01 лютого 2024 р. Справа № 520/17124/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Перцової Т.С.,
Суддів: Русанової В.Б. , Жигилія С.П. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2023, головуючий суддя І інстанції: Котеньов О.Г., м. Харків, повний текст складено 14.09.24 по справі № 520/17124/23
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "РОТОРМАШ"
до Головного управління ДПС у Харківській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю Науково-виробнича фірма «РОТОРМАШ» ( далі - ТОВ НВФ «РОТОРМАШ», позивач) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області ( далі - ГУ ДПС у Харківській області, відповідач), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0/15536/0416 від 08.06.2023 про застосування до ТОВ «НВФ «РОТОРМАШ» штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків до податкових накладних в сумі 163 600,00 грн; покласти на відповідача витрати по сплаті судового збору та професійної правничої допомоги.
В обґрунтування позовних вимог зазначив про протиправність податкового повідомлення-рішення, яким до ТОВ НВФ «РОТОРМАШ» всупереч пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України ГУ ДПС в Харківській області застосовано штрафні санкції за порушення граничного строку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних за період з жовтня 2022 року по березень 2023 року. З огляду на продовження у спірний період дії карантинних обмежень, встановлених у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби, пославшись на постанову Верховного Суду від 10.12.2021 № 420/10367/20, вважає, що у відповідача були відсутні підстави для винесення спірного податкового-повідомлення рішення.
Також вказав, що податкові накладні № 7 від 22.12.2022, № 10 від 29.12.2022 та № 11 від 29.12.2022 слід вважати зареєстрованими вчасно, оскільки вони подані на реєстрацію 16.01.2023 (у зв'язку з тим, що останній день для реєстрації податкових накладних припадав на вихідний (неробочий) день), а відтак ТОВ НВФ «РОТОРМАШ» не було допущено порушення граничних строків реєстрації податкових та/або розрахунків коригування накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних при виникненні податкових зобов'язань за грудень 2022 року.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2023 у справі № 520/17124/23 позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "РОТОРМАШ" (просп. Льва Ландау, буд. 171, м. Харків,61060, код ЄДРПОУ 37385017) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області № 0/15536/0416 від 08.06.2023 про застосування до ТОВ «НВФ «РОТОРМАШ» штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків до податкових накладних в сумі 163 600,00 грн.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича фірма "РОТОРМАШ" (просп. Льва Ландау, буд. 171,м. Харків,61060, код ЄДРПОУ 37385017) судовий збір в сумі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп.
Відповідач, не погодившись з вказаним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на незаконність, необґрунтованість, неправильне застосування норм матеріального права, зокрема пп. 69.2 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України, та порушення норм процесуального права, просив суд апеляційної інстанції скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2023 у справі № 520/17124/23.
Апеляційна скарга мотивована твердженнями про неврахування судом першої інстанції положень абз. 18 пп. 69.2 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України зі змінами, внесеними Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (набрав чинності 27.05.2022), відповідно до яких вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються. Отже, тимчасово, на період дії воєнного стану, починаючи з 27.05.2022, при вирішенні питання в частині звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання платником податків податкових обов'язків слід керуватися п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, а не п. 52-1 підрозд. 10 розд. XX "Перехідні положення" ПК України.
Разом з цим, ТОВ НВФ «РОТОРМАШ» заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, оформлену відповідно до вимог наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження» (далі - Наказ № 225), до ГУ ДПС в Харківській області не подавало, а отже мало можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
Стверджує, що до спірних правовідносин необхідно застосовувати принцип подолання темпоральної колізії норм права, передбачений у Рішеннях Конституційного Суду України від 05.04.2001р. № З-рп/2001, від 13.03,2012р. №6-рп/2012, а відтак саме норми пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, як такі, що прийняті пізніше у часі, визначають спеціальне (пріоритетне) застосування податкового законодавства на період дії воєнного часу по відношенню до інших положень ПК України, у тому числі й щодо пункту 52-1 цього підрозділу.
З огляду на вищевикладене, наполягав на правомірності прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення від № 0/15536/0416 від 08.06.2023.
Позивач, у надісланому до суду відзиві на апеляційну скаргу заперечував проти задоволення її вимог, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, як законне та обґрунтоване.
