Рішення від 13.11.2007 по справі 12103-2007

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 323

РІШЕННЯ

Іменем України

13.11.2007

Справа №2-21/12103-2007

За позовом Підприємства громадської організації інвалідів "Промінь", м. Київ

До відповідача Відкритого акціонерного товариства «Крименерго», м. Сімферополь

про скасування торгів.

Суддя Господарського

Суду Автономної Республіки Крим

С.І. Чонгова

Представники:

Позивач не з'явився

Відповідач Сіроткіна О.М., начальник юридичного відділу, д/п № 220-Д від 01.06.2007 р.

Сутність спору: Підприємство громадської організації інвалідів "Промінь", м. Київ, звернулося до Господарського суду АРК із позовом до ВАТ "Крименерго", м. Сімферополь, у якому просить скасувати торги на закупівлю: апаратури електричної високовольтної - обмежувачі перенапруги 10-110 кВ, що проводить ВАТ "Крименерго", оголошення № 18077507 в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України № 28 (89) від 30.04.2007р. Крім того, просить стягнути з відповідача судові витрати, пов'язані з оплатою державного мита і витрати на інформаційне-технічне забезпечення судового процесу.

Позовні вимоги мотивовані наступним. Позивач вказує, що 30.04.2007 року в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України № 18 (89) Замовником - Відкритим Акціонерним товариством «Крименерго», було розмішено оголошення про заплановані закупівлі за № 18077507, відповідно до якого відповідач проводить за процедурою «відкриті торги із зменшенням ціни» тендер на закупівлю: апаратура електрична високовольтна - обмежувачі перенапруги 10-110 кВ. Після оплати вартості тендерної документації для участі у процедурі закупівлі її було надано Підприємству громадської організації інвалідів «Промінь». Уважно дослідивши тендерну документацію на відповідність чинному законодавству з питань державних закупівель, позивачем встановлено, що надана тендерна документація не відповідає вимогам Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" та створює суттєві перешкоди в реалізації законного права позивача на рівні умови участі в процедурі закупівлі, а саме. У відповідності до пункту 7.3. тендерної документації, вартість тендерної пропозиції та всі інші ціни повинні бути чітко визначені, проте дана вимога Відповідача не дає зрозуміти учасникам тендеру, яка ціна тендерної пропозиції є визначеною і що саме розуміється останнім. Згідно пункту 18.3. тендерної документації, Замовником вимагається від учасника до моменту розкриття тендерних пропозицій надати документи, що підтверджують сплату вартості тендерної документації. Але тендерним комітетом Замовника не уточнюється які саме документи ним вимагається для підтвердження оплати вартості тендерної документації. Тим самим, тендерним комітетом Замовника залишає за собою право безпідставно відхилити пропозицію будь-якого учасника, таким чином "ослабивши конкуренцію серед учасників, що є прямим порушенням Закону. Однак, всупереч вищевказаним вимогам статті Закону, тендерна документація відповідача містить вимоги, які взагалі засновані виключно на суб'єктивних припущеннях Відповідача, не передбачених законом, а саме: до переліку документів які вимагаються для підтвердження відповідності пропозиції учасника кваліфікаційним та іншим вимогам замовника учасник повинен надати: витяг із каталогу, наданий Тендерною палатою України безпосередньо для участі у вищезазначених торгах.

У судове засідання представник позивача не з'явився, про день слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність позивача, оскільки у матеріалах справи є достатньо документів для розгляду справи. Крім того, у позивача було достатньо часу для надання документів, необхідних за його думкою, для розгляду спору.

