Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м.Харків
01 лютого 2024 року №520/9967/22
Харківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лариси Мар'єнко, розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо припинення вплати доплати до старого розміру пенсії - 832,59 та не проведення індексації розміру пенсії та суми доплат до попереднього розміру пенсії, доплати за понаднормовий стаж підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії ОСОБА_1 на підставі п.6 Постанови КМУ №124 від 20.02.2019 року та проводити в подальшому перерахунки індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020, 2021, 2022 році";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити виплату доплати до старого розміру пенсії - 832,59 та провести індексацію з 01.03.2019 року розміру пенсії та суми доплат до попереднього розміру пенсій, доплати за понаднормовий стаж, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії ОСОБА_1 на підставі п.6 Постанови КМУ №124 від 20.02.2019 року та проводити в подальшому перерахунки індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020, 2021, 2022 році";
- допустити негайне виконання рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при проведенні з 01.10.2017 року автоматичного осучаснення раніше призначених пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" основний розмір його пенсії зменшено з 5743,19 грн до 4910,60 грн, внаслідок чого ОСОБА_1 встановлено доплату у розмірі 832,59 грн, яку не проіндексовано в 2019 році в порушення п.6 постанови КМУ №124. З березня 2019 року доплату до основного розміру пенсії відповідачем взагалі не нараховано та не виплачено. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін у судове засідання.
Представник відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, надіслав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти заявлених позовних вимог, посилаючись на їх безпідставність, також вказав, що при нарахуванні та виплаті пенсії позивачу, управління пенсійного фонду діяло на підставі та у спосіб, визначений чинним законодавством України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 20.08.2016 року.
07.09.2022 року позивач через вебпортал звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою, в якій просив надати роз'яснення щодо розміру виплати пенсії після її перерахунку на підставі постанов КМУ №124, №251 в 2019, 2020, 2021 році з урахуванням доплати до попереднього розміру пенсії.
Листом від 05.10.2022 №2000-0307-8/66107 відповідач повідомив заявника, що згідно матеріалів пенсійної справи загальний страховий стаж становив 39 років 2 місяці 14 днів, коефіцієнт стажу - 0,39167, з 01.03.2021 - 40 років 7 місяців 14 днів, коефіцієнт стажу - 0,40583. Розрахунок заробітної плати проведений за період з 01.07.2000 по 31.07.2016 на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 3,49364. З 01.09.2019 року розрахунок заробітної плати проведено за період з 01.07.1995 по 30.06.2000 та з 01.07.2000 по 31.07.2016, індивідуальний коефіцієнт - 3,50470. Відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постановами Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019, №251 від 01.04.2020, №127 від 22.02.2021, №118 від 16.02.2022 передбачено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховується для обчислення пенсії. На виконання вищезазначених постанов ОСОБА_1 проведено автоматизованим способом перерахунки пенсій, збільшивши індивідуальний коефіцієнт заробітної плати на коефіцієнт 1,17 з 01.03.2019, з 01.05.2020 на коефіцієнт 1,11, з 01.03.2021 на коефіцієнт 1,14 (а.с.8).
Згідно протоколів перерахунку пенсії, наданих відповідачем на виконання ухвали суду (а.с.30-47), вбачається, що розмір пенсії позивача при призначенні (20.08.2016 року) становив 5743,19 грн.
Відповідно до Закону України №2148-VІІІ з 01.10.2017 пенсію перераховано із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
З 01.10.2017, після перерахунку пенсії, розмір пенсії позивача становив 5743,19 грн та складався з: розмір пенсії за віком - 4888,00 грн, обчислений згідно із ст.27 Закону України №1058-IV, доплата за понаднормовий стаж - 22,60 грн, доплата до старого основного розміру пенсії - 832,59 грн.
З 01.03.2019 на підставі Постанови КМУ від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" у автоматичному режимі позивачу проведено індексацію пенсії та перераховано її у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу в Україні), який враховувався станом на 01.10.2017 на коефіцієнт 1, 17.
Після перерахунку розмір пенсії з надбавками позивача становив 6071,91 грн та складався з: розмір пенсії за віком - 6026,71 грн, доплата за 4 роки понаднормового стажу - 45,20 грн.
З 01.05.2020 у автоматичному режимі позивачу проведено індексацію пенсії та перераховано пенсію у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу в Україні), який враховувався станом на 01.10.2017 на коефіцієнт 1,11.
Після перерахунку розмір пенсії позивача становив 6756,03 грн та складався з: розміру пенсії за віком - 6710,83 грн, доплата за понаднормовий стаж - 45,20 грн.
З 01.03.2021 у автоматичному режимі позивачу проведено індексацію пенсії та перераховано пенсію у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу в Україні), який враховувався станом на 01.10.2017 на коефіцієнт 1,11.
Після перерахунку розмір пенсії позивача становив 7494,22 грн та складався з: розміру пенсії за віком - 7449,02 грн, доплата за понаднормовий стаж понад 4 роки - 45,20 грн.
З 01.03.2022 відповідач в автоматичному режимі провів індексацію пенсії та перераховано пенсію у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу в Україні), який враховувався станом на 01.10.2017 на коефіцієнт 1,14.
Після перерахунку розмір пенсії позивача склав 8895,58 грн з таких складових: розміру пенсії за віком - 8798,88 грн, доплата за понаднормовий стаж понад 5 років - 96,70 грн.