Заперечував проти доводів апелянта щодо необхідності обрання принципу подолання темпоральної колізії норм права при вирішенні колізії між пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, який звільняє платників податку від відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних на період дії карантину, та пунктом 69 цього підрозділу, який передбачає можливість застосування штрафних санкцій та скасовує мораторій, оскільки вважає, що у даному випадку застосуванню підлягає пункт 56.21 статті 56 ПК України. Стверджує, що наведеною нормою охоплюються не лише очікування платника почуватися захищеним, а і відповідний таким очікуванням обов'язок вибору визначеного варіанту поведінки і контролюючим органом, і судом. При цьому, тягар доведення хибності (відсутності правових підстав) обраного платником варіанту поведінки покладається законом на контролюючий орган. Отже, у випадку колізії норм податкового законодавства чи у випадку можливості неоднакового трактування норм - рішення повинне прийматися на користь платника податків. Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 10.02.2021 по справі № 380/671/20.
Також звернув увагу суду апеляційної інстанції на викладений у пункті 78 постанови висновок Великої Палати Верховного Суду України від 01.07.2020 у справі № 260/81/19, відповідно до якого за практикою ЄСПЛ, яка сформувалась з питань імперативності правил про прийняття рішення на користь платника податків, у разі існування неоднозначності у тлумаченні прав та/чи обов'язків платника податків слід віддавати перевагу найбільш сприятливому тлумаченню національного законодавства та приймати рішення на користь платника податків.
Отже, застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в умовах правової невизначеності покладає на ТОВ НВФ «РОТОРМАШ» додатковий надмірний тягар та суперечить принципу правової визначеності та стабільності.
Крім того, наголосив, що на день прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення вже набрали чинності зміни до ПК України, зокрема п. 89 та п. 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідних положень» ПК України, які пом'якшували відповідальність платника податку за порушення строків реєстрації податкової накладної (зменшували розмір штрафу), а тому контролюючий орган мав обчислювати суму штрафу згідно нових, зменшених розмірів. Водночас ГУ ДПС в Харківській області не враховано положення статті 58 Конституції У країни та пункту 11 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України внаслідок чого неправомірно застосовано розмір штрафу, що був встановлений на день реєстрації спірних податкових накладних (пунктом 120-1.1 статті 120 ПК України), а не на день прийняття податкового повідомлення рішення.
За викладених обставин, вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення не відповідає критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що посадовими особами контролюючого органу проведено камеральну перевірку з питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за період виписки: жовтень, грудень 2022 року, лютий 2023 року по підприємству ТОВ «НВФ «РОТОРМАШ» та складено акт від 02.05.2023 № 11934/20-40-04-16-03/37385017, за висновками якого ТОВ «НВФ «РОТОРМАШ» порушено пункт 201.10 статті 201 ПК України та здійснена несвоєчасна реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або розрахунків коригування при виникненні податкових зобов'язань за жовтень, грудень 2022 року, лютий 2023 року.
ТОВ «НВФ «РОТОРМАШ» до Головного управління ДПС у Харківській області надано заперечення від 22.05.2023 року № 30 (вх. ГУ ДПС від 25.05.2023 № 38333/6/76) на акт камеральної перевірки від 02.05.2023 № 11934/20-40-04-16-03/37385017, в яких висловлено незгоду з висновками акту про порушення підприємством ТОВ «НВФ «РОТОРМАШ» норм 201.1 статті 120 гл. 11 розділу II ПК України в частині недотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам ПДВ, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період: жовтень, грудень 2022 року, лютий 2023 року.
Розглянувши 07.06.2023 на засіданні Комісії з питань розгляду заперечень, пояснень до актів перевірок, розгляду спірних питань, які виникли під час проведення камеральних перевірок управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Харківській області заперечення ТОВ «НВФ «РОТОРМАШ» на акт камеральної перевірки, прийнято рішення залишити висновки акту без змін.
ГУ ДПС у Харківській області винесено податкове повідомлення-рішення від 08.06.2023 № 0/15536/0416 (форма «Н») на суму 163660,00 грн та направлено платнику поштою з рекомендованим повідомленням про вручення поштового переказу. Податкове повідомлення-рішення від 08.06.2023 № 0/15536/0416 отримано посадовою особою підприємства 20.06.2023.
Не погоджуючись із таким податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду із цим позовом. Доказів адміністративного оскарження вказаного рішення матеріали справи не містять.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, пославшись на висновок Верховного Суду в постанові від 10.12.2021 у справі № 420/10367/20, зазначив, що з урахуванням пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" , штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у період з 01.03.2020 і до 30.06.2023 не застосовуються.
