01 лютого 2024 рокуСправа №160/1026/24
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Рябчук О.С., перевіривши матеріали адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Скай Шоп" до Запорізької митниці, Державної митної служби України, Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
10.01.2024 року за допомогою підсистеми "Електронний суд" до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Скай Шоп" до Запорізької митниці, Державної митної служби України, Адміністрації Державної прикордоноої служби України, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Запорізької митниці Державної митної служби України (вул. Синенка Сергія, б. 12, м. Запоріжжя, 69041, код ЄДРПОУ 44005647) щодо відмови Товариству з обмеженою відповідальністю «СКАЙ ШОП» (вул. Мечникова, б. 10 Б, оф. 302/2, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 37987502) у припиненні митного режиму безмитної торгівлі, викладене у формі листа від 07.11.2023 № 7.20-4/7.20-17-02/14/3278;
- зобов'язати Запорізьку митницю Державної митної служби України (вул. Синенка Сергія, б. 12, м. Запоріжжя, 69041, код ЄДРПОУ 44005647) припинити митний режим безмитної торгівлі товарів, які перебували у магазині безмитної торгівлі, утримувачем якого є Товариство з обмеженою відповідальністю «СКАЙ ШОП» (код ЄДРПОУ 37987502) на території міжнародного пункту пропуску для повітряного сполучення «Запоріжжя-аеропорт», який розташований за адресою: Україна, 69013, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Блакитна, 45, у зв'язку з повною втратою товарів унаслідок дії обставин непереборної сили;
- визнати протиправним та скасувати спільний Наказ Державної митної служби України та Адміністрації Державної прикордонної служби України № 939/1067АГ від 13.12.2023 року.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями зазначена справа розподілена судді О.С. Рябчук.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 р. відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/1026/24 призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) з 13.02.2024 р.
Цією ж ухвалою відповідачам було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
30.01.2024 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» адміністрацією Державної прикордонної служби України було подано письмовий відзив проти позову, в якому відповідачем позовні вимоги заперечуються в повному обсязі.
31.01.2024 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» Державною митною службою України було подано письмовий відзив проти позову, в якому відповідачем позовні вимоги заперечуються в повному обсязі.
31.01.2024 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» Державною митною службою України було подано письмовий відзив проти позову, в якому відповідачем позовні вимоги заперечуються в повному обсязі.
31.01.2024 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» Запорізькою митницею було подано письмовий відзив проти позову, в якому відповідачем позовні вимоги заперечуються в повному обсязі.
31.01.2024р. за допомогою підсистеми «Електронний суд» Державною митною службою України заявлено клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
31.01.2024р. за допомогою підсистеми «Електронний суд» Запорізькою митницею заявлено клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
В обґрунтування заявлених клопотань представником відповідачів зазначено щодо необхідності дотримання гласності судового процесу та вказано щодо значимості справи. Також відповідачем наголошується на необхідності дослідження доказів судом та наданні сторонами пояснень.
Розглянувши подану представником відповідачів заяву, суд виходить з наступного.
Статтею 1 Кодексу адміністративного судочинства України цей кодекс визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах (далі - КАС України).
Відповідно до ч.ч.1, 4 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі.
Частинами 1-3 ст. 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
При цьому, частиною 4 ст. 12 КАС України чітко визначено, що виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах:
1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";
6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу.
Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Згідно із ч. 2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно з ч. 4 цієї статті за правилами спрощеного позовного провадження НЕ можуть бути розглянуті справи у спорах:
1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, цим Кодексом визначено виключні категорії спорів, які не можуть бути розглянуті адміністративним судом в порядку спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування заяви відповідачами зазначено, що для повного і всебічного встановлення обставин справи необхідним є її розгляд в судовому засіданні з відібранням усних пояснень та детальним встановленням обставин справи.
Суд зазначає, що законодавець чітко визначив, що за правилами спрощеного позовного провадження може розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, перелічених у ч.4 ст. 12 КАС України та ч. 4 ст. 257 КАС України.
При цьому, спрощене позовне провадження передбачено законодавцем для розгляду справ як незначної складності, перелік яких визначений ч.6 ст. 12 КАС України, так інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Предмет спору у даній справі не віднесений до категорій, перелічених у ч. 4 ст. 12 КАС України та ч. 4 ст. 257 КАС України.
Крім того, спрощене позовне провадження передбачено законодавцем для розгляду, в тому числі справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Також, законодавець не пов'язує законність та обґрунтованість судового рішення з викликом сторін у судове засідання.
Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та вважає за можливе продовжити розгляд справи №160/1026/24 у спрощеному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Керуючись ст. ст. 9, 12, 257, 262, 248, 256 КАС України, суд, -
У задоволенні клопотань Державної митної служби України та Запорізької митниці про розгляд справи за правилами загального позовного провадження 160/1026/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Скай Шоп" до Запорізької митниці, Державної митної служби України, Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала не може бути оскаржена окремо, але заперечення проти неї можуть бути включені до скарги на судове рішення, ухвалене за результатами розгляду даної справи.
Суддя О.С. Рябчук