справа№ 813/3688/15
про повернення заяви без розгляду
31 січня 2024 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Мартинюк В.Я. розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові заяву відповідача про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі за позовом заступника прокурора Львівської області в інтересах держави особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Львівська міська рада, Департамент містобудування Львівської міської ради про визнання незаконної бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 року позов задоволено повністю; визнано протиправною бездіяльність Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради в частині незабезпечення виконання вимог припису Державної екологічної інспекції у Львівській області від 17.07.2014 року №518-02; зобов'язано Шевченківську районну адміністрацію Львівської міської ради виконати вимоги припису Державної екологічної інспекції у Львівській області від 17.07.2014 року №518-02 шляхом ліквідації звалища безхазяйних відходів виробництва (промисловості) невідомого походження, розміщених насипом на відкритому грунті навпроти колишнього офісного приміщення Виробничого об'єднання «Львівхімсільгоспмаш».
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.05.2016 року апеляційну скаргу Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради залишено без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 року в справі №813/3688/15 - без змін.
Виконавчий лист в адміністративній справі виданий 13 червня 2016 року.
У зв'язку із досягненням 65 річного віку та закінченням повноважень судді Сакалоша Володимира Миколайовича та відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу, затвердженого Рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 №30 (із змінами та доповненнями), на підставі розпорядження керівника апарату суду «Про призначення повторного автоматизованого розподілу справ» від 26.01.2024 №7/р, проведено повторний автоматизований розподіл справи №813/3688/15.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.01.2024 дану справу передано для розгляду судді Мартинюку В.Я.
Шевченківською районною адміністрацією Львівської міської ради (далі - заявник), через канцелярію суду подано заяву від 25.01.2024 №36-вих.-9731 про визнання виконавчого листа таким що не підлягає виконанню.
Розглядаючи зазначену заяву судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Так, загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення, встановлені статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Згідно ч.1 ст.167 КАС України, будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:
1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
2) найменування суду, до якого вона подається;
3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;
4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;
5) підстави заяви (клопотання, заперечення);
6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення);
7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
У відповідності до вище згадуваної норми (п.1 ч. 1 ст.167 КАС України), заявником не було зазначено у заяві про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету.
Окрім того, абзацом другим частини 2 статті 167 КАС України визначено, що суд повертає письмову заяву (клопотання, заперечення) її заявнику без розгляду також у разі, якщо її подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 18 цього Кодексу зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.
Частино 6 статті 18 КАС України, адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку.
В матеріалах даної заяви відсутні відомості щодо реєстрації заявника свого електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами.
Зміст частини 2 статті 167 КАС України вказує на те, що якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи те, що зазначена заява подана без додержання вимог статті 167 цього Кодексу, суд повертає заяву заявнику.
Керуючись ст.ст. 167, 248, 256, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
заяву Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі за позовом заступника прокурора Львівської області в інтересах держави особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Львівська міська рада, Департамент містобудування Львівської міської ради про визнання незаконної бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Мартинюк В.Я.