Вирішуючи правову колізію між приписами п. 69 та п. 52 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК, суд першої інстанції керуючись п. 56.12 ст. 56 ПК України, яким визначено правила щодо множинності трактування норм податкового законодавства на користь платника податків, дійшов висновку про необхідність застосування до спірних правовідносин пункт 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК щодо якого не існує жодних застережень щодо зупинення його дії на період дії воєнного, надзвичайного стану.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 КАС України, колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
За приписами п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до абз. 1 п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
При цьому, згідно з абз. 4 п. 201.10 ст. 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За змістом абз. 14 п. 201.10 ст. 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Із аналізу викладених приписів ПК України можна дійти висновку, що продавець товарів/послуг зобов'язаний зареєструвати в ЄРПН податкові накладні з дотриманням строків, встановлених абз. 14 п. 201.10 ст. 201 ПК України.
За своєю правовою природою норма, викладена в абз. 14 п. 201.10 ст. 201 ПК України, є нормою зобов'язального характеру (норма-припис), а отже має існувати норма, яка передбачає відповідальність за невиконання платником податку зобов'язання у вигляді обов'язку реєстрації податкової накладної.
Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної. Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України.
Так, згідно із п. 120-1.1 ст. 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами а - г цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Системний аналіз викладених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника прогресивної шкали штрафу в залежності від кількості днів порушення строку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування, а також штрафу за відсутність реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування.
Щодо можливості застосування до спірних правовідносин положень пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, колегія суддів зазначає наступне.
З 12 березня 2020 року до 30 червня 2023 року на всій території України було встановлено карантин відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (із змінами), від 20 травня 2020 року № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів", від 22 липня 2020 року №641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", від 09 грудня 2020 року №1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".
Положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 року № 651 на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року.
Пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду із 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду із 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Таким чином, перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Водночас, пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України містить чітку вказівку на темпоральний критерій застосування із 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Законом України від 12.05.2022 № 2260-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану", який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.
Так, відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу Перехідних положень ПК України (підлягає застосуванню з 27.05.2022) у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо:
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.
Згідно з підпунктом 69.1-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України в редакції Закону № 2260-IX від 12.05.2022 платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Положеннями абз. 18 підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України в редакції Закону № 2260-IX від 12.05.2022 визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, вищенаведеною нормою права, яка підлягає застосуванню з 27.05.2022, поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.
Вищенаведене надає підстави дійти висновку, що звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних передбачено лише для платників податків щодо реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 до 27.05.2022 (тобто до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану") за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022.
Разом з цим, у контексті застосування до спірних правовідносин пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України правове значення має саме факт вчинення відповідного порушення, складом, якого, в даному випадку, є порушення строку реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що всі податкові накладні, за порушення термінів реєстрації яких позивача притягнуто до відповідальності, були зареєстровані не раніше 21.12.2022, відтак на позивача не розповсюджується звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, запроваджене пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України.
Отже, враховуючи, що на момент реєстрації податкових накладних поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень податкового законодавства, доводи апелянта щодо наявності підстав для звільнення ТОВ НВФ «РОТОРМАШ» від відповідальності за пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України підлягають відхиленню.
При цьому, на думку суду апеляційної інстанції у даному випадку не виникає множинність трактування норм податкового законодавства на користь платника податків, оскільки підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, який прийнято пізніше ніж пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, чітко визначено неможливість звільнення платника від відповідальності, зокрема, за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, які припадають на період дії воєнного стану.
Відтак, факт скасування карантинних обмежень лише 30.06.2023 (постанова Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 р. № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2») жодним чином не унеможливлює притягнення позивача до фінансової відповідальності з 27.05.2022 (дата набрання чинності підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України).
Водночас, колегія суддів зазначає, що Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" ПК України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування", який набрав чинності 08.02.2023, зокрема підр. 2 розд. XX "Перехідні положення" ПК України доповнено п. 89 та п. 90 такого змісту:
"89. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
90. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів".
Таким чином, Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ, який набрав чинності 08.02.2023, збільшено граничний строк реєстрації податкової накладної, залежно від дня її складення та зменшено відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого п. 89 підр. 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Варто зазначити, що відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався, зокрема Указом Президента України від 26 липня 2023 року № 451/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.
