Справа № 699/128/24
Номер провадження № 3/699/121/24
31.01.2024 м. Корсунь-Шевченківський
Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Літвінова Г.М., розглянувши адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, адреса зареєстрованого та фактичного місця проживання: АДРЕСА_1 , пенсіонера, особи з ІІІ групою інвалідності, особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , інші дані суду не відомі,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області з Відділення поліції № 1 Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 02.11.2023 серія ВАВ № 333149 (далі - протокол).
З протоколу вбачається, що 02.11.2023 близько 18:40 год. гр. ОСОБА_1 виражався нецензурною лайкою в сторону своєї дружини ОСОБА_2 та працівників поліції, внаслідок чого порушив громадський порядок і спокій громадян.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 173 КУпАП.
Потерпілим від правопорушення зазначено ОСОБА_2 .
Адміністративний матеріал, крім протоколу, містить лише копію протоколу від 02.11.2023 відносно ОСОБА_1 за ст. 185 КУпАП; копію протоколу від 02.11.2023 серії АЗ № 155997 про адміністративне затримання ОСОБА_1 за ст. 185 КУпАП; рапорт поліцейського СРПП ВП № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області Шерехори В.; копії письмових пояснень ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щодо сварки між ними.
Інших доказів адміністративний матеріал не містить.
Проте, у протоколі зазначено, що до нього додається відео з нагрудної камери поліцейського. Однак таке відео до справи не долучено.
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені зокрема ст. 173 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснив, що дійсно 02.11.2023 перебував у стані алкогольного сп'яніння в себе вдома за адресою: АДРЕСА_1 . Він подзвонив до своєї дружини ОСОБА_2 , з якою вони певний період вже не проживають разом. У ході розмови він дійсно виражався в її сторону нецензурними словами та ображав її. Після цього разом із працівниками поліції до його будинку прибула ОСОБА_2 . За даним фактом стосовно нього складено адміністративний матеріал за вчинення домашнього насильства та постановою суду ОСОБА_1 вже притягнуто до адміністративної відповідальності. Вдома сварка між ними продовжилася.
Потерпіла ОСОБА_2 , яка була присутня в судовому засіданні, також пояснила, що перебувала на робочому місці коли до неї зателефонував її чоловік ОСОБА_1 погрожував та ображав її по телефону. Вона повідомила поліцію про вказаний конфлікт. Після чого працівники поліції забрали її з роботи та поїхали до ОСОБА_1 додому для складення адміністративного матеріалу про домашнє насильство. Там сварка між ними продовжилася. Крім того, ОСОБА_1 негативно висловлювався в сторону працівників поліції та був затриманий ними.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов такого.
Відповідно до ст. 173 КУпАП, дрібне хуліганство може виражатися у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому чіплянні до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку.
Громадський порядок - це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами система відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а тож підприємств, установ та організацій.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому чіплянні до громадян та інших подібних діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян (формальний склад).
Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони цього правопорушення є місце його скоєння, а саме - громадське місце, яке дістало законодавче визначення як частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, зокрема під'їзди, а також підземні переходи, стадіони.
При цьому, відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Проте, у порушення вказаної вимоги, у протоколі не зазначено місце вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, яке повинно бути громадським.
Однак відповідно до змісту пояснень ОСОБА_1 та ОСОБА_2 протокол за ст. 173 КУпАП складено щодо сварки між ними, яка відбувалася вдома у ОСОБА_1 , що не є громадським місцем.
Крім того, слід звернути увагу, що матеріали справи містять виключно документи, щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, за яке постановою Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 24.01.2024 по справі № 699/62/24 його вже притягнуто до відповідальності.
За таких обставин суд дійшов висновку, що адміністративний матеріал не містить інформації щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення або і самої події.
Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що матеріалами справи не доведено наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, а отже з цих підстав провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності на підставі протоколу слід закрити на підставі ст. 247 КУпАП.
Оскільки стягнення судового збору передбачено законом лише при накладенні адміністративного стягнення, судовий збір стягненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. ст. 173, 247, 283, 284 КУпАП, суд
Провадження по справі за протоколом про адміністративне правопорушення від 02.11.2023 серія ВАВ № 333149 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, адреса зареєстрованого та фактичного місця проживання: АДРЕСА_1 , пенсіонера, особи з ІІІ групою інвалідності, особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , інші дані суду не відомі - закрити у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення даної постанови.
Суддя Літвінова Г.М.