(про заміну боржника у виконавчому листі)
01 лютого 2024 року м. Житомир справа № 240/8869/19
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Шуляк Л.А.,
розглядаючи у письмовому провадженні питання про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 22.01.2024 звернулась до суду із заявою, у якій просить замінити сторону виконавчого провадження, а саме: боржника - Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області його правонаступником - Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
Керуючись приписами частини третьої статті 194, частини дев'ятої статті 205, частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), суд вважає за можливе провести розгляд заяви у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та заяву, суд дійшов висновку, що вона підлягає задоволенню з наступних підстав.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19.02.2020 адміністративний позов задоволено частково.
На виконання рішення суду, Житомирським окружним адміністративним судом позивачу видано виконавчі листи, в якому боржником є Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області.
Положеннями частини 1, 2 статті 379 КАС України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи, суд який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Ухвалу суду за результатами вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.
Приписами ч.5 ст.15 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Згідно п. 2.14 Інструкції з організації примусового виконання рішень правонаступництво можливе на всіх стадіях виконавчого провадження з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення. Після заміни вибулої сторони виконавчого провадження її правонаступником державний виконавець продовжує виконання виконавчого провадження в порядку, встановленому Законом.
Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що питання про заміну сторони виконавчого провадження в порядку, передбаченому ст.379 КАС України, можливо розглядати лише у випадку, коли виконавче провадження відкрите на підставі рішення адміністративного суду.
Суд звертає увагу, що в порушення ч.1 ст.167 КАС України заявником до заяви не долучено сукупності належних, достатніх, допустимих та достовірних доказів на підтвердження перебування виконавчого листа №9956 2020 на примусовому виконанні в органах державної виконавчої служби.
Окрім того, відповідно до повідомлення від 20.02.2023 встановлено, що виконавчий лист №9956 2020 по адміністративній справі №240/8869/19 повернуто стягувачу.
З огляду на викладене, відсутні підстави для заміни сторони виконавчого провадження.
В свою чергу, частиною 1 статті 379 КАС України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи, суд який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до ч. 4 цієї статті, її положення застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" вирішено здійснити реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих зазначеною постановою, шляхом їх приєднання до районних державних адміністрацій згідно з додатком. Таким чином Овруцьку райдержадміністрацію реорганізовано шляхом приєднання до Коростенської райдержадміністрації.
Отже, Коростенська райдержадміністрація є правонаступником Овруцької райдержадміністрації, тоді як Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області є правонаступником - Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області.
Згідно відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, юридична особа Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області припинена 31.12.2021, про що здійснено відповідний запис 1002951120013000272.
Відповідно до частин 1 та 4 статті 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Отже, Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області є правонаступником всіх прав та обов'язків реорганізованого Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, про можливість замінити боржника у виконавчому листі.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про заміну боржника - задовольнити частково.
Замінити боржника у виконавчому листі №9956 2020 виданому Житомирським окружним адміністративним судом з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на його правонаступника - Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (вул. І. Франка, буд. 5, м. Коростень, Коростенський район, Житомирська область, 11500, ЄДРПОУ: 03192690).
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали складено: 01.02.2024
Суддя Л.А.Шуляк