Судом апеляційної інстанції з додатку до податкового повідомлення-рішення № 0/15536/0416 від 08.06.2023 «Розрахунок штрафних санкцій ТОВ «НВФ «РОТОРМАШ» встановлено, що контролюючим органом на підставі акта перевірки від 02.05.2023 № 11934/20-40-04-16-03/37385017 було притягнуто позивача до відповідальності за порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України, яким встановлено граничні терміни реєстрації податкових накладних, по наступним податковим накладним за період жовтень 2022 року, грудень 2022 року, лютий 2023 року: ПН від 18.10.2022 № 22 - термін реєстрації 15.11.2022, зареєстрована 23.12.2022 (к-ть днів затримки - 38); ПН від 18.10.2022 № 20, термін реєстрації 15.11.2022, зареєстрована 21.12.2022 (к-ть днів затримки - 36); ПН від 18.10.2022 № 21, термін реєстрації 15.11.2022, зареєстрована 22.12.2022 (к-ть днів затримки - 37); ПН від 29.12.2022 № 10, термін реєстрації 15.01.2023, зареєстрована 16.01.2023 (к-ть днів затримки - 1); ПН від 29.12.2022 № 11, термін реєстрації 15.01.2023, зареєстрована 16.01.2023 (к-ть днів затримки - 1); ПН від 22.12.2022 № 7, термін реєстрації 15.01.2023, зареєстрована 16.01.2023 (к-ть днів затримки - 1); ПН від 17.02.2023 № 9, термін реєстрації 15.03.2023, зареєстрована 29.03.2023 (к-ть днів затримки - 11); ПН від 20.02.2023 № 12, термін реєстрації 15.03.2023, зареєстрована 30.03.2023 (к-ть днів затримки - 12).
При цьому, колегія суддів зазначає, що контролюючим органом по податковим накладним від 17.02.2023 № 9 та від 20.02.2023 № 12, враховуючи їх дати реєстрації 29.03.2023 та 30.03.2023 кількість днів затримки (11-12 відповідно) визначено не у відповідності до вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України, а згідно з п. 89 підр. 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України. Водночас, ані акт камеральної перевірки, ані спірне податкове повідомлення-рішення не містять висновку податкового органу про порушення позивачем саме вимог п. 89 підр. 2 розділу XX "Перехідних положень" ПК України, що вказує на недотримання ГУ ҐДПС в Харківській області принципів правової визначеності та послідовності дій контролюючого органу при винесенні спірного податкового повідомлення-рішення.
Також варто зазначити, що позивач заперечує факт несвоєчасної реєстрації податкових накладних за грудень 2022 року, посилаючись на приписи п. 69.18 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, яким передбачено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 20 години.
Операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин. Квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації щодо податкових накладних/розрахунків коригування, поданих для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, надсилається платнику податку не пізніше наступного операційного дня.
Таким чином, враховуючи, що граничний строк на реєстрацію ПН № 10 від 20.12.2022, № 11 від 29.12.2022 та № 7 від 22.12.2022 припав на 15.01.2023 ( неділя, неробочий день), днем закінчення строку подання на реєстрацію вказаних податкових накладних є перший робочий день - 16.01.2023.
Отже, зважаючи на те, що ПН № 7 від 22.12.2022, № 10 від 29.12.2022 та № 11 від 29.12.2022 зареєстровані 16.01.2023 (о 08:46, 08:47, 08:48 відповідно, про що зазначено в акті перевірки), тобто, наступного операційного дня, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для визнання факту несвоєчасної реєстрації цих податкових накладних.
Колегія суддів зазначає, що у період жовтень - грудень 2022 року, граничні терміни реєстрації в ЄРПН податкових накладних були встановлені п. 201.10 ст.201 ПК України, а розмір штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних - п. 120-1.1 ст. 120 ПК України.
Водночас, на момент проведення камеральної перевірки та винесення спірного податкового повідомлення-рішення від 08.06.2023 набрали чинності зміни, внесені Законом № 2876-ІХ до ПК України, зокрема, щодо доповнення підр. 2 розд. XX "Перехідні положення" ПК України пунктами 89 та 90, якими пом'якшено відповідальність платника на період дії воєнного стану та порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.
Згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі N.K.M. v. Hungary (заява № 66529/11, п. 51), оподаткування зі зворотною дією у часі може застосовуватися в основному для усунення технічних недоліків закону, зокрема, коли така міра врешті решт виправдовується міркуваннями публічного інтересу.
Враховуючи, що спірні правовідносини охоплюються періодом дії воєнного стану в Україні, який введено з 24.02.2022 та на час розгляду справи у суді апеляційної інстанції не припинено, при визначенні граничних строків реєстрації спірних податкових накладних, відповідач повинен був керуватися пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, за якими платники податків звільняються від надмірного тягаря відповідальності, а не п. 201.10 ст. 201 ПК України, що мало місце у спірних правовідносинах.
