Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 315
Іменем України
28.09.2007
Справа №2-5/11229-2007А
Господарський суд АР Крим у складі:
Головуючого судді - Гаврилюк М.П.,
за участю: секретаря Кузьмицької Г.В.
представників сторін:
Від позивача - Григорєв М.М., дов. від 09.01.2007р., Ткаченко Н.М., представник, Щербаков Ю.І., голова.
Від відповідача - Котеленець Ю.А., дов. № 789/02/29/29 від 13.08.2007р.
відкритому судовому засіданні, розглянувши адміністративну справу:
За позовом - Орендного підприємства «Авангард», м. Євпаторія.
До відповідача - Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради, м. Євпаторія.
Про визнання протиправними дій та визнання акта затвердження
Сутність спору:
Позивач - Орендне підприємство «Авангард», м. Євпаторія звернувся до Господарського суду АР Крим з адміністративним позовом та просить суд визнати дії виконавчого комітету Євпаторійської міської ради, які виразилися в не затвердженні акту державної приймальної комісії про прийому в експлуатацію кафе на 80 посадочних місць при реконструкції стадіону «Авангард» - перша черга», яке знаходиться за адресою: м. Євпаторія, вул. Фрунзе, 10, яке належить Орендному підприємству «Авангард» - протиправними та визнати Акт державної приймальної комісії «Про прийом в експлуатацію кафе на 80 посадочних місць при реконструкції стадіону «Авангард» - перша черга», яке знаходиться за адресою: м. Євпаторія, вул. Фрунзе, 10, яке належить Орендному підприємству «Авангард» - затвердженим, мотивуючи свої вимоги тим, що своєю бездіяльністю, яка виразилася в незатверджені Акту державної приймальної комісії, відповідач порушує права ОП «Авангард», які пов'язані з виникненням та реалізацією права власності на об'єкт реконструкції - кафе на 80 посадочних місць у м. Євпаторія по вул. Фрунзе, 10.
Відповідач позов не визнав, надав суду відзив на позов, в якому пояснив, що відповідно до «Порядку прийняття до експлуатації закінчених будівництвом об'єктів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2004р. № 1243, об'єкти виробничого провадження з кількістю робочих місць більш 50 або вартістю біль 50 млн. грн., а також об'єкти житлово-громадського призначення ІІІ, ІV,V категорії складності до пред'явлення їх державним приймальним комісіям попередньо приймаються робочими комісіями, оскільки відповідно ДБН А.22.2-3-2004 «Категорії складності об'єктів громадського призначення» кафе відноситься до ІІІ категорії складності, до пред'явлення закінченого будівництвом об'єкту державної приймальної комісії для прийняття до експлуатації, позивач повинен був попередньо пред'явити об'єкт до робочої комісії.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухав пояснення представників сторін, суд -
На підставі Державного акту на право постійного користування серії І-КМ № 001428, Орендне підприємство «Авангард» є власником земельної ділянки, розташованої по вул. Фрунзе, 10 ум. Євпаторії, на якої розташоване кафе.
У 2005 році, позивач, з метою поліпшення зручності споживачів, прийняв рішення про проведення реконструкції кафе, яке існувало на належної йому земельній ділянці.
Для проведення реконструкції позивачем був замовлений проект реконструкції кафе на 80 посадочних місць, роботи по якому були виконані організацією «Укркурортпроект».
Вказаний проект був погоджений Управлінням архітектури та містобудування, а також іншими відповідними органами у встановленому порядку, що підтверджується матеріалам справи.
Після закінчення проектних та вишукувальних робіт, позивач звернувся до Державної інспекції архітектурно-будівельного нагляду для отримання дозволу на початок будівельних робіт.
07 квітня 2006 року Інспекцією ДАБК м. Євпаторії був наданий дозвіл на виконання будівельних робіт № 59, а саме на виконання робіт щодо підготовки до будівництва.
23 травня 2006 року Інспекцією ДАБК був виданий дозвіл № 80 на виконання будівельних робіт з реконструкції стадіону «Авангард» - першої черги кафе.
В травні 2007 року позивачем закінчені роботи з реконструкції кафе на 80 посадочних місць.
В червні 2007 року позивач пред'явив до державної приймальної комісії реконструйований об'єкт: кафе на 80 посадочний місць, розташований за адресою: м. Євпаторія, вул. Фрунзе, 10.
За результатами роботи Державної приймальної комісії складений Акт про прийом до експлуатації кафе на 80 посадочних місць при реконструкції стадіону «Авангард» - перша черга, що засвідчено підписами голови та членів приймальної комісії.
Позивач, з метою затвердження Акту державної приймальної комісії звернувся до Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради.
Виконавчий комітет відмовив позивачу в затвердженні Державного акту.
Позивач просить суд визнати дії виконавчого комітету Євпаторійської міської ради, які виразилися в не затвердженні акту державної приймальної комісії про прийому в експлуатацію кафе на 80 посадочних місць при реконструкції стадіону «Авангард» - перша черга», яке знаходиться за адресою: м. Євпаторія, вул. Фрунзе, 10, яке належить Орендному підприємству «Авангард» - протиправними та визнати Акт державної прийомної комісії «Про прийом в експлуатацію кафе на 80 посадочних місць при реконструкції стадіону «Авангард» - перша черга», яке знаходиться за адресою: м. Євпаторія, вул. Фрунзе, 10, яке належить Орендному підприємству «Авангард» - затвердженим.
Суд вважає, що позовні вимоги Орендного підприємства «Авангард» підлягають задоволенню, з огляду на наступне:
Рішенням Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради від 25.06.2004р. № 313 ОП «Авангард» наданий дозвіл на реконструкцію стадіону «Авангард», відповідно до якого: дозволено ОП «Авангард» з метою будівництва першої черги спортивно-громадського комплексу, розташованого по пр. Леніна, 29. Першим етапом визначено реконструкцію загальнодоступного ігрового стадіону, з трибунами мінімум на 3 тисячі місць та повним набором інфраструктури. Замовника зобов'язано: розробити проектну документацію, погодити та затвердити її у встановленому поряду; отримати в інспекції державного архітектурно-будівельного нагляду управління архітектури та містобудування міської ради дозвіл на виробництво робіт; після закінчення робіт пред'явити об'єкт Державної технічної комісії.
Відповідно до вказаного рішення, позивачем розроблено проектну документацію та узгоджено у встановленому порядку, що підтверджується матеріалами справи; отримані в Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю Управління архітектури та містобудування дозволи на виробництво робіт, що підтверджується Дозволами від 07.04.2006р. та від 23.05.2006р.; після закінчення будівельних робіт, об'єкт пред'явлений до Державної технічної комісії.
У відповідності з п. 27 «Порядку прийняття до експлуатації закінчених будівництвом об'єктів» за результатами роботи державної приймальної комісії складається акт про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту. Не допускається затвердження акта про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта за відсутності підписів окремих членів державної приймальної комісії.
Відповідно до п. 30 Порядку у разі неготовності об'єкта до експлуатації державна приймальна комісія складає відповідний акт з висновками та обґрунтуваннями. На підставі цього акта орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, що утворив комісію, надає замовнику рекомендації щодо усунення недоліків.
Таким чином, Порядком прийняття до експлуатації закінчених будівництвом об'єктів встановлено, що підставою для не затвердження Акту державної приймальної комісії є не підписання його членами комісії та неготовність об'єкту до експлуатації.
Як убачається з матеріалів справи Акт державної приймальної комісії про прийом в експлуатацію кафе на 80 посадочних місць при реконструкції стадіону «Авангард» - перші черга, підписаний Головою Державної приймальної комісії та всіма членами державної приймальної комісії.
Відповідно до п. 27 Порядку прийняття до експлуатації закінчених будівництвом об'єктів Акт державної приймальної комісії підлягає затвердженню в 15 денний строк органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, який створив комісію, та реєструється в інспекції державного архітектурно-будівельного нагляду, яка видала дозвіл на виконання будівельних робіт.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.
У судовому засіданні оголошена вступна те резолютивна частини постанови. Постанова оформлена у відповідності зі ст. ст. 162, 163 КАС України та підписана 12 жовтня 2007 року.
З огляду на викладене та керуючись ст. ст. 161-163, 167 КАС України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати дії виконавчого комітету Євпаторійської міської ради, які виразилися в не затвердженні акту державної прийомної комісії про прийому в експлуатацію кафе на 80 посадочних місць при реконструкції стадіону «Авангард» - перша черга», яке знаходиться за адресою: м. Євпаторія, вул. Фрунзе, 10, яке належить Орендному підприємству «Авангард» - протиправними.
3. Визнати акт державної прийомної комісії «Про прийом в експлуатацію кафе на 80 посадочних місць при реконструкції стадіону «Авангард» - перша черга», яке знаходиться за адресою: м. Євпаторія, вул. Фрунзе, 10, яке належить Орендному підприємству «Авангард» - затвердженим.
4. Відшкодувати Орендному підприємству «Авангард», м. Євпаторія, вул.. Фрунзе, 52 (р\р 26008485306831, ЄО № 485 КРФ АКБ УСБ, МФО 324010, ЗКПО 0454101) з Державного бюджету України 3,40грн. державного мита.
Сторони мають право на апеляційне оскарження даної постанови до Севастопольського апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили через 10 днів після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у відповідності зі ст. 186 КАС України.
Виконавчий лист на повернення державного мита видається судом за заявою позивача.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Гаврилюк М.П.