Представник відповідача у засідання суду з'явився, позовні вимоги не визнає з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву, а саме. Відповідач вказує, що він діяв у рамках діючого законодавства та ніяким чином не обмежував конкуренцію. Тендерна документація розділ 7 визначає методику розрахунку ціни тендерної пропозиції з вказаням того, чи повинна вона включати до себе інші елементи, крім вартості самих товарів та послуг, наприклад витрати на транспортування, страхування, сплату митних тарифів, податків та іншого. Відповідачем визначено, що учасник повинен встановити ціну на товари, які він пропонує поставити за договором, з урахуванням податків та зборів, які сплачуються, або підлягають сплаті, всіх інших витрат. Ціни вказуються за кожну одиницю товару, вартість кожного найменування з урахуванням кількості, визначеної в технічних умовах, після чого визначається підсумкова ціна тендерної пропозиції відповідно до таблиці, яка приведена у тендерній документації. Включення до тендерної документації умови про те, що вартість тендерної пропозиції та всі інші ціни повинні бути чітко вказані учасниками торгів не заборонено нормами діючого законодавства. Крім того, згідно зі статтею 22 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти» кожний учасник має право не пізніше ніж за 7 календарних днів до закінчення строку пред'явлення тендерних пропозиції звернутися до замовника за роз'ясненнями по тендерній документації. А замовник протягом трьох робочих днів повинен дати відповідь на запит учасника. Позивач не був учасником за даними торгами та не звертався офіційно до відповідача зі зверненнями про надання роз'яснень. Відповідно до пункту 18.3. Тендерної документації учасники торгів до моменту розкриття тендерних пропозицій повинні надати Замовнику (відповідачу) документи, які підтверджують оплату вартості тендерної документації. Згідно загальноприйнятих правил ділового обігу та фінансового обігу вважається або квитанція або платіжне доручення яке свідчить про оплату грошових коштів за тендерну документацію. Крім того, сам позивач у позовній заяві вказує на те, що він сплатив тендерну документацію для участі в процедурі закупівлі та одержав весь відповідний пакет, що також підтверджує відсутність порушень з боку відповідача прав позивача. З питання вказання ТОВ «Крименерго» в тендерній документації вимоги про надання замовнику інформації про включення учасника до Тематичного каталогу учасників процедур закупівель, які підтверджується витягом з каталогу, який виданий Тендерною палатою України безпосередньо для участі в процедурі закупівлі ТОВ «Крименерго» також керувалось нормами Закону України «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти». У відповідності з пунктом 4 статті 18 Закону «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти» - під час проведення торгів з обмеженою участю замовник запрошує до участі у процедурі закупівлі учасників, інформацію про яких включено до каталогу, кількість яких могла б забезпечити вибір найбільш вигідної пропозиції та конкуренцію, але не менше трьох. Стаття 18-1 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти» визначає, що замовник при проведенні торгів з обмеженою участю має право здійснити попередню кваліфікацію учасників. До подальшої участі у процедурі торгів з обмеженою участю запрошуються лише ті учасники, інформацію про яких включено до каталогу, які пройшли відбір за результатами здійснення попередньої кваліфікації учасників. Пунктом 1 статті 21 вказаного Закону встановлено, що критерії, яких повинен дотримуватися замовник при оформлені тендерної документації, надає право замовнику включати в тендерну документацію іншу інформацію, яку замовник вважає необхідним включити до тендерної документації. Відповідач також вказує, що вимоги п. 24.1. ч. 24 тендерної документації не суперечать діючому законодавству в сфері державних закупівель. При включенні в тендерне документацію ВАТ «Крименерго» керувалось нормами ст. 27 Закону в редакції, яка діяла на момент проведенні торгів, які оспорюються, відповідно до якої замовник відхиляє тендерну пропозицію, у разі, якщо інформація про учасника, який надав тендерну пропозицію, відсутня в каталозі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та заперечення представника відповідача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

30.04.2007 року в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України № 18 (89) Замовником - Відкритим Акціонерним товариством «Крименерго», було розмішено оголошення про заплановані закупівлі за № 18077507, відповідно до якого відповідач проводить за процедурою «відкриті торги із зменшенням ціни» тендер на закупівлю: апаратура електрична високовольтна - обмежувачі перенапруги 10-110 кВ.

Статтею 7 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" передбачено, що замовник зобов'язаний забезпечити створення умов для проведення прозорих державних закупівель та оприлюднення інформації в порядку, передбаченому цим Законом.

