Справа № 756/16239/23
Провадження № 3/756/344/24
15 січня 2024 року місто Київ
Суддя Оболонського районного суду м. Києва Ткач М.М., розглянувши адміністративні матеріали стосовно
ОСОБА_1 , громадянина України, адреса проживання: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
13.12.2023 до Оболонського районного суду міста Києва надійшов адміністративний матеріал з Головного управління Державної податкової служби у м.Києві про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
Згідно із протоколу про адміністративне правопорушення № 41913/І/26-15-24-02-01 від 05.12.2023, встановлено порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 п.п.168.1.2 п. 168.1 ст. 168, п. 171.1 ст. 171 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями, в частині неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичним особам доходів (у формі заробітної плати) у загальній сумі 187338,00 грн за період з 01.01.2020 по 31.12.2022, що відображено в акті перевірки № 72788/Ж5/26-15-24-02-01/2679811879 від 08.11.2023.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився. Жодних письмових пояснень від ОСОБА_1 на адресу суду не надходило.
З огляду викладене, враховуючи положення ст. 268 КУпАП, суд прийняв рішення про розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки її явка до судового засідання не є обов'язковою.
Дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, а також докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до положень ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 7 цього Кодексу ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до КУпАП чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Згідно п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю при закінченні на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
З матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, підтверджується доказами, що містяться в цих матеріалах, однак, оскільки за результатами документальної планової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 встановлено неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичним особам доходів (у формі заробітної плати) з 01.01.2020 по 31.12.2022 відповідно, матеріали про адміністративне правопорушення надійшли до суду 13.12.2023, тобто поза межами трьохмісячного строку притягнення до адміністративної відповідальності, тому суд дійшов висновку про закриття провадження у справі.
Керуючись статтями 38, 163-4, 247, 283-284 КУпАП, суд
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП закрити у зв'язку зі закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Суддя М.М.Ткач