Рішення від 02.02.2024 по справі 480/11054/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2024 р. Справа № 480/11054/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач-1, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області), в якій просив:

1) визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про відмову у перерахунку пенсії від 28.09.2023 № 959240800504;

2) зобов'язати здійснити призначення та виплату пенсії за віком, відповідно до Закону України № 1058-ІV, з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до ст. 40 Закону України № 1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2020, 2021, 2022 роки.

Свої вимоги мотивував тим, що відповідач-1 протиправно відмовив позивачу у здійсненні призначення та виплати пенсії згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2020, 2021, 2022 роки.

Ухвалою суду від 16.10.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. При цьому, вказаною ухвалою суду у сторін було витребувано додаткові докази у справі (а.с.12-13).

Ухвалою суду від 13.11.2023 до участі у розгляді справи залучено в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду в Сумській області (далі - відповідач-2, ГУ ПФУ в Сумській області) та встановлено йому строк для подання відзиву на позовну заяву і витребувано додаткові докази у справі.

Від позивача до суду надійшло додаткове пояснення та прокол про призначення позивачу пенсії за віком відповідно до п.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII (а.с.17-18). У поясненні вказав, що оскільки він звертався за призначенням пенсії, згідно Закону України № 1058-ІУ, то має автоматично застосовуватися показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021.2022. Також додав, що 29.09.2023 додатково приходив на прийом до ГУ ФПУ в Сумській області з питання застосування при призначенні пенсії за його заявою від 22.09.2023 показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески саме за 2020, 2021, 2022. Проте, в усному порядку отримав відповідь, що показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески саме за 2020, 2021, 2022 не може бути застосовано, адже ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії рішенням ГУ ФПУ в Дніпропетровській області від 28.09.2023 №959240800504, а вказаний показник, відповідно до ст. 40 Закону України № 1058-IV, застосовується при призначенні пенсії.

Відповідачами подано відзиви на позовну заяву.

Зокрема, від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача-1 просив відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що при призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС право на даний вид пенсії визначається відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Обчислення пенсії здійснюється відповідно до норм Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Фактично пенсія за віком учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, це пенсія за віком на пільгових умовах, розрахована зі зниженням пенсійного віку. З урахуванням норм ст.10 Закону № 1058 зазначені пенсії належать до одного виду пенсій - пенсій за віком. Таким чином, Законом передбачено переведення з одного виду пенсії на інший. Разом з тим, позивач вже отримує пенсію за віком, що належить до виду пенсій призначених за віком.

Застосування показника середньої заробітної плати по Україні за три останні роки, тобто за 2020-2022 роки, що передували року звернення (2023 рік) за призначенням пенсії за віком до територіального управління Пенсійного фонду України можливе за умови первинного звернення за призначенням пенсії у 2023 року.

Представник ГУ ПФУ у Сумській області у відзиві також просив відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що 29.09.2023 позивач звертався до ГУ ПФУ в Сумській області щодо врахування показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2020, 2021, 2022 роки, за заявою від 22.09.2023. Втім, ОСОБА_1 роз'яснено, що вказаний показник не може враховуватися, оскільки рішенням ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 28.09.2023 № 959240800504 відмовлено у здійснені перерахунку, а відповідно до вимог ст. 40 Закону України №1058-IV такий показник підлягає застосуванню у випадку призначення пенсії.

Також відмітив, що саме при прийнятті рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 28.09.2023 № 959240800504, відповідно до заяви ОСОБА_1 від 22.09.2023, з огляду на норми ст. 40 Закону України №1058-IV, мав бути застосований показник середньої заробітної плати за 2020-2022 роки.

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач з 18.01.2011 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”) із зниженням пенсійного віку, визначеного Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2023 №1058-IV (далі - Закон України №1058-IV) (а.с.18). Сторонами вказана обставина не заперечувалася.

ОСОБА_1 звернувся 22.09.2023 до ГУ ПФУ в Сумській області через Сумське об'єднане управління ПФУ із заявою про перехід на пенсію за іншим Законом - на Закон України №1058-IV (а.с.7-8).