Відповідно до статті 28 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" торги відміняються у разі, якщо:

на участь у торгах було подано менше трьох тендерних пропозицій щодо предмета закупівлі, визначеного замовником у тендерній документації;

було відхилено всі тендерні пропозиції відповідно до вимог статті 27 цього Закону;

замовник порушив вимоги цього Закону щодо оприлюднення інформації;

якщо до оцінки допущено тендерні пропозиції менше ніж трьох учасників;

Міжвідомчою комісією з питань державних закупівель чи судом прийняте рішення про скасування торгів.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Позивач стверджує, що вимога, наведена у пункту 7.3. тендерної документації про те, що вартість тендерної пропозиції та всі інші ціни повинні бути чітко визначені, не дає зрозуміти учасникам тендеру яка ціна тендерної пропозиції є визначеною і що саме розуміється замовником.

Тендерна документація розділ 7 визначає методику розрахунку ціни тендерної пропозиції з вказаням того, чи повинна вона включати до себе інші елементи, крім вартості самих товарів та послуг, наприклад витрати на транспортування, страхування, сплату митних тарифів, податків та іншого. Відповідачем визначено, що учасник повинен встановити ціну на товари, які він пропонує поставити за договором, з урахуванням податків та зборів, які сплачуються, або підлягають сплаті, всіх інших витрат. Ціни вказуються за кожну одиницю товару, вартість кожного найменування з урахуванням кількості, визначеної в технічних умовах, після чого визначається підсумкова ціна тендерної пропозиції відповідно до таблиці, яка приведена у тендерній документації. Формування ціни має проводитися на умовах поставки ДДР (Інкотермс-2000). Включення до тендерної документації умови про те, що вартість тендерної пропозиції та всі інші ціни повинні бути чітко вказані учасниками торгів не заборонено нормами діючого законодавства.

Крім того, згідно зі статтею 22 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти» кожний учасник має право не пізніше ніж за 7 календарних днів до закінчення строку пред'явлення тендерних пропозиції звернутися до замовника за роз'ясненнями по тендерній документації. А замовник протягом трьох робочих днів повинен дати відповідь на запит учасника.

Позивач не надав доказів, що він за даними торгами звертався офіційно до відповідача зі зверненнями про надання роз'яснень.

Відповідно до пункту 18.3. Тендерної документації учасники торгів до моменту розкриття тендерних пропозицій повинні надати Замовнику (відповідачу) документи, які підтверджують оплату вартості тендерної документації. Згідно загальноприйнятих правил ділового обігу та фінансового обігу таким документом обігу вважається або квитанція, або платіжне доручення, яке свідчить про оплату грошових коштів за тендерну документацію.

Крім того, сам позивач у позовній заяві вказує на те, що він сплатив тендерну документацію для участі в процедурі закупівлі та одержав весь відповідний пакет, що також підтверджує відсутність порушень з боку відповідача прав позивача. З питання вказання відповідачем в тендерній документації вимоги про надання замовнику інформації про включення учасника до Тематичного каталогу учасників процедур закупівель, які підтверджується витягом з каталогу, який виданий Тендерною палатою України безпосередньо для участі в процедурі закупівлі позивачем не доведеном порушень норм Закону України «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти».

У відповідності з пунктом 4 статті 18 Закону «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти» - під час проведення торгів з обмеженою участю замовник запрошує до участі у процедурі закупівлі учасників, інформацію про яких включено до каталогу, кількість яких могла б забезпечити вибір найбільш вигідної пропозиції та конкуренцію, але не менше трьох.

Стаття 18-1 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти» визначає, що замовник при проведенні торгів з обмеженою участю має право здійснити попередню кваліфікацію учасників. До подальшої участі у процедурі торгів з обмеженою участю запрошуються лише ті учасники, інформацію про яких включено до каталогу, які пройшли відбір за результатами здійснення попередньої кваліфікації учасників.

Приймаючи до уваги викладене, суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог позивача.

У засіданні суду було оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення оформлено та підписано відповідно до ст. 84 ГПК України 22 листопада 2007 р.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 75, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволені позову відмовити.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Чонгова С.І.