Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 313
Іменем України
13.11.2007
Справа №2-24/10114-2007А
За адміністративним позовом - Сакського міжрайонного управління водного господарства Державного комітету України по водному господарству (АР Крим, м. Саки, вул. Промишлена, 11-а)
До відповідача - Сакської об'єднаної державної податкової інспекції (АР Крим, м.Саки, вул.Курортна,57)
Про скасування податкового повідомлення-рішення та зобов'язання виконати певні дії
Суддя Г.Г.Колосова
При секретарі Капустіної І.М.
За участю представників:
Від позивача - Бекшанська І.Г., представник, дов. у справі.
Від відповідача - Абсеметов З.Н., зав. юрид. сектором, довіреність у справі.
Обставини справи:
Позивач звернувся з позовом до суду із позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Сакської ОДПІ № 0000721502/0 від 29.05.2007р. про застосування штрафних санкцій у розмірі 50% за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 4041,22 грн. та зобов'язання Сакську ОДПІ зарахувати 394 грн. у рахунок наступних платежів.
Відповідач позовні вимоги не визнає, просить у позові відмовити за мотивами, викладеними у запереченні на позов та доповненні до заперечень(а.с.31-32, 39-40).
Згідно з п. 6 Закону України “Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України» № 2953-ІV від 06.10.2005р., що набрав чинність 01.11.2005р., до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991р. (1798-12), вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до внесених змін до Кодексу Адміністративного судочинства України (від 08.09.2005р. № 2875-ІУ) повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу здійснюється судом тільки за вимогою особи, яка бере участь у справі, або за ініціативою суду.
Вказаних вимог від сторін не надходило.
Суд вважає можливим проведення судового процесу без здійснення фіксування судового процесу технічними засобами.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд, -
встановив:
Сакське міжрайонне управління водного господарства (МУВГ) Державного комітету України по водному господарству зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа рішенням виконкому Сакської міської ради 27.03.2000р. та узято на податковий облік у Сакській ОДПІ.
14.05.2007р. ОДПІ здійснила невиїзну документальну перевірку з питань своєчасності сплати Сакським МУВГ погоджених сум податкових зобов'язань по ПДВ за липень 2006р., про що складено акт № 656/15-02/01039576 (а.с. 8-9).
На підставі цього акту Сакською ОДПІ винесене податкове повідомлення-рішення № 0000721502/0 від 29.05.2007р. про застосування штрафних санкцій у розмірі 50% за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 8082,41 грн. на 246 календарних днів у розмірі 4041,22 грн. (а.с. 7).
У позовній заяві позивач просить скасувати податкове повідомлення-рішення Сакської ОДПІ № 0000721502/0 від 29.05.2007р., оскільки вважає його незаконними та таким, що не відповідає чинному законодавству.
Позовні вимоги позивача підлягають задоволенню за наступних підстав.
Підставою для винесення зазначеного податкового повідомлення-рішення стало порушення Сакським МУВГ граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-III (Закон № 2181).
Згідно підпункту 17.1.7 пункту 17.1. статті 17 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1-17.1.6 цього пункту, чи ні.
Як вбачається з акту перевірки від 14.05.2007р., штрафні санкції розраховані за несвоєчасну сплату позивачем податку на додану вартість у розмірі 8082,41 грн. по декларації № 14564 від 19.07.2006р. з терміном сплати 31.07.2006р.
Відповідач з посиланням на п.п. 7.7 ст. 7 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вважає, що за декларацією № 2041 від 20.02.2007р. в оплату вказаної суми фактично зараховано від'ємного значення у зменшення боргу з ПДВ 43 грн., та фактично сплачено платіжним дорученням № 389293 від 28.03.2007р. - 1195,83 грн., платіжним дорученням № 418346 від 30.03.2007р. - 964,54 грн., платіжним дорученням № 432397 від 03.04.2007р. - 5879,04 грн.