З урахуванням принципу екстериторіальності, заява позивача була опрацьована ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, рішенням якого від 28.09.2023 №959240800504 ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні перерахунку, оскільки позивач вже отримує пенсію за віком з 18.01.2011, розраховану відповідно до Закону України №1058-IV, тому право на перехід на пенсію за віком відповідно до цього Закону відсутнє (а.с.9, 38).

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За приписами частини другої статті 40 Закону України №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з частиною третьою статті 45 Закону України №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України №1058-IV, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Частиною третьою статті 45 Закону України №1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

У випадку переведення на інший вид пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.

Як встановлено судом, позивач з 18.01.2011 отримує пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, призначену з урахуванням положень статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Аналіз статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” дає підстави для висновку, що особи, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення мають пільгу, яка виражається у зниженні пенсійного віку, проте, вид пенсії, що їм призначається - це пенсія за віком, яка згідно вищенаведених положень законодавства призначається, перераховуються та виплачується у відповідності з положеннями Закону України №1058-IV.

Вказане узгоджується з позицією Верховного суду, викладеної у постанові від 30.11.2023 у справі № 580/3792/23, в якій під час вирішення спору в тотожних правовідносинах, Верховний Суд сформував висновки:

1) статтею 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” для відповідних категорій осіб передбачено не окремий вид пенсійного забезпечення, а пільгові умови надання пенсій за віком, які полягають у зменшенні пенсійного віку;

2) пенсія за віком, призначена з урахуванням положень Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” призначається, перераховується та виплачується у відповідності з положеннями Закону України №1058-IV.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У цій справі 22.09.2023 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області через Сумське об'єднане управління ПФУ із заявою щодо переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України №1058-IV (а.с.8).

Тобто, вказана заява позивача фактично стосувалась призначення йому того самого виду пенсії (пенсії за віком), яка вже була призначена в 2011 році (а.с.18), яка, з урахуванням вказаних вище норм, не може бути призначена повторно на підставі положень статті 40 Закону України №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020 - 2022 роки.

При цьому, суд критично оцінює посилання позивача на правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі №577/2576/17, та Верховного Суду, висловлену у постановах від 31 липня 2019 року у справі № 720/208/17, від 18 серпня 2020 року у справі № 263/6611/17.

Так, у наведених справах встановлено, що позивачам первинно було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”. У подальшому, позивачів переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України №1058-IV. У цих справах Суд дійшов висновку про те, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону України №1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно частиною третьою статті 45 Закону України №1058-IV на інший вид пенсії у межах одного закону, а тому при обчисленні пенсії необхідно застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) за три роки, що передували року призначенню пенсії за віком.

Натомість у справі, яка розглядається установлено, що позивач з 18.01.2011 отримує пенсію за віком, яку призначено зі зниженням пенсійного віку з урахуванням положень статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. 22.09.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії того ж виду - за віком відповідно до Закону України №1058-IV.

Відтак, посилання позивача на правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі № 577/2576/17, та Верховного Суду, висловлену у постановах від 31 липня 2019 року у справі № 720/208/17, від 18 серпня 2020 року у справі № 263/6611/17, не є релевантним до обставин цієї справи.

З урахуванням встановлених обставин справи та висновків Верховного Суду у постанові від 30.11.2023 у справі №580/3792/23, суд дійшов висновку, що рішення відповідача-1 щодо відмови у переведенні на пенсію відповідно до Закону України № 1058-ІV та призначення і виплату пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2020, 2021, 2022 роки, відповідають критеріям правомірності, визначених в ч.2 ст.2 КАС України, у зв'язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

У зв'язку з тим, що у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат, понесених позивачем, відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд.26,м. Дніпро,Дніпропетровська область,49094, код ЄДРПОУ 21910427), Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області (40009, м.Суми, вул.С.Бандери, буд.43, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 02.02.2024.

Суддя І.Г. Шевченко