м. Вінниця
02 лютого 2024 р. Справа № 120/17306/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Віятик Наталії Володимирівни, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що вважає протиправною відмову відповідача у призначенні йому компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. Вказує, що його родичка ОСОБА_2 є інвалідом другої групи та відповідно до висновку №186/93 їй рекомендовано соціальні послуги паліативного догляду вдома та отримання соціальної послуги з догляду, а тому рішення відповідача про відмову у призначенні компенсації, у зв'язку з тим, що ОСОБА_2 не належить до складу сім'ї позивача є протиправним та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 22.11.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
13.12.2023 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує проти задоволення адміністративного позову, оскільки позивачем до управління не було надано жодних доказів на підтвердження факту того, що він є членом сім'ї ОСОБА_2 . Доводи позивача щодо обмеженого трактування Порядком №859 поняття складу сім'ї та посилання на Сімейний кодекс України відповідач вважає необґрунтованими та безпідставними.
03.01.2024 представник позивача направила відповідь на відзив, у якому вказує, що позиція позивача ґрунтується на неодноразових висновках Верховного Суду з аналогічних спірних питань, а також на нормах законів. Зазначає, що відповідач посилається на «Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 №859 (далі - Порядок No859), норми якого за своїм змістом суперечать положенням Сімейного кодексу України, який містить ширше визначення поняття членів сім'ї. Також позивач враховує тлумачення абзацу п'ятого пункту 6 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 №5-рп/99, яке відносить до членів сім'ї не тільки близьких родичів (рідних братів, сестер, онуків, діда і баб-), але і інших родичів осіб, які не перебувають з особою у родинних зв'язках, за умов факту спільного проживання, ведення спільного господарства.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що згідно Акту №17555 від 04.10.2023, складеного інспектором ВВС ТОВ «ЖЕО», позивач ОСОБА_1 проживає разом з ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно виписки із Акту огляду МСЕК №065593, ОСОБА_2 є інвалідом другої групи по загальному захворюванню безстроково з 23.11.2004.
Відповідно Висновку №186/93 від 07.08.2023 лікарсько-консультативної комісії Центру первинної медико-санітарної допомоги Комунального некомерційного підприємства Департаменту охорони здоров'я Вінницької міської ради у ОСОБА_2 наявні порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основу.
У зв'язку з чим позивач звернувся до Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, а ОСОБА_2 із заявою про згоду отримувати соціальні послуги, що не заперечується відповідачем.
У повідомленні від 22.09.2023 №Є/08/80791 відповідач повідомив про відмову у призначенні компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі з 01.09.2023 відповідно п. 7 постанови КМУ від 23 вересня 2020 р. №859 «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі», оскільки за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб встановлено, що ОСОБА_2 не потребує надання соціальних послуг з догляду, та відповідно п. 1 вищезазначеної постанови: «Компенсація призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки», двоюрідна бабуся позивача не належить до складу сім'ї позивача.
Позивачу вважає відмову Управління протиправною та просить суд скасувати її.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.
Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах, визначає Закон України "Про соціальні послуги" (далі Закон).
Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 1 Закону соціальні послуги - дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають.
Відповідно до п. 4 ч. 6, ч. 7 ст. 13 Закону України "Про соціальні послуги" фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.
Фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд.
Механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є, зокрема, невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, встановлює Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 р. №859 (далі Порядок).
На підставі п. 3 Порядку компенсація призначається і виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (далі - уповноважені органи) за місцем проживання/перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
У спірних правовідносинах позивач є родичом ОСОБА_2 , вони спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Вказане також підтверджується Договором дарування квартири від 10.11.2005, посвідченого приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу, відповідно до якого ОСОБА_2 та її покійний чоловік ОСОБА_3 подарували квартиру за адресою - АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , у якій наразі проживають позивач ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , що свідчить про наявність взаємних прав та обов'язків.
ОСОБА_2 є інвалідом другої групи, яка через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребує догляду, який здійснює позивач, що підтверджується Висновком №186/93.
Отже, за наведених обставин позивач є особою, яка надає соціальні послуги з догляду, та має право на отримання компенсації за догляд на непрофесійній основі.