Вважаючи неправомірними дії відповідача щодо не нарахування та невиплати доплати до старого основного розміру пенсії, а також не проведення індексації пенсійних виплат, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав на достатнє пенсійне забезпечення.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 44 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно ч. 1 ст.9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.06.2003 №1058-IV, (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за віком) за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно частини 1 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в реакції, чинній на час призначення позивачу пенсії передбачала, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп*Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25цього Закону.
При цьому, відповідно до ст.25 Закону України №1058 в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = (См*Вс)/ 100% * 12, де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%.
Відповідно до ч.2 статті 40 Закону України №1058 Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+ ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
11.10.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII (далі - Закон №2148). Зазначеним законом друге речення абзацу п'ятого викладено в такій редакції: "За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%".
Зазначеним Законом "Прикінцеві положення" Закону України №1058 доповнено п.п. 4-3, яким визначено, що призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Згідно п.4 Прикінцевих положень Закону №2148-VIII у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Вказана норма служить законодавчою гарантією захисту прав на отримання пенсії у раніше встановленому розмірі, у випадку якщо внаслідок перерахунку зменшився її розмір.
Оскільки позивачу пенсію призначено відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 в редакції, чинній до набрання чинності Законом №2148, пенсія підлягала перерахунку з 01.10.2017 відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Оскільки розмірі пенсії внаслідок проведеного перерахунку зменшився, позивачу з 01.10.2017 призначено доплату до старого розміру пенсії в сумі 832,59 грн, загальний розмір пенсії з надбавками не змінився та становив 5743,19 грн. Правильність проведеного розрахунку позивачем не оскаржується.
Як закріплено у ч.2 ст.42 Закону України №1058, для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Відповідно до п.2 Постанови КМУ від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" установлено, що:
у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Пунктом 6 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого цією постановою передбачено, що під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Так, з 01.03.2019 позивачу проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні 1,17.
Згідно з п.2 постанови КМУ від 01.04.2020 №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році":
1) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11;
2) у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
3) перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
З 01.05.2020 позивачу проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні 1,11.
Під час розгляду справи судом не встановлено недотримання відповідачем порядку проведення перерахунку пенсії, запровадженого Постановою КМУ№124 від 20.02.2019 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році".
Згідно з п.1 постанови КМУ від 22.02.2021 №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" встановлено, що у 2021 році:
перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон) з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону, не досягає 2 200 гривень, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.
Як вже зазначалось судом та підтверджено матеріалами адміністративної справи, 01.03.2021 позивачу проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні 1,11.
Під час розгляду справи судом не встановлено недотримання відповідачем порядку проведення перерахунку пенсії, запровадженого Постановою КМУ№124 від 20.02.2019 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році".
Крім того, відповідно до п.1 постанови КМУ від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" встановлено, що у 2022 році:
перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;
у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
З 01.03.2022 позивачу проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні 1,14.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на порушення відповідачем пункту 6 Порядку, оскільки в цьому пункті йдеться про врахування доплати до попереднього розміру пенсії під час перерахунку пенсії. Жодного послання на те, що отримувані особою доплати до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством) після проведеного перерахунку наведений пункт не містить. Крім цього, зміст цього пункту навпаки свідчить про те, що під час перерахунку доплати до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством) мають враховуватися та можуть змінюватися.
Доплата до попереднього основного розміру пенсії, призначена позивачу з 01.10.2017 через зменшення пенсії внаслідок проведеного перерахунку, не є фіксованою виплатою, оскільки запроваджена з метою забезпечення гарантії недопущення зменшення розміру пенсії після її призначення, що додатково свідчить про можливість її зменшення після збільшення основного розміру пенсії.
Щодо доводів представника відповідача, відносно того що аналогічні вимоги позивача були предметом розгляду в адміністративній справі №520/6752/2020, суд зазначає наступне.
У справі №520/6752/2020 позивач звернувся до суду з вимогами щодо визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області, щодо врахування величини оцінки одного року страховою стажу 1% при перерахунку пенсії з 01.10.2017 на підставі п.4.3 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону №1058-1V та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області виплачувати пенсію в основному розмірі за віком з 01.10.2017 в розмірі 6335,29 грн та провести індексацію цього розміру пенсії на підставі Постанови КМУ №124 з 20 лютого 2019 року та проводити в подальшому перерахунки та індексації згідно законодавства.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23 липня 2020 року у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі.
При цьому, зі змісту рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.11.2020 у справі №520/6752/2020 вбачається, що предметом спору були правовідносини з питання правомірності здійснення перерахунку пенсії позивачу у зв'язку із прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII з 01 жовтня 2017 року із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Разом з тим, предметом спору у даній справі є врахування доплати до попереднього розміру пенсії в сумі 832,59 грн, яка встановлена після проведення перерахунку пенсії позивачу у зв'язку із прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII з 01 жовтня 2017 року при подальшому здійсненні розрахунку індексації пенсії.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що у справах №520/6752/2020 та №520/9957/2020 сторони ті ж самі, проте предмет позову та підстави для звернення до суду з адміністративним позовом, є різними.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, доведено правомірність оскаржуваних дій щодо проведення індексації пенсії позивача з 01.03.2019, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочиснтва України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст.19, 139, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м.Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території м.Харків та Харківської області, повний текст рішення складено 01 лютого 2024 року.
Суддя Лариса МАР'ЄНКО