Отже, враховуючи, що вказані податкові накладні були зареєстровані в період дії воєнного стану, граничний термін їх реєстрації має бути розрахований з урахуванням вимог п. 89 підр. 2 розд. XX "Перехідні положення" ПК України. Відтак, граничним терміном для реєстрації податкових накладних № 7 від 22.12.2022, № 10 від 29.12.2022 та № 11 від 29.12.2022 є 18.01.2023, що додатково підтверджує відсутність по вказаним накладним порушень вимог податкового законодавства з боку позивача.
Крім того, згідно із п. 11 підр. 10 розд. XX "Інші перехідні положення" ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
З огляду на вищенаведене, колегія суддів зауважує, що на день прийняття рішення щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, з урахуванням триваючого воєнного стану на території України, штрафні санкції за наявності відповідних правопорушень мали визначатися у розмірах, встановлених п. 90 підр. 2 розд. XX "Перехідні положення" ПК України.
Разом з цим, як вбачається з акту перевірки від 02.05.2023, податкового повідомлення-рішення від 08.06.2023 та розрахунку штрафних санкцій до нього (додаток), штрафні санкції у розмірі 163660 грн за порушення позивачем граничного строку для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних розраховані ГУ ДПС в Харківській області згідно з положеннями пункту 120-1.1 статті 120 ПК України, що в свою чергу суперечить приписам п. 11 підрозділу 10 розділу ХІХ "Перехідні положення" ПК України.
Посилання податкового органу на неподання позивачем заяви та документів (копії документів), інформації про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, оформленої відповідно до вимог Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за № 967/38303, (далі - Порядок № 225, набрав чинності 06.09.2022), до ГУ ДПС у Харківській області, на переконання колегії суддів жодним чином не спростовує необхідність застосування під час дії воєнного стану положень пунктів 89 та 90 підрозд. 2 розділу ХХ «Прикінцеві та перехідні положення» ПК України.
Крім того, за змістом пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України передбачено звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних у разі доведення платником неможливості виконання податкового обов'язку у порядку, встановленому Порядком № 225. В той час, як у даній справі позивач не звільнений від обов'язку дотримання граничних строків реєстрації податкових накладних. Спірним є визначення тривалості таких строків та відповідно розмір штрафу за їх порушення.
Суд апеляційної інстанції наголошує, що невчинення платником дій, спрямованих на доведення факту неможливості виконання обов'язків, визначених у пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, жодним чином не звільняє податковий орган від обов'язку щодо правильного застосування норм законодавства з метою кваліфікації податкових правопорушень.
А відтак, податкове повідомлення-рішення № 0/15536/0416 від 08.06.2023 винесено ГУ ДПС в Харківській області не підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що визначені законодавством, а відтак є таким, що не відповідає критеріям, визначеним ст. 2 КАС України, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а позовні вимоги задоволенню.
Колегія суддів вважає недоречним посилання суду першої інстанції на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 10.12.2021 у справі № 420/10367/20 щодо можливості застосування до спірних правовідносин положень п. 52-1 підр. 10 ХХ «Перехідні положення» ПК України, оскільки обставини у справі № 420/10367/20 склались за іншого нормативно-правового регулювання, ніж у даній справі, а саме, ще до прийняття Закону № 2260-ІХ від 12.05.2022 (набрав чинності 27.05.2022), яким абз. 18 підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України викладено в редакції, яка скасовує дію мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Ухвалюючи дане судове рішення, колегія суддів керується ст.322 КАС України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення Серявін та інші проти України) та Висновком № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.
Як зазначено в п.58 рішення Європейського суду з прав людини по справі Серявін та інші проти України, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Пунктом 41 Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору по даній справі, колегія суддів дійшла висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи сторін, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З урахуванням встановлених обставин у справі, колегія суддів вважає, що оскільки невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, не призвело до неправильного вирішення справи, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2023 у справі № 520/17124/23 підлягає зміні шляхом викладення мотивувальної частини в редакції цієї постанови.
Керуючись ч. 4 ст. 229, ч. 4 ст. 241, ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 326-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області - задовольнити частково.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2023 по справі № 520/17124/23 - змінити шляхом викладення мотивувальної частини в редакції цієї постанови .
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя Т.С. Перцова
Судді В.Б. Русанова С.П. Жигилій