Відповідно до п. 7 Порядку призначення і виплата компенсації здійснюються уповноваженим органом з місяця подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, зокрема, таких документів у паперовій формі:
- заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі;
- заяви про згоду отримувати соціальні послуги;
- декларації про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї) за формою, затвердженою Мінсоцполітики. У декларації також зазначається інформація про склад сім'ї фізичної особи, яка надає соціальні послуги;
- висновку лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді невиліковно хворих осіб, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, за формою, затвердженою МОЗ.
Копії поданих документів засвідчуються посадовими особами уповноваженого органу або центру надання адміністративних послуг, який прийняв заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та про згоду отримувати соціальні послуги.
Відповідач не заперечує, що позивачем були подані до Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради усі передбачені Порядком документи.
На підставі п.п. 10, 14 Порядку компенсація призначається на 12 місяців і виплачується щомісяця.
Компенсація призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця з дня звернення подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення компенсації або про відмову в її наданні приймається уповноваженим органом протягом 10 днів з дати подання документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку, і наступного дня після його прийняття надсилається фізичній особі, яка надає соціальні послуги.
Для підтвердження факту спільного проживання з особою, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та догляду за нею складається акт про проведення обстеження сім'ї фахівцями уповноваженого органу. Форма акту про проведення обстеження сім'ї затверджується Мінсоцполітики.
Якщо фізична особа надає соціальні послуги за місцем проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, але має інше зареєстроване місце проживання, обстеження сім'ї для встановлення факту догляду є обов'язковим.
Так, оскаржуване рішення про відмову в призначенні позивачці компенсації за догляд було прийняте на підставі висновку акту обстеження сім'ї від 18.09.2023 №Є/08/80791.
За твердженням відповідача, підставою для відмови є те, що під час комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи встановлено, що ОСОБА_2 не потребує надання соціальних послуг з догляду. За результатами комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, - ОСОБА_2 сума балів становить 67,5. Група рухової активності не визначалась, оскільки сума балів становила більше 54.
У зв'язку з цим було прийнято рішення про відмову в призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги.
Суд зазначає, що відповідач не врахував висновок ЛКК № 186/93 про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, виданий 07.08.2023 Центром первинної медико-санітарної допомоги Комунального некомерційного підприємства Департаменту охорони здоров'я Вінницької міської ради, згідно з яким ОСОБА_2 , рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі.
Відповідно до п. 2 Порядку компенсація не призначається:
1) фізичним особам, які надають соціальні послуги особам, зазначеним у пункті 1 цього Порядку, якщо такі особи отримують:
- соціальні послуги з догляду вдома, паліативного, стаціонарного догляду;
- виплати на догляд відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» (крім осіб з інвалідністю з дитинства I групи);
2) фізичним особам, які надають соціальні послуги та отримують допомогу на догляд відповідно до Закону України "Про психіатричну допомогу";
3) фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на професійній основі.
Соціальних послуг та виплат, передбачених п. 2 Порядку, ОСОБА_2 не отримує, доказів цього відповідач суду не надав.
Позивач не надає соціальні послуги та не отримує допомогу на догляд відповідно до Закону України "Про психіатричну допомогу" та не надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на професійній основі.
Таким чином, вичерпний перелік підстав для відмови в призначенні компенсації за догляд наведений у Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. При цьому підстава відмови позивачці в призначенні компенсації за догляд, зазначена відповідачем в оскаржуваному рішенні, не відповідає вказаному Порядку.
Отже, позивач як родич особи, яка є невиліковно хворою та через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися, має право на соціальний захист шляхом надання соціальних гарантій, передбачених чинним законодавством. У свою чергу, відповідач доводів позовної заяви не спростував, всупереч ч. 2 ст. 77 КАС України правомірності свого рішення про відмову в призначенні позивачу компенсації за догляд не довів.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, відмовивши позивачу в призначенні компенсації за догляд, не дотримався вимог Закону України "Про соціальні послуги" та Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 р. № 859, таке рішення не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у сумі 1073,60 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про відмову у призначенні компенсації фізичним особам, які надають послуги з догляду на непрофесійній основі від 22.09.2023 №Є/08/80791 ОСОБА_1 .
Зобов'язати Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради призначити ОСОБА_1 з 01.09.2023 компенсацію як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач: Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради (проспект Космонавтів, 30, м. Вінниця, 21021; код ЄДРПОУ 38782790).
Суддя Віятик Наталія Володимирівна