від 11.05.2023, чим порушив вимоги п. 2.1 а Правил дорожнього руху та вчинив правопорушення передбачене ч.5 ст. 126 КУпАП /справа №456/5985/23, провадження №3/456/66/2024 а.с. 2/;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відповідно до якого від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в КНП «Стрийська центральна районна лікарня» ОСОБА_1 відмовився /справа №456/5987/23, провадження №3/456/67/2024 а.с. 4/;
- копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ №194481 від 10.11.2023, відповідно до якої ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП /справа №456/5987/23, провадження №3/456/67/2024 а.с. 6/;
- рапортом інспектора ВРПП Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області О. Гілецької від 10.11.2023, з якого вбачається, що 10.11.2023 о 15:12 год., під час патрулювання, спільно з поліцейським ВРПП Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області М. Голодовичем, по вул. Б. Хмельницького в м. Стрий було виявлено автомобіль «Fiat Doblo», д.н.з. НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 , який порушив ПДР, а саме вимогу дорожнього знак 3.21 «В'їзд заборонено». Під перевірки документів було встановлено, що ОСОБА_1 немає права керування транспортними засобами, що підтверджується постановою серії ЕАС №6976331 від 11.05.2023. Також в ОСОБА_1 було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння, тому йому було запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі, однак ОСОБА_1 відмовився від огляду на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі, що зафіксовано на нагрудну камеру поліцейських /справа №456/5987/23, провадження №3/456/67/2024 а.с. 7/;
- відеозаписом з нагрудної камери поліцейського, оглянутої в судовому засіданні, з якого вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі /справа №456/5987/23, провадження №3/456/67/2024 а.с. 8/;
- довідкою т.в.о. начальника Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області Р. Захарчина, з якої вбачається, що згідно ІТС ІПНП та ЄДР судових рішень встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 притягався до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП Стрийським міськрайонним судом Львівської області 28.09.2023 та визнаний винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП /справа №456/5987/23, провадження №3/456/67/2024 а.с. 9/;
- довідкою т.в.о. начальника Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області Р. Захарчина, з якої вбачається, що згідно ІТС ІПНП встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 притягався до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 126 КУпАП, що підтверджується постановою серії ЕАС №6976331 від 11.05.2023/справа №456/5985/23, провадження №3/456/66/2024 а.с. 6/.
Оцінюючи здобуті у справі та досліджені в судовому засіданні докази, суд визнає їх належними та допустимими для використання в процесі доказування, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов'язані з тими обставинами, які підлягають доказуванню в справі та становлять предмет доказування, зібрані у порядку, встановленому КУпАП.
Відтак, суд вважає доведеним факт повторного керування ОСОБА_1 повторного транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння, тому його дії вірно кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Крім цього, з огляду на відсутність доказів, які б спростовували наведені в протоколі обставини або породжували обґрунтовані сумніви у достовірності цих обставин, суд всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи вважає доведеним факт повторного керування ОСОБА_1 транспортним засобом, не маючи права керування транспортними засобами, тому його дії вірно кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене ч.5 ст. 126 КУпАП.
Суд вважає, що під час складення протоколів інспектором повністю дотримано вимоги ст.256 КУпАП, такі протоколи складено уповноваженою особою, їх форма та зміст повністю відповідають чинному законодавству.
Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 суд враховує: характер вчинених ним правопорушень, ступінь його вини у вчинених правопорушеннях, передбачених ч.5 ст. 126, ч.2 ст. 130 КУпАП, яка доведена повністю, а також зважає на те, що ОСОБА_1 вчинив кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же суддею, тому доходить до переконання, що відповідно до вимог ст. 36 КУпАП ОСОБА_1 слід обрати адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто за ч.5 ст.126 КУпАП у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Крім того, відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно із Законом України «Про судовий збір», розмір судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення становить 536,80 грн. (0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Керуючись ст.ст. 23, 33, 40-1, 283, 284 КУпАП, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір»,
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст. 126, ч.2 ст. 130 КУпАП, й накласти на нього стягнення, з врахуванням ч. 2 ст. 36 КУпАП, в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто за ч.5 ст.126 КУпАП у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 /п'ять/ років.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційного скарги до Львівського апеляційного суду через Стрийський міськрайонний суд Львівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Cуддя В. Л. Бучківська