Як вбачається з декларації № 14564 за червень 2006р. позивачем вказана сума ПДВ з позитивним значенням у розмірі 15606 грн. (а.с. 10-11).
Платіжними дорученнями № 671 від 22.05.2006р. на суму 1000 грн. із призначенням платежу «ПДВ за травень 2006р.» та № 925 від 29.06.2006р. на суму 8000 грн. із призначенням платежу « ПДВ за липень 2006р.» позивач сплатив 9000 грн. (а.с. 12-13).
Однак у заяві № 10/03-567 від 14.06.2007р., яка надана до Сакської ОДПІ, позивач просить зарахувати оплату ПДВ платіжними дорученнями № 671 від 22.05.2006р. та № 925 від 29.06.2006р. у сумі 9000 грн. у рахунок оплати ПДВ за червень 2006р. у зв'язку з перевищенням суми податкового кредиту суми податкових зобов'язань (а.с. 14).
Платіжними дорученнями № 750 від 31.05.2006р. на суму 3500 грн. та № 819 від 26.06.2006р. на суму 8000 грн. із призначеннями платежу «ПДВ за червень 2006р.» позивач сплатив 11500 грн. (а.с. 12-13,37).
Таким чином, суд вважає, що матеріалами справи підтверджено, що позивач сплатив у повному обсязі та у встановлений строк податок на додану вартість по декларації № 14564 від 19.07.2006р.
Але, відповідач без згоди з позивачем змінив призначення платежу на підставі підпункту 7.7 ст. 7 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Тобто, не звертаючи уваги на призначення платежів в платіжних дорученнях, позивач зараховував платежі на погашення не поточних податкових зобов'язань, а податкового боргу, що виник раніше, тобто проводив облік надходження платежів у картці особового рахунку позивача з податку на додану вартість в порядку календарної черговості настання граничних строків сплати узгоджених зобов'язань.
Згідно пункту 30.1 статті 30 розділу IV Закону України “Про платіжні системи і переклад грошей в Україні» №2346-III від 05.04.2001 року (із внесеними змінами і доповненнями) переказ вважається завершеним з моменту зарахування суми переказу на рахунок одержувача.
Відповідно до ст. 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. (ст. 22). Конституція України має вищу юридичну силу (ст. 8).
Згідно до ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість виконання яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Згідно до ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Ст.. 1 першого протоколу до Конвенції про захист прав і основних свобод людини від 20.03.1952 р., ратифікованого Україною 17.07.1997 р., передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого права, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. В ч. 2 цієї ж статті зазначено, що попередні положення ніяким чином не обмежують права держави запроваджувати такі закони, які, на її думку, необхідні для здійснення контролю за використанням майна відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків або інших зборів чи штрафів. Отже, зі змісту ч. 2 ст. 1 першого протоколу до Конвенції про захист прав і основних свобод людини вбачається, що будь -які обмеження з використання юридичною особою власного майна, зокрема перерахування коштів, можливе лише за згодою такого платника податків або за рішенням суду.
Ст. 8 Закону України “Про власність» встановлено, що цим законом встановлюються основні положення про власність в Україні частиною 2 цього Закону передбачено, що:
1. право власності -це врегульовані законом суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження майном;
2. право власності в Україні охороняється законом. Держава забезпечує стабільність правовідносин власності.;
3. кожен громадянин в Україні має право володіти, користуватися і розпоряджатися майном особисто або спільно з іншими.
Ст. 3 вказаного Закону передбачено, що суб'єктами права власності в Україні визначаються: народ України, громадяни, юридичні особи і держава. У відповідності зі ст. 4 цього Закону власник на свій розсуд володіє та користується і розпоряджається належним йому майном.
Відповідно до п. 3 ст. 47 Господарського кодексу України передбачає, що держава гарантує недоторканість майна і забезпечує захист майнових прав підприємця.
Отже чинним законодавством також закріплено право власника вільно, за власною ініціативою та на свій розсуд володіти, користуватися та розпоряджатися належним йому майном та гарантії недоторканості майна з боку держави.
У відповідності до ст.. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримуватись Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій і повною мірою використовувати надані їм права.
Серед прав органів державної податкової служби, передбачених ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні» ДПІ не має права самостійно, без згоди на то платника податків або відповідного рішення суду, визначати призначення платежу. Орган державної податкової служби має право лише вимагати від платників податків, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства.
Відповідно до пункту 1.8 чинної у перевіряємий період Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), що надходять до бюджетів та до державних цільових фондів, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 12.05.1994р. №37 (в редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 03.09.2001р. №342, яка діє з 18.07.2005р.) та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.10.2001р. за №887/6078, облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, проводяться органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи (далі АІС). Засобами АІС забезпечується автоматизоване виконання всіх операцій на робочому місці працівників підрозділу обліку і звітності, в тому числі ведення особових рахунків платників, формування довідкової інформації та складання звітності.
В силу пункту 5.3 Інструкції дані про надходження платежів до бюджету повинні бути відображені органом державної податкової служби в особових рахунках платників і у реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державного казначейства України (фінансових органів) відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.
При обробці розрахункових документів про сплату платежів до бюджету в автоматичному режимі з використання даних електронного реєстру розрахункових документів відповідальною особою, яка проводить їх обробку, за зовнішніми ознаками перевіряються дані заповнення реквізиту »Призначення платежу» на відповідність необхідним вимогам та на його паперовій копії проставляється дата та підпис відповідальної особи.
Слід зробити висновок, що відповідач діяв із значним перевищенням повноважень, передбаченим Конституцією України та Законом України “Про державну податкову службу в Україні», оскільки не вправі був самостійно, без узгодження з платником податків або відповідного рішення суду, визначати призначення платежу та перераховувати платежі за поточними зобов'язаннями на погашення податкового боргу, що виник раніше. Оскільки платник податків є власником своїх коштів, тобто має право вільно, на свій розсуд, володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном, у тому числі, й визначати призначення платежів.
Також встановлена непропорційність дій органів державної податкової служби, зокрема, недотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямована ця дія, оскільки дії відповідача спричинили штучне збільшення недоїмки зі штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати податку на додану вартість.
Оскільки податковою інспекцією не було доведено, що позивач несвоєчасно сплатив суми узгодженого податкового зобов'язання, тому суд вважає безпідставним застосування до Сакського МУВГ штрафних санкцій на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач узгоджену суму податкового зобов'язання сплатив без порушень строків уплати, тому суми штрафних санкцій, які визначені у спірному податковому повідомленні-рішенні, застосовані до позивача неправомірно.
Відповідно до частини 2 с. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача щодо скасування податкового повідомлення-рішення Сакської ОДПІ № 0000721502/0 від 29.05.2007р. підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки суд встановив, що сума 16000 грн. була сплачена позивачем по податковій декларації № 14564 від 19.07.2006р., сума зобов'язання з ПДВ за якою вказана позивачем 15606 грн, вимоги позивача щодо зобов'язання Сакську ОДПІ зарахувати 394 грн. у рахунок наступних платежів також підлягають задоволенню.
Судові витрати, понесені позивачем, підлягають стягненню на його користь у розмірі 3 грн. 40 коп. з Державного бюджету України на підставі ч. 1 ст. 94 КАС України.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова складена у повному обсязі 19.11.2007року.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. ч.1 ст. 94, 98, 160-163 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Сакської ОДПІ № 0000721502/0 від 29.05.2007р.
Зобов'язати Сакську ОДПІ зарахувати 394 грн. податку на додану вартість, яка сплачена Сакським МУВГ по податковій декларації № 14564 від 19.07.2006р., у рахунок наступних платежів.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Сакського міжрайонного управління водного господарства Державного комітету України по водному господарству (АР Крим, м. Саки, вул. Промишлена, 11-а, ЄДРПОУ 01039576) 3грн.40 коп. судових витрат.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Колосова